Състояние на пчелните семейства през месец февруари

При съмнение за осиротяване на пчелното семейство в средата на гнездото се поставя т. нар. "контролна пита" с открито пило, взета от друго семейство

Състояние на пчелните семейства през месец февруари
Активният за пчелите период започва през февруари, независимо, че пчелните семейства са все още в полуактивно състояние - пчелите са събрани в кълбо.

При нашите климатични условия през месец февруари има топли дни с температура на въздуха над 10-12 градуса. През такива дни пчелите летят, събират и пренасят пресен прашец от кокичета и кукуряк или дрен и леска и минзухар в пчелните гнезда. Тези два благоприятни фактора - топло време и внасяне на прашец са причина за активиране на пчелните семейства. Засилва се секрецията на жлезите на пчелите работнички. В резултат на това пчелната майка получава повече храна и снася по-голям брой яйца за едно денонощие. Пчелите кърмачки отглеждат повече пило. Около пилото пчелите поддържат по-висока температура, около 32-34 градуса.

Работата на пчеларя през февруари
Работата на пчеларя през февруари трябва да продължи с периодичното посещение на пчелина, да се оглеждат кошерите и да се окаже помощ там, където е необходимо - съборени кошери или покриви, затрупване на кошерите със сняг или запушване на входовете.

Борба с вароатозата у пчелните семейства

Спокойното зимуване на пчелните семейства е от особено значение. Всички дейности - почистване на кошерите или преместване при необходимост трябва да се извършват внимателно без сътресения, за да не се безпокоят пчелите. Входовете на кошерите трябва периодично да се почистват от умрели пчели, лед и сняг с помощта на телена кука. От отпадъците, извадени от дъното на кошера може да се получи информация за състоянието на пчелните семейства, за отравяне с манов мед, за наличие на нозематоза, за наличие на пити с кристализирал мед, за вмъкване на мишки в кошера.

Звукът, издаван от пчелите в кошера също дава информация за състоянието на семействата. За целта и през февруари също може да се направи прослушване на кошерите.

Когато пчеларят не е наблюдавал очистителното облитане на пчелите през месец януари, това може да стане и в някои от топлите дни на февруари с 10-12 градуса температура.

Храна и хранене на пчелите

В някои райони на страната в края на месец февруари може да се извърши първият осведомителен преглед на пчелните семейства. Целта е да се установи състоянието на всяко семейство след дългото зимуване и да се окаже помощ там, където има проблеми.

Прегледът се извършва след наблюдаване на очистителното облитане. За предпочитане е да се направи в деня на облитането. Този преглед е частичен и не се проверява цялото гнездо. Поради по-ниските температури трябва да се работи възможно най-бързо. Прегледът започва с пчелните семейства, които не се облитат или слабо се облитат.

Проследяват се следните показатели:
- сила на семействата
- количеството и качеството на меда в пчелните гнезда
- наличие на пчелна майка
- състояние на крайните пити и изолационния материал.

Слаби са семействата с 4 и под 4 междурамия, а силни със 7 или над 7 междурамия. В нормално развито пчелно семейство трябва да има минимум 5-6 кг. мед и 1 пита с прашец. При осведомителния преглед не е необходимо пчелната майка да се търси. За присъствието й се съди по наличието на яйца в средните пити.

При съмнение за осиротяване на пчелното семейство в средата на гнездото се поставя т. нар. "контролна пита" с открито пило, взета от друго семейство - ако семейството няма майка, още през първите 24 часа пчелите започват да изграждат маточници. Пити с ферментирал мед или такива с развита плесен по тях се изваждат. Овлажнелите изолационни материали се подменят със сухи.

Как да опазим пчелите от болести и отравяния през месец април ?

Как да опазим пчелите от болести и отравяния през месец април ?

На пчелина през месец април

Жалко но е факт, че през този месец пчелите страдат най- много от алчността и невежеството на хората. Безпардонни арендатори пръскат по време на цъфтежа овощните култури, пръскането на рапицата по време на цъфтежа, вече не учудва никой. Не по малко виновни са и дребните земеделци, които пръскат с инсектициди своите овошки по време на цъфтежа.

Никакви административни мерки до този момент не са спрели масовото отравяне на пчелите.

Без да ползвам някаква статистика, спокойно мога да заявя, че от пръсканията по земеделските масивите загиват повече пчели, отколкото всичките болести по пчелите взети заедно.

От години се повтаря едно и също без да има подобрение в полза на пчелите и пчеларите.

За това във всяко населено място пчеларите трябва да се обединят срещу общата опасност.

Кмета на населеното място не може да откаже съдействие, така поне ще се знае кога ще се пръска и с какво. Знам, че във връзка с тази идея има много скептицизъм но трябва да се почне от някъде.

Ако все пак се стигне до отравяне, трябва да се вземат конкретни мерки, ако се отчаете и зарежете всичко, пчелите много трудно ще се възстановят.

При отравяне на пчелите редуцирайте пчелните пити, излишните съхранете на склад или зад преградната дъска. Ако пчелите не могат да покрият пилото, пожертвайте тези пити. В противен случай ще тръгна гнилостни процеси, които ще доведат до други болести.

През месец април загиват от естествена смърт всички пчели, които са прекарали зимата, това още повече утежнява положението на отровените семейства.

Подхранвайте с малки дози инвентиран сироп,засегнатите пчелни семейства. Може да добавите Виузид, което ще елиминира опасността от вирусни и нозематозни заболявания.

Пчелните семейства, които имат късмета да не са напръскани с отрови, през този месец имат прогресивно развитие. Младите пчели се увеличава за сметка на старите презимували пчели.

Вече се забелязва градеж и побеляване на питите.

ВНИМАНИЕ не бързайте с поставянето на восъчни основи. Наблюдавайте нощните температури, трябва да са над 15 градуса по целзий. При ниски нощни температура пчелите прогризват восъчните.

Продължение за опастностите, които дебнат пчелите очаквайте на 5 април

 

 

ЕСЕННИ ГРИЖИ И ЗАЗИМЯВАНЕ НА ПЧЕЛНИТЕ СЕМЕЙСТВА

В края на последната главна паша и веднага след нея пчелните семейства са с много голямо количество пчели-работнички. Тъй като по време на пашата те са работили много усилено, повечето от тях са стари и износени. Затова значителна част от тях не доживяват до настъпването на зимата. Успешно могат да презимуват само пчели, които не са участвали в главната паша и не са отглеждали пило. Това са пчелите, отгледани през втората половина на август, септември и началото на октомври. Тези пчели са физиологично млади. Затова основна грижа на пчеларя е да се осигурят условия за отглеждане на повече пило през август и септември. Това е свързано с необходимост от млада и качествена пчелна майка, наличие на свободни килийки за снасяне и поддържаща паша. Ежедневният принос на нектар и цветен прашец стимулира яйценосната дейност на майката. Когато отсъства поддържаща паша се налага да се извършва есенно подбудително подхранване. Целта е да се имитира приток на нектар, какъвто практически няма.

 

След прегледа започва да се извършва подбудителното подхранване. То е резултатно само, когато майката още не е ограничила снасянето на яйца. Семейството се подхранва през ден с по 250-300 мл сироп или през 5-6 дни с по 500 мл сироп.

Настъпи време да се извърши основен преглед на пчелните семейства. Той се прави рано сутрин или привечер без да се създават условия за кражби. При необходимост се извършва частично стесняване на входовете и вдигане дъната на кошерите, ако са били спуснати. При прегледа се обръща внимание на количеството и качеството на пилото, здравословното състояние на семейството, качеството на пчелната майка и количеството и качеството на меда и прашеца, както и разположението им в гнездото. Не се препоръчва разместване на питите в гнездото освен изваждане на тези с малко (под 1,5 кг) мед и замяната им с пити с мед от резерва. Разместването е рационално само когато се цели да не се прекъсват хранителните запаси от единия до другия край на гнездото.

 

Ако има маломерни пити с мед се дават на семействата, като се разпечатват и се поставят зад преградната дъска. Такова подхранване е по-ефективно от подхранването със сироп. Подхранването се прави привечер, тъй като през този сезон кражбите между пчелите са много често явление. Подхранването не трябва да продължава дълго, тъй като може да се получи обратен ефект – да се изтощят пчелите, които ще зимуват. То трябва да приключи около един месец преди излюпването на последните есенни пчели. След това тези пити се изваждат от кошерите, за да не направят пчелите гнездото върху тях.

 

След приключването на подбудителното подхранване и есенното развитие на пчелните семейства се извършва главния есенен преглед и сформирането на пчелното гнездо. Прави се през тих и топъл есенен ден, но не по-късно от края на октомври. В гнездото се оставят толкова пити, колкото може да бъдат покрити от пчелите. Питите трябва да са с кафяв или светлокафяв цвят и с правилно изградени работнически килийки, в които са отгледани поне 4-5 поколения пчели. В тях да има достатъчно мед и прашец, но да не са пълни. Пчелите зимуват лошо на нови пити и такива пълни изцяло с мед. Приблизително една трета от долната част на питата трябва да бъде празна. Там ще се сформира зимното кълбо, а консумацията на храната ще бъде по посока нагоре. Обикновено гнездото се формира от южната или западната страна на кошера. По-слабите семейства се оставят да зимуват в средата на кошера, а размерът на гнездото се ограничава с преградни (а) дъски (а). Силните пчелни семейства не се нуждаят от специални затоплящи материали. По-добре е те да се поставят над възглавницата, а зад преградната дъска да се постави само парче стериопор с размерите на преградната дъска, опираща плътно до страничните стени и дъното на кошера.

Кошерите се поставят на подложки, високи 20-25 см от земята с лек наклон напред. Входовете им да са с посока юг-югоизток за предпазване от студените ветрове. Входовете се стесняват според силата на семействата (4-8 см) и се поставят мишепредпазителите.

 

30 златни правила за отглеждане на пчели

1.В годината най-много 5 основни прегледа
2.Майка най – много на три години
3.От плодника мед не се взема
4.Търтовка не се оправя
5.Не се обединява слабо със слабо семейство
6.Пчелите умират не от студ, а от глад
7.Отводка на минимум 4-5 рамки
8.Няма нужда от затоплящи материали.
9.Задължителна профилактика за Вароа и Нозематоза .
10.Мрежесто дъно
11. Подхранване – есен инверт, януари-питка, февруари-питка, март-инверт+витамини,април-сироп+стартовит или витамини,
12.Затопляне през пролетта.
13.Подмяна 1/3 от плодниковите рамки на година
14.Съхранение на пити, или под плодника, или на комин с опушване всеки месец със сярна димка. Нафталин за нупукистите.Ореховите листа и мравчената киселина не помагат.
15.Осиротелите семейства напролет се обединяват.
16.Мишепредпазители задължителни от ноември до март.
17.Наклон напред на кошерите.
18.Засенчване през лятото . клони, листа,вейки,
19. Завет през зимата
20.Резервни майки- минимум 1-2 на десет кошера
21.Минимум два магзина (за Даданблат)
22.Отводка без вода и храна умира
23.Свещевите майки не са добри.
24. Нова майка се приема от млади пчели.
25. Не рови кошера за майка, наличието на яйца и пило е достатъчно.
26.Търтеите са необходими. Не ги унищожавай безпричинно. Строителни рамки с мярка.
27.Ниска трева около кошерите
28. Задължителна поилка вода през лятото
29. Задължителен минимум запас доброкачествен мед 1 пита на кошер
30.Стесняването е добро, но не е задължително. Топлят , колкото им трябва

Ако имате проблем със смъртност на пчелите, можете да разберете защо умират пчелите през зимния период. Ако информацията ви е била полезна, не се колебайте да я споделите или препоръчате.

Пчелите през ноември

Климатични особености

Ноември е последният есенен месец. Характеризира се с бързо понижаване на температурите, особено нощните, като средните (нормалните) температури в Северна България и високите котловинни полета са между 4,6 и 6,8°С, в Тракийската низина и долината на Струма – между 7 (Хисар) и 9°С (Свиленград, Сандански) и по Черноморието между 8 (Старо Оряхово) и 10,7°С (Созопол). Абсолютните максимални температури са около 20, а абсолютните минимални – от -6, -7 (по Южното Черноморие) до – -14, -15°С в някоя райони на Североизточна България.

Валежите в равнинните райони са предимно от дъжд; а в планинските – предимно от сняг. Приземните ветрове са слаби, предимно от югозапад и североизток.

Състояние на пчелните семейства

В природата вече се чувствува полъхът на наближаващата зима. Няма никаква цъфтяща растителност. През по-голямата част от времето пчелите са на кълбо, което се формира предимно върху празните килийки на онези пити, от които се е излюпило последното пило – обикновено разположени към входа на кошера.

Временните затопляния през някои дни се използуват от пчелите, които разпускат кълбото и извършват последните си есенни облитания. Това е много полезно, както за възрастните, така и за младите пчели (от последното пило), тъй като те прочистват храносмилателната си система, от което се облекчава зимуването им. При силните семейства зимното пчелно кълбо се образува, щом температурата на външния въздух спадне под 8, при средните – около 10, а при слабите семейства – още при 13°С.

Зимното кълбо е важно биологично приспособление, което поради закръглената си форма и плътното струпване на пчелите им осигурява най-икономично и успешно съществуване с минимално физиологично напрежение при неблагоприятни¬те зимни условия в продължение на 4-5 месеца. Самото физиологично състояние на зимуващите пчели, особено от есенните люпила е също нагодено с оглед на предстоящото зимуване. В сравнение с летните пчели глътъчните жлези и мастното тяло на зимуващите пчели са по-добре развити, като в тях са натрупани по-голямо количество резервни белтъчни вещества и мазнини. Поради по-голямото количество хранителни вещества процентът на сухото вещество в тялото на тези пчели е по голям, а общото съдържаше на вода в тъканите им е по-малко. Освен това в кръвта на пчелите се увеличава количеството на простата захар – гликоза. Всичко това има много голямо значение за зимуващите пчели, тъй като понижава точката на замръзването на телесните сокове и осигурява резервни хранителни вещества за отделния индивид независимо от това, че семейството поддържа съществуването си чрез постоянно хранене от медовите запаси в гнездото.

Работа на пчеларя

Благоприятните топли дни през ноември дават възможност на пчеларя да положи последните грижи за пчелните семейства преди настъпване на зимата. Дори в по-топлите райони на страната, където пчелните семейства и през октомври усилено отглеждат пило, пчеларите подреждат окончателно гнездата и ги зазимяват през ноември. Преглеждат се покривите на кошерите да са добре затворени, като в местности със силни ветрове върху тях се поставят тежести – камъни или тухли. Ако е пропуснато да се поставят своевременно предпазители против мишки, това трябва непременно да се направи сега, като предварително се преглеждат затоплящите материали да не би в тях вече да са се настанили мишки. Благоустроява се и се подрежда пчелинът. Ако трябва да се разместват кошери с пчели, това трябва да стане при по-меко време (над 8°С), и то внимателно, без сътресение. На семействата се осигурява спокойствие, като пчелинът се загражда, за да нямат достъп до кошерите домашни и горски животни. Много важно е самият пчелин да бъде на защитено от преобладаващите студени ветрове заветно място или да бъде ограден със зидана или дървена ограда, висока 1,5-2 м, или в краен случай с ограда от царевични или слънчогледови стъбла. Извършените в опити показват, че когато кошерите са настанени до защитна стена, пчелните семейства са изразходвали през зимата средно по 1,1 кг мед по-малко, развили са се по-добре през пролетта и са дали 52% повече мед и 71% повече восък в сравнение със семействата, чиито кошери са били изложени на охлаждащото влияние на вятъра.

През ноември трябва да се почисти и да се подреди пчеларският склад, като старите и негодни пити се бракуват и се претопят или се предадат на изкупвателната организация. Годните пити се сортират и се съхраняват, като се напушват със серен дим. Взимат се мерки в склада да няма мишки.