Как да се грижим за пчелите през месец Май

Как да се грижим за пчелите – месец Май е доста интензивен за пчеларя. Пчелите се развиват изключително бурно, като майката е достигнала своя връх на яйцеснасяне. Силните семейства имат 8 – 10 пити с пило и са изпълнили с пчели целия плодник на дадан-блатовия кошер и около 2 корпуса на многокорпусния кошер. Има прекрасни условия за отделяне на восък и пчеларя трябва да се възползва от това максимално. Има все повече търтеи, а в пчелните семейства започват роевите процеси

Фенологичен календар през месец Май

 

През месец Май започват да цъфтят много дървета, храсти и различни тревни видове: ябълки и круши (по високите полета), черница, бук, миризлива върба, аморфа, клен, летен дъб, дребнолистна липа, смърч, бял и черен бор, кучи дрян, питомен кестен, конски кестен, рожков, татарски нокът, питомна малина, къпина, шипка, фацелия, бял маргарит, детелина, здравец, глог, мащерка, подъбиче, синап, бяла и жълта комунига, градински чай, храстовиден жасмин, мъждрян, мак, кориандър, градински ягоди, жълт фий, пореч, часовниче и др. През Май настъпва първата главна паша от еспарзета и бяла акация.

Работа на пчеларя през Май – как да се грижим за пчелите

 

Пчеларят е доста зает през месец Май. Той трябва да следи пчелните семейства за следните неща:

да ги разширява при нужда
да следи за признаци за роене
да подготви магазините и магазинните рамки
да се възползва от строителната сила на семействата
да смени стари и негодни майки
да направи планираните отводки
да се координира със земеделските стопани в неговия район
да не допусне отравяне на пчелите
да подхранва семействата при нужда
Нека сега да видим по-подробно как да се грижим за пчелите през месец Май.

Подхранване

Пчеларят трябва да следи във всяко пчелно семейство да има неприкосновен запас от поне 6 кг мед. За да може пчелите да не гладуват и да хранят ларвите обилно, а не да „пестят“ в храненето и по този начин да се раждат слаби пчели. Ако в природата има добро нектароотделяне, подхранване не е необходимо.

Но ако няма такова или времето е лошо и пчелите не летят продължително време, то със сигурност трябва да се намесим и да започнем да подхранваме с рядък сироп. Когато има приток на нектар, пък макар и изкуствен, пчелите не спират своето развитие, градят по-добре восъчните основи и мислят по-малко за роене. Вижте повече за това как да направим качествен захарен сироп за пчелите.

Навременно разширяване на пчелните семейства
През месец Май трябва навреме да разширяваме пчелните семейства. как да се грижим за пчелите
През месец Май пчеларят трябва да следи за навременното разширяване на пчелните семейства, защото всяко забавяне може да доведе до роево настроение и до минималното оползотворяване на восъкоотделянето.

Разширяването на пчелното семейство е хубаво да бъде с рамки с восъчни основи, за да може да подменяме старите пити впоследствие с новоизградени. Но и не трябва да разширяваме прекалено бързо, особено в студено време, за да не забавим развитието на семействата и да простудим пилото.

Строителната рамка и восъкоотделянето – как да се грижим за пчелите
През месец Май пчелите активно градят восъчни основи. как да се грижим за пчелите
През месец Май има отлични предпоставки за добро восъкоотделяне, затова трябва да се възползваме. Защото в новите пити ще отгледаме по-големи и по-здрави пчели. Добре е във всяко семейство да имаме по една строителна рамка, от която да изрязваме запечатаното търтеево пило през определено време.

С нейна помощ, намаляваме броя на търтеите и увеличаваме медодобива, намаляваме опаразитеността на вароа кърлежа, добиваме повече восък и пчелите изграждат рамките с основи предимно с работнически килийки. Трябва да сме се запасили с достатъчен брой рамки с основи и да ги даваме на пчелите за изграждане през целия месец, за да може да подменим по-голям брой остарели пчелни пити.

Антироеви мерки
Рояците започват през месец Май. Какви антироеви мерки да предприемем? как да се грижим за пчелите
През месец Май пчелните семейства са много склонни да изпаднат в роево състояние. Причините за подготовката за роене са много – липса на паша, натрупване на млади пчели в семейството, които бездействат, стара майка, недостатъчен обем на кошера, дисбаланс между поколенията, задух и т.н.

Целта на пчеларя е да не допусне роене, защото в противен случай няма да получи мед от това семейство. Има много възможни решения, с които пчеларят да помогне на пчелното семейство и то да не се рои. Възможни опции са – правене на отводка, отнемане на запечатано пило, отделяне на майката с една-две пити със запечатано пило, демариране, използване на рошфусов кошер, своевременно разширяване на пчелното семейство, разместване на местата на слаб и силен кошер и т.н. Можем за всеки случай да подготвим 1-2 капана за рояци и да сложим в тях примамка. Тук може да видим как да направим примамка за рояци ВанковРой.

Слагане на магазини преди главната паша
През месец Май цъфтят еспарзета и бяла акация, а те представляват главна паша в районите, където ги има в повече. Преди настъпването на главната паша, ние трябва да направим преглед на семействата и да преценим степента на развитието им. Ако пчелното семейство е изпълнило плодникът изцяло с пчели и има 8 – 10 пити с пило, то това семейство ще е готово за главната паша. Поставяме магазините 3-4 дни преди началото на пашата.

Ако имаме средни по сила семейства и искаме и от тях да добием мед, можем да ги подсилим със зряло пило или с летящи пчели от по-слабите здрави семейства. Акациевата паша е кратка, но изключително обилна. Затова трябва да следим нектаропотока и при нужда да добавим втори магазин или респективно трети. Запечатания мед трябва да изцентрофугираме.

съвет , знаете ли че - как да се грижим за пчелите
СЪВЕТ: Ако искате до добиете мед и от по-слабо развитите пчелни семейства, може да направите следното нещо. Няколко дни преди настъпването на обилната паша, махате 1-2 рамки с мед и прашец от плодника и слагате преградна дъска. Поставяте отгоре цял магазин с добре изградени магазинни рамки. Ако нямате достатъчно изградени магазинни рамки, може да редувате 1 изградена и 1 с восъчна основа. След преминаването на главната паша започвате да разширявате отново плодника с плодникови пити, като махате магазина. За да може семейството да набере сила за евентуална късна паша.

Създаване на отводки и майки – как да се грижим за пчелите
Направата на пчелни майки е важно мероприятие, което всеки пчелар трябва да умее да прави. как да се грижим за пчелите
Месец Май е особено подходящ за направата на нови пчелни майки и отводки. Условията в природата, като топло време, добър прашецо и нектаропоток, наличие на достатъчно търтеи и други фактори са добра предпоставка за производството на качествени майки и направата на нови отводки.

Но за тази цел се съобразяваме с настъпването на главната паша и силата на семействата, за да можем да планираме това мероприятие в най-добрия момент. Задължително е да си произведем нови майки и да заменим старите. Защото семейства с млада майка дават повече мед, зимуват по-добре, боледуват по-малко и т.н. Тук можем да видим как да направим пчелни майки.

Отравяне на пчелните семейства
В последните години има огромен брой натровени пчелни семейства от недобросъвестни арендатори. Затова е добре всеки пчелар да бъде в контакт с всички земеделски стопани, които отглеждат различни земеделски култури. И да се координират по такъв начин, че да няма натровени пчелни семейства.

Профилактични мерки против болести
През месец Май продължаваме профилактичните мерки против болести и неприятели в пчелното семейство. При лошо време и продължително задържане на пчелите в кошера е възможна появата на майската болест. Тя се дължи на липсата на пресен нектар и вода, поради което прашецът не може да бъде преработен и използван. В такъв случай подхранваме с рядък (1:3) захарен сироп. Продължаваме борбата с вароатозата, с която трябва целогодишна борба. Следим за появата на различни видове гнилец, а най-доброто лекарство е силното семейство.

Май - най-благоприятния за пчелите

Ако сте имали рапица, внимавайте! След прецъфтяването на рапицата пчелите изпадат в роене. Добре е малко преди прецъфтяването да направите отводки, по този начин отнемате от силата на пчелните семейства.
Поставете восъчни основи за градеж, едно нормално семейство може да изгради 3-4 ВО. Прекаленото натоварване с градеж се отразява негативно на медосбора.
Ако времето се захлади, създайте работа на пчелите. Продължителното бездействие на пчелите при дъждовно и хладно време е предпоставка за изпадане в рой. По това време може да поставите в хранилките захарно тесто, пренасянето му ангажира голям брой пчели и това до голяма степен предотвратява роенето.
През този месец някои пчелни семейства сменят майките си. Това е така наречената,, тиха самосмяна''. От тези маточници излизат качествени майки с много добри генетични показатели. Използвайте рационално всички маточници като създадете отводки.
Ако пчелите съберат акациев мед не бързайте с центрофугирането. Акациевият мед е с по-голямо водно съдържание и ако не е узрял има опасност от прокисване. Медът се смята за напълно узрял ако две трети от питите са запечатени.
Какво трябва да знаем за месец май.
- на първо място - пчелите се развиват много активно, поради което имат нужда от храна. Ако времето е лошо и не могат да излизат, въпреки обилния цъфтеж, трябва да се извършва подхранване - особено ако семействата нямат резервни запаси от мед. В противен случай - има опасност да започнат да изхвърлят пилото, като преди това го изсмукват. Първо нападат търтеевото пило, а ако не се реагира, след това и работническото.
- съществува опасност от роене - трябва да се следи за наличие на роево настроение и да се вземат необходимите мерки, за да не се отслабат семействата преди главната паша. Признаци за роене: " Пчелите бездействат, летежът им се ограничава, восъкоотделянето спира, те висят на големи гроздове по стената или прилетната дъска на кошера, без да е горещо времето и без да има масово вентилиране на входа (това ясно личи в сравнение с другите семейства в пчелина).
през май цъфти акацията, която за някои райони е главна паша. Поставят се магазините - преди това трябва да са махнати противовароатозните ленти (най-добре още в началото на месеца). Семействата трябва да са добре развити и да запълват целия кошер. "При използването на акациевата паша магазините и корпусите трябва да се поставят преди или в самото начало на цъфтежа на акацията. В районите, където не се използва акациева паша, магазините и корпусите трябва да се слагат след леко побеляване на плодниковите пити под горната летва - това е необходимо, за да се ограничат малко площите за снасянето на яйца през периода на слабите но по-продължителни паши.

Кошерите след зимата

След зимата: До 90% стигат загубите на кошери в пчелините
Голяма част от пчеларите в цялата страна отчитат сериозни загуби на пчелни семейства след зимата. Такива регистрирани случаи идват от Русенско, Плевенско и други места в страната. Какви са причините, Агри.БГ коментира с професионалисти в пчеларството от различни краища на България.
По думите на пчеларя основна причина за големите загуби на пчелни семейства е подценяването на грижите за кошерите и ненавременното третиране срещу акарът вароа. Именно и опаразитяването на пчелните семейства е довело до загубата им.
Има колеги, които имат нормални загуби на пчелни семейства след зимата в рамките на 5%, по-голяма част от стопаните са със загуби около 50%, а над половината са със 70-90% загубени кошери
има и случаи на напълно празни пчелини, като собствениците им вече се разделят със занаята.
при подобни загуби секторът ще има нужда от няколко години, за да се възстанови.
Ако 10% от пчелите са останали живи, пчеларите ще могат да получат отводки за другите кошери, но това е крайно недостатъчно. Иска се много време напред - поне 2-3 години за възстановяване на тези големи загуби
През сезон 2024/2025 г. ще трябва да има реално подпомагане, за да могат колегите да се възстановят”, категоричен бе председателят на плевенската пчеларска кооперация.
Според сметките отводка в момента се търгува по 110-120 лв, а цяло пчелно семейство - по 230-250 лв.
Големи загуби на кошери отчитат и в Русенско, където между 50 и 60% е смъртността на пчелите
Пчелните семейства са по-слаби са от обичайното за сезона, но са живи. Миналата година беше изключително лоша, за 20 г. пчеларство имам само 2 такива години. Голямата суша и недостигът на прашец се оказа проблем. Резултатите от меда през 2024 г. бяха 3 пъти по-ниски и това се отрази на силата на пчелните семейства сега напролет”, допълни още професионалният пчелар.
Според него климатът през настоящата година ще бъде определящ за резултатите от пчелните семейства в края на сезона.

ЦВЕТНИЯТ ПРАШЕЦ ПРИ ЗИМУВАНЕТО НА ПЧЕЛНИТЕ СЕМЕЙСТВА

Цветният прашец влиза в състава на пчелното млечице и в храната, с която се изхранват по-възрастните ларви. Той е носител на белтъчини, под формата на аминокиселини, на микроелементи, витамини и мастни вещества, които са нужни за изграждането на тялото на ларвите, а след това и на пчелите.

 

Медът е съставен от прости захари, нищожни количества прашец, витамини и ензими. Той служи като допълнителна съставна част в пчелното млечице и в храната, с която се хранят ларвите и майката, а пчелите и търтеите го използват като източник на енергия.

При научни изследвания е установено, че пчелни семейства от храната, на които е бил премахнат прашеца още през есента са се развивали нормално през зимата. Консумирали са по-малко количество мед и са отделяли по–малко количество екскременти, през пролетта са имали по-малък подмор. При тези семейства обаче пилото било с 50% по-малко, отколкото при контролните семейства, като това забавяне в развитието продължавало и по-късно, при набавяне на прашец от природата. Следователно цветният прашец не е задължителна храна за пчелното семейство през зимата, но е необходим за развитието на семействата, поради което не бива да се изземва от кошерите.

 

От горните научни изследвания следва извода, че при направата на кърмова маса за подхранване на гладни пчелни семейства през зимата не е жизнено важно слагането на прашец и друга белтъчна храна. Макар и минимални останки от прашец в семействата са достатъчни за иззимуването на пчелите. България е страна, в която има изобилие от пролетни цветя, като се започне от кокичето, което се появява в различните райони още от средата на февруари, в по-топлите райони се разпукват и ресите на лешниците, разцъфва и минзухара. През март започва цъфтежа на много от пролетните медоносни растения: леска, кукуряк, жълт гарвански лук, синчец, дрян, бряст, чемшир, подбел, иглика, медуница и други. По поречията цъфти елшата, ивата, черната топола, бадемът, кайсията, джанките. Всички те предлагат на пчелите изобилие от прашец и пресен нектар.

 

С оглед правилно развитие на семействата всеки пчелар може да си изготви фенологичен календар и няколко години подред да отбелязва началото и продължителността на цъфтежа на растенията около собствения си пчелин. Така той с голяма точност ще знае кога и кои растения ще цъфтят и ще може да прави сметка за усиленото развитие на пчелните си семейства за главния медосбор и събирането на прашец.

В средата или към края на март времето в повечето райони на страната е благоприятно за извършване на основния пролетен преглед. Тогава се прави и допълнително стесняване и затопляне на гнездата с оглед по-нататъшното бурно развитие на семействата. Технологичното време необходимо за развитието и подготвянето за медосбор на едно средно семейство е около 40 дни. Първата акациева паша в различните райони на страната е в началото на месец май. Така че при нормално извършване на работата по развитие на семействата, ако започне от средата на март, то в началото на май в семействата ще има нужните за медосбор 50-60 хилади пчели.

 

Първите пролетни облитания обикновено стават през февруари, когато температурата на сянка е около 8°С, а денят е тих и слънчев. Снегът все още не се е стопил и пчеларят трябва да го отстрани от прилетната дъска и пред кошерите да постави картонени плоскости с цел падналите пчели да могат да хвръкнат и се приберат в кошера. Входовете трябва да се отварят по-широко и с тел да се почистят падналите по дъното отпадъци и умрели пчели. След облитането картоните се прибират, а входовете стесняват отново.

Най-подходящата посока на входовете на кошерите при първото облитане е да са на югозапад, защото облитането се извършва обикновено в следобедните часове на деня, когато температурата на въздуха е най-висока и слънцето грее от югозапад. По-късно през лятото входовете може да се обърнат и на изток, с оглед първите слънчеви лъчи да падат директно в прелката и да предизвикват излитането на първите пчели за медосбор.

ДА ПРЕБОРИМ ПРОЛЕТНАТА УМОРА С АПИТЕРАПИЯ

Тази отминала вече топла зима с честите си грипни пикове, съпроводини с инфекции на дихателните пътища и усложненията като пневмонии с вирусна или бактериална причина, доведоха до “стрес” много хора поради постоянното боледуване на близък от семейството. След прилагане на компетентно лечение в острия стадий на заболяванията, настъпва период на възстановяване, който е с различна продължителност.

Доброто лечение на инфекциозните заболявания изисква овладяване и на всички симптоми в периода на възстановяване. Един от често наблюдаваните признаци в този период е субективното усещане за лесна умора и отпадналост, които се дължат на интоксикацията и увеличаване на вътрешната киселинност след прекараните инфекции. Значение има и сезонният ритъм в нивото на хормоните и свързаните с това депресивни оплаквания. Най-често депресиите се появяват през пролетта, с денонощен ритъм – лошото настроение е най-вече сутрин и се подобрява вечер. Жените боледуват два пъти по-често от мъжете във връзка с определени полово-хормонални особености. При тях преходните сезони, като пролетта в случая, създават условия, при които приспособеният вече към зимната среда организъм трябва рязко да измени своите функции.

С хилядолетията хората са придобили начин за сравнително лесно приспособяване към сменящите се метеорологични колебания, но пролетта настъпва с по-голяма възбудимост на висшата нервна система, със засилване на обмяната на веществата, с бурното отделяне на хормони. Тази повишена обмяна на веществата, повишения тонус на нервната система и повишената секреция на жлезите с вътрешна секреция, протичат на фона на едно състояние на организма, при което хронично болните, наскоро боледувалите, а и понякога напълно здравите, изпитват нарушения в своето самочувствие от различен характер и в различна степен. Именно този комплекс от обективни и субективни нарушения наричаме “пролетна умора”.

Кои са признаците на “пролетната умора” и как да ги различим от някое сериозно заболяване? Ако имаме мускулна слабост (повечето пациенти усещат, че предишни леко повдигани предмети са станали “много тежки”), лесната умора в края на зимния сезон (който за някои хора, като пчелари например е сезон за почивка), раздразнителността, загубата на апетит, неспокойният сън. Може да се прибавят и трудности при концентрация на вниманието, отслабване на паметта, промени в поведението, намалена сексуална активност. Чест признак е главоболието и болките в ставите. Последните признаци са особено чести при пациенти, които водят през зимата заседнал начин на живот. При тях “пролетната умора” може да протече със спадане на кръвното налягане, често придружено с неприятното “виене на свят” и сърцебиене. Специално внимание на здравословното си състояние трябва да си обърнат пациенти, страдащи от сърдечно-съдови заболявания и това налага те да спазват по-строги профилактични мерки – да избягват преумората, да се радват на пролетното слънце и да си почиват по-често.

 Всички трябва да знаем, че обикновената умора след работа е едно нормално физиологично състояние и изисква активна почивка, след което настъпва бързо възстановяване, за разлика от “пролетната умора”, което е резултат на едно дълготрайно разстройство на жизнените функции и тя винаги се появява вследствие на системно пренебрегване на общовалидни природосъобразни изисквания.

Защо възниква “пролетната умора”? На първо място тава е следствие на значително по-малкото количество витамини, които човек поема през студените зимни месеци. Витамините в храните, консумирани през зимата, са в нищожни количества. Ние нямаме натрупани запаси и затова липсата на Вит. С и Вит. А води до такова отслабване на защитните сили на организма. Друга немаловажна причина за “пролетната умора” се дължи на намалената двигателна активност на хората през зимата. Затова и нашата страна е на едно от първите места по мозъчни инсулти, диабет и хипертония.

 Какви “пчелни лекарства” да Ви препоръчам? Най-добре такива пациенти да приемат пчелен билков (балкански) мед и пчелен прашец. Приемайте дневна по 2 грама на килограм телесно тегло натурален мед заедно с пчелен прашец в лечебна доза – 40 грама дневно. Или ако теглото на един човек е например 50 кг в 100 гр. мед прибавете 40 гр. прашец, размесете го добре и го разделете за два приема – сутрин и вечер, приет един час преди храна, разтворен в чаша топла вода. Може да включите и прополисов извлек, но и само тава ще е достатъчно.

 Препоръчвам основно пчелен прашец поради съдържанието в него на 22 различни аминокиселини и най-вече на аминокиселината аргинин. Чрез тези аминокиселини и глюкозния потенциал на меда, приемащият ще постигне три основни действия:

1. Ще подобри енергийните резерви на организма, като складира необходимата енергия за подобряване на мускулната и мозъчната активност.
2. По-лесно ще отстрани от организма си крайните токсични продукти на обмяната, защото комбинацията пчелен мед-пчелен прашец има добре изразено детоксично действие.
3. Ще се подобри сънят, паметта, а депресията ще изчезне.
Желателно е да се провеждат годишно по два двумесечни курса: зима-пролет и лято-есен.