РАБОТА НА ПЧЕЛИНА ПРЕЗ МЕСЕЦ МАЙ

Климатичните особености на месец май са: топло време с редки захлаждания, средни месечни температури между 11 и 18°С, продължително слънчево греене, слаби до умерени ветрове.
През този месец зацъфтяват много дървесни, храстовидни и тревисти видове, като голяма част от тях са с продължителен период на цъфтеж и са важни медоносни растения. Това са бяла акация, гледичия, глог, мекиш, офика, аморфа, ягодоплодни (къпина, касис, малина), нокът, бакла, бораго, градински чай, бяла и червена детелина, еспарзета, полски синап и др. Продължава цъфтежът на жълтата акация, конския кестен, клена, явора, някои овощни видове (дюля, круша, слива, череша, ябълка).

В резултат на топлото време и редовното внасяне на по-големи количества нектар и прашец, пчелните семейства се развиват интензивно. Основната дейност на пчеларите трябва да е насочена към подпомагане на семействата, за да се отгледат повече пчели работнички.
Вследствие на обилното хранене пчелната майка увеличава броя на снесените за едно денонощие яйца. Яйценосната й дейност може да достигне своя максимум – 2 000 – 2 500 яйца за 24 часа.
За да не се ограничава яйцеснасянето, е необходимо да се осигурят свободни площи от питите. Освободените, в резултат на засилената консумация на храна, килийки са недостатъчни. Това налага своевременно разширяване на пчелните гнезда. През този период разширяването се извършва с правилно изградени светлокафяви пити. В зависимост от силата на семействата кошерите система Дадан – Блат се разширяват с 1 – 2 плодникови пити, а многокорпусните с цял корпус. В райони където пчелите са започнали да отделят восък, в пчелните гнезда се поставят рамки с восъчни основи за градеж. Във всяко нормално развито семейство трябва да се използва строителна рамка, като изградените далаци се изрязват периодично.
Восъкоотделянето при пчелите е физиологичен процес, който се проявява при определени условия (топло време, приток на прясна храна и наличие на много млади пчели) и продължава докато тези условия са налице. Ето защо е необходимо пчеларите да използват максимално инстинкта на пчелите да градят, с което ще подновят питите в пчелина си и ще получат допълнително количество чист восък.
Важно значение за нормалното развитие на семействата е доброто затопляне на пчелните гнезда отгоре и отстрани. Не бива да се избързва с изваждането на страничните затоплящи (изолационни) материали. Все още има опасност от застудяване през нощта и съответно от простудяване на пилото.
През месец май зацъфтява бялата акация, която осигурява на пчелите, в повечето райони на страната, първата главна паша. Тя цъфти за кратко време (около 2 седмици), но отделя обилно количество нектар – 11 – 66 кг мед/дка. В Южна България акациевата паша започва в началото на май.

Преди настъпването на главната паша пчеларят трябва да направи преглед на семействата и да добие представа за степента на развитието им (сила, количество на пилото, качества на пчелната майка) и здравословното им състояние. Силните семейства имат 8 – 10 пити с пило, а пчелите им заемат целия плодник при Дадан – Блатовите кошери или 1 – 2 корпуса при многокорпусните. Такива семейства пълноценно използват главната паша. Необходимо е 2 – 3 дни преди началото на пашата да им се поставят магазини или корпуси. Средните по сила семейства, които имат по-малко пчели, но много открито пило, се подсилват със зряло пило или с летящи пчели. Слабите семейства не могат да участват в пашата. Най-добре е те да се използват за подсилване на средните по сила или да се обединят с други семейства.

 

Това се прави при спазване на общоизвестните условия – постепенно приближаване на кошерите, чиито семейства ще се обединяват, отнемане на едната пчелна майка и затваряне на другата в клетка, уеднаквяване миризмата на двете семейства. Най-подходящ начин за подсилване е чрез налитане на летящите пчели. Определените кошери постепенно се приближават един към друг. Когато пчелите са свикнали на новото място и когато е уеднаквена миризмата им, слабото семейство се премества. Летящите му пчели налитат в другия кошер. Слабото семейство няколко дни се подхранва със захарен разтвор. Важно условие при обединяването или при подсилването е да се използват само здрави пчелни семейства.

При добра акациева паша пчелите запълват с нектар и свободните площи на плодниковите пити. С това се ограничава яйценосната дейност на пчелната майка, вследствие на което постепенно намалява силата на семействата. Ето защо е необходимо след приключване на пашата от плодника да се извадят и центрофугират 2 – 3 пити. След това те се връщат в пчелното гнездо и се поставят в средата, за да снася майката в тях.

 

През месец май има благоприятни условия за проява на роевия инстинкт на пчелите. Семействата изпадат в роево състояние когато пчелите в пчелните гнезда са много (пренаселеност), когато запечатаното пило е в голямо количество, а откритото пило е по-малко. В тези случаи пчелите кърмачки бездействат, поради малките площи с незапечатано пило, т.е. няма кого да хранят. От голямо значение за роенето са външните фактори – постоянно хубаво (топло) време и сравнително слабо нектароотделяне в природата. В кошерите постъпват малки количества нектар, недостатъчни да ангажират младите нелетящи пчели за преработката им и те бездействат. Съчетанието на изброените вътрешни и външни фактори води до проявата на роене.

Роевият инстинкт може да отслабне при промяна на външните условия: влошаване на времето и спиране притока на нектар в пчелните гнезда; засилване на нектароотделянето, при което пчелите се включват в събиране и преработка на постъпващия нектар.

Основната задача на пчеларя през този период е да предпази пчелните семейства от изпадане в роево състояние. За да се избегне естественото роене, е необходимо своевременно разширяване на пчелните гнезда и ангажиране на младите пчели с работа (наличие на открито пило, което да хранят и осигуряване на восъчни основи за градеж на пити).

При семейства, изпаднали в роево състояние може да се направи следното:
– да се изрежат заложените маточници;
– да се разширят пчелните гнезда с магазини и корпуси, заредени с празни изградени пити и рамки с восъчни основи;
– да се подмени пчелната майка;
– да се отдели изкуствен рой.
Периодът след акациевата паша е благоприятен за изкуствено размножаване (изкуствено роене) на пчелните семейства. В гнездата има достатъчно хранителни запаси и голямо количество пчели.
Отнемането на пчели от такива семейства не се отразява отрицателно върху по-нататъшното им развитие. За периода до следващата главна паша новосъздадените пчелни семейства успяват да отгледат достатъчно пчели, да се включат в пашата и да я използват пълноценно.
Изкуственото роене може да се направи по три начина:
> Формиране на отводки – индивидуални и сборни;
> Разделяне на семействата с разделяне на летящите пчели;
> Налитане при майката.

Независимо от начина, който пчеларят ще избере, трябва да се спазват някои основни правила – семействата да са достатъчно силни, за размножаване да се използват най-добрите, показали висока медо,- и восъкопродуктивност и устойчивост към заболявания.

През този месец може да се произвеждат пчелни майки. Топлото време, наличието на много млади пчели в пчелните гнезда и постъпването на нектар и прашец са благоприятни за тази дейност фактори. Пчелните майки се получават от здрави, силни и високопродуктивни семейства. При майкопроизводството се използват три групи семейства:
* майчини, от които се вземат ларви (1 – 2 дневни);
* семейства – отглеждачи, в които се изхранват ларвите и се запечатват маточниците;
* бащини, в които се отглеждат търтеи с добър произход.
Получените маточници или пчелни майки се използват за подмяна на старите майки или за създаване на нови семейства.
За по-пълно използване на акациевата паша се прилага подвижно пчеларство. Акацията цъфти по различно време в зависимост от релефните особености на района. Транспортират се само силни и здрави семейства. За целта кошерите и питите в тях се подготвят предварително:
# Старите и разнебитени кошери се подменят със здрави;
# Много пълните и новоизградените пити се изваждат, а мястото им се попълва с празни пити;
# Плодниците и магазините се зареждат с пълния набор пити;
# Рамките се укрепват, за да не се смачкват пчели при транспортирането.
Преместването на кошерите става предимно нощем, като предварително на пчелите се осигурява добра вентилация.
Големият брой растения, цъфтящи през май, осигуряват много цветен прашец за пчелите. Част от него може да се отнеме с прашецоуловители, които се поставят на кошерите за 2 – 3 часа на ден. Установено е, че с прашецоуловителите се отнемат 5 – 10% от пренасяния от пчелите прашец, което не влияе отрицателно върху развитието на семействата и отглеждането на пило в тях.

РАБОТАТА НА ПЧЕЛАРЯ ПРЕЗ МЕСЕЦ АПРИЛ

В началото на пролетта, края на март и началото на април, семействата видимо отслабват. Естественото отпадане на стари пчели е по-голямо, отколкото излюпването на нови. По това време, с цел затопляне и създаване на условия за излюпване на повече млади пчели, се извършва стесняване на гнездата. Когато съотношението между излюпващите се млади и отпадането на старите, изтощени пчели е в полза на младите и семействата започват видимо да увеличават състава си – е признак за постепенно разширяване на гнездата.
Стесняване и разширяване, както и редовно подхранване са най-важните работи на пчеларя пред пролетния сезон. Целта е да се подпомогнат пчелните семейства за отглеждане на повече млади пчели, които да посрещнат пролетните растения.
В ранна пролет разширяването на кошерите от системата ДАДАН-БЛАТ и ЛЕЖАК се прави с пити с мед, като се разпечатват участъци, които пчелите опразват и подготвят, а майката осеменява. Според Радоев, разпечатването на участъци с мед трябва да става от същата страна на питата, но в противоположния край на пилото така, че като се обърне питата на 180 градуса, да съвпаднат участъците с разпечатан мед с пилото на две съседни пити. При това положение пчелите бързо опразват килийките с мед и ги подготвят, а майката ги осеменява и фактически цялата пита се запълва с пило. При нужда от повече празно пространство за осеменяване, се поставят и добре изградени с работнически килийки светли пити. По-късно при цъфтежа на овошките, когато започне интензивно отделяне на восък от пчелите, гнездата се разширяват с восъчни основи. По това време пчелите принасят много прашец и запълват цели пити. Пчеларят преценява състоянието на гнездото и наличието на прашец и може да прибере излишните пити в склада и ги съхранява за есента или следващата ранна пролет. Пити с прашец се съхраняват и прашецът се предпазва от плесенясване, като се наръсват с 100-120 гр пудра захар на пита и се поставят в затворени шкафове, в сухо и хладно помещение.

Показател за разширяване на гнездото е, когато предпоследната пита е запълнена с пило. Първите пити за разширяване се поставят до питие с пило, като може да се използва и строителна рамка, която се поставя също до пилото. С течение на времето разширяването се извършва постепенно и внимателно, с оглед запазване на топлината в гнездото. Когато плодникът се запълни с пити и пилото е достигнало до последните пити, а пчелите са изпълнили междурамията и при отваряне се наблюдават върху рамките – се прави разширяване с магазин и или корпус.

 

С разширяването чрез пити за градеж и строителни рамки пчеларят решава няколко задачи:
1. Осигурява постепенно достатъчно площи за снасяне на майката и развитие на семействата;
2. Води биологично-технологична борба с кърлежите на вароатозата;
3. Оползотворява пълноценно восъкоотделителната дейност на пчелите;
4. Изгражда нужните му плодникови и магазинни пити;
5. Запазва пчелите в активно състояние до главната паша;
6. Предотвратява възможността за роене, което е крайно неблагоприятно, особено преди главната паша;

 

От умелата и правилно извършена пролетна работа в семействата, зависи тяхното по-нататъшно развитие и активно участие в медосбора. През пролетта приносът на прашец е обилен, но поради хладните нощи отделянето на нектар е слабо и това налага подхранването на семействата (с мед или захарен сироп 1:1).
Колкото повече мед и прашец консумират младите пчели, толкова повече восък отделят и той трябва да бъде оползотворен. В противен случай пчелите са принудени да го изхвърлят навън, което допълнително ги затруднява, затова много пълноценно трябва да се използва.

 

Когато времето се затопли трайно и нощните температури вече не са драстично ниски (което е някъде по средата на април) и няма опасност от простудяване на гнездото, рамките с восъчни основи се поставят в средата между питите с открито пило, защото там се намират младите, отделящи восък, пчели.
При разширяване винаги се държи сметка за поставяне на толкова пити или рамки с восъчни основи, че да не се разшири прекомерно гнездото и при хладните нощи да бъде простудено пилото. Простудяването е основната причина за появата на условно патогенните – доброкачествени гнилци и за простудяване и умиране на пило. Пчеларят следи има ли пчели по преградната дъска, това означава, че е настъпило време за разширяване с поредната пита, восъчна основа или строителна рамка, в зависимост от нуждата. В едно семейство се слага обикновено по една, рядко две (при силно опаразитяване) строителни рамки и далаците се изрязват при запечатване на част от търтеевото пило (приблизително през 14-15 дни).

 

Гнездата при МНОГОКОРПУСНИТЕ КОШЕРИ (ЛР) се разширяват чрез поставянето на цели корпуси над основния, в който са зимували пчелите. В такъв случай при запълването на корпуса с пчели и пило, за да не се задържа развитието на семейството, се поставя втори корпус с изградени пити. За по-бързо заемане от пчелите, в него се поставят и пити с разпечатан мед или празни пити, налети или напръскани със запарен сироп. Пчелите, примамени от храната, бързо се качват, опразват и полират килийките. Майката, увлечена от топлината и пчелите в горния корпус, също се качва и осеменява подготвените площи. За 15-20 дни горният корпус се запълва с пило и нектар. Майката трудно слиза след това в долния корпус, където е по-хладно и близо до входа. При запълване на горния корпус се прави първата размяна. Горният корпус се слага отдолу, а долният, в който пилото се е излюпило и питите освободени, се поставя отгоре. При размяната на корпусите се използва инстинктът у пчелите да пренасят храната по-далеч от входа и по-близо до откритото пило, като образуват венец от мед над него. При пренасянето на меда майката бива стимулирана и осеменява по-бързо. След 15-20 дни от втората размяна семейството вече е силно и му става тясно в двата корпуса. Трети корпус се слага при наближаване на времето за цъфтеж на главната паша. Ако има добро восъкоотделяне и градеж, в корпуса се поставят през една пити и рамки с восъчни основи за градеж. Третият корпус се поставя в средата между старите два, като корпусът с майката се слага пак най-отдолу, след това празният (трети), а най-отгоре – досегашният долен. Оставя се отворен само най-долният вход. При нужда за по-бързо усвояване на третия корпус в него може да се поставят 2-3 пити с прясно пило заедно с пчелите, а отстрани рамките с восъчните основи. Пилото увлича и задържа пчелите в него.

 

Известно е, че най-продуктивни са пчелните семейства с над 50-60 хил. пчели, а това се постига чрез усилена работа от страна на пчеларя и на майката. Пчеларят трябва своевременно да подсигурява храна и площи за снасяне на майката, а тя от своя страна да снася ежедневно по 1 500 – 2 000 яйца.
Имайки предвид, че през зимата в едно средно семейство остават около 10-15 хил. пчели (1-1,5 кг), а докато се развие и достигне бройката 60 хил. (6 кг пчели), е нужно голямо количество храна (мед и прашец). В този период медът и захарта не се икономисват.

Многото цъфтящи растения през април дават възможност на пчелите да събират и донасят в гнездата много прашец. Обилното отделяне на прашец може да се използва от пчеларите за събирането му с помощта на специални приспособления – прашецоуловители, без опасност да се попречи на развитието на семействата. При изземването на част от прашеца се регулира и силата на семействата, за да не изпаднат в роево състояние, което е най-неблагоприятно преди акациевата паша.
При подготовката на пчелните семейства за главната паша, пчеларят трябва да работи така, че слабите семейства да подсилва с пчели или пило от силните, с цел силните да не се роят, а слабите да се засилят.

 

Подсилване с пчели става като се взема пита с люпещо се пило от силно семейство и се изтръсква върху кърпа, поставена на прилетната дъска и пред нея на слабо семейство. Семейството, от което ще се взема пита, се преглежда внимателно и майката с питата се заделя в единия край на кошера, за да не бъде изтръскана пред подсилваното семейство, защото ще бъде убита. Старите пчели се връщат в своето семейство, а младите навлизат в новото.
Подсилване с пило се прави 10-15 дни преди главната паша, като се избира от силно семейство пита с люпещо се пило, изтръскват се от нея пчелите и тя се поставя до пилото в слабото семейство.
Когато младите пчели станат много на брой и в гнездото няма достатъчно открито пило, за което да се грижат, а приносът на нектар е още слаб, те бездействат и може да изпаднат в роево състояние, а това е крайно неприятно за всеки пчелар в навечерието на главната паша.
Пчеларят трябва внимателно да следи развитието на семействата и да взема мерки срещу роевото състояние.
Работата на пчеларите през април е много напрегната, отговорна и от нея зависи развитието и състоянието на семействата за главната паша. Април е месецът с най-много работа в пчелина.

Как да опазим пчелите от болести и отравяния през месец април ?

Как да опазим пчелите от болести и отравяния през месец април ?

На пчелина през месец април

Жалко но е факт, че през този месец пчелите страдат най- много от алчността и невежеството на хората. Безпардонни арендатори пръскат по време на цъфтежа овощните култури, пръскането на рапицата по време на цъфтежа, вече не учудва никой. Не по малко виновни са и дребните земеделци, които пръскат с инсектициди своите овошки по време на цъфтежа.

Никакви административни мерки до този момент не са спрели масовото отравяне на пчелите.

Без да ползвам някаква статистика, спокойно мога да заявя, че от пръсканията по земеделските масивите загиват повече пчели, отколкото всичките болести по пчелите взети заедно.

От години се повтаря едно и също без да има подобрение в полза на пчелите и пчеларите.

За това във всяко населено място пчеларите трябва да се обединят срещу общата опасност.

Кмета на населеното място не може да откаже съдействие, така поне ще се знае кога ще се пръска и с какво. Знам, че във връзка с тази идея има много скептицизъм но трябва да се почне от някъде.

Ако все пак се стигне до отравяне, трябва да се вземат конкретни мерки, ако се отчаете и зарежете всичко, пчелите много трудно ще се възстановят.

При отравяне на пчелите редуцирайте пчелните пити, излишните съхранете на склад или зад преградната дъска. Ако пчелите не могат да покрият пилото, пожертвайте тези пити. В противен случай ще тръгна гнилостни процеси, които ще доведат до други болести.

През месец април загиват от естествена смърт всички пчели, които са прекарали зимата, това още повече утежнява положението на отровените семейства.

Подхранвайте с малки дози инвентиран сироп,засегнатите пчелни семейства. Може да добавите Виузид, което ще елиминира опасността от вирусни и нозематозни заболявания.

Пчелните семейства, които имат късмета да не са напръскани с отрови, през този месец имат прогресивно развитие. Младите пчели се увеличава за сметка на старите презимували пчели.

Вече се забелязва градеж и побеляване на питите.

ВНИМАНИЕ не бързайте с поставянето на восъчни основи. Наблюдавайте нощните температури, трябва да са над 15 градуса по целзий. При ниски нощни температура пчелите прогризват восъчните.

Пчеларство през април

Месец април е подходящ за набавяне на пчелни семейства, за прехвърлянето на разборни и за заселвне на многокорпусни кошери. Пчелните семейства трябва да произхождат от здрав пчелин , в който няма заразни болести и не е под карантина. През месеца разцъфтяват всички овощни видове, от които пчелите събират прашец и нектар. Пчелното кълбо се е разпуснало, яйцеснасянето и развитието на семейството върви усилено, съобщават специалисти.

Към края на месеца се извършва основна подмяна на старите презимували пчели с нови. Появява се и първото търтеево пило. Не е необходимо да се бърза с отзимяването. Предварително са подготвени необходимия брой рамки с изградени пити от склада съобразно с броя на пчелните семейства, които ще се прехвърлят така, че всяко семейство да разполага с две изградени пити поне за два корпуса. Много добро средство срещу роевото състояние е разширяването обема на кошерите рано преди главната паша, при затопляне на времето, както и използването на помощни майки. При многокорпусните кошери след като двата корпуса са изпълнени с пчели и пило, обемът се увеличава с трети корпус с изградени пити и восъчни основи. При кошера Дадан-Блат, след като плодникът е изпълнен с пчели, нектар и прашец и има 8-9 пити пило, обемът се разширява като се поставя втори корпус или магазин за залагане на пило.

Какви грижи изискват пчелите през април

Април е месецът, в който природата се събужда от зимния си сън, а за пчелите това означава време за интензивна работа и грижи. През този месец, пчелите са в активно състояние и изискват специални грижи от страна на пчеларите, за да се гарантира тяхното здраво развитие и успешно презимуване.
Времето през април
Средните месечни температури през април се повишават бързо, което е от решаващо значение за пролетното развитие на пчелните семейства преди главната паша. През този период разцъфтяват различни растителни видове, които предоставят на пчелите нектар и прашец, необходими за тяхното хранене и размножаване.
Грижи за пчелните семейства
Април е един от най-интензивните месеци за пчеларите. Те трябва да се грижат за нормалното развитие на пчелните семейства и да предпазват от простуди пилото, което може да доведе до поява на европейски гнилец при внезапно застудяване на времето.
Набавяне на пчелни семейства
Април е подходящ за набавяне на нови пчелни семейства, за прехвърлянето на разборни и за заселване на многокорпусни кошери. Това изисква внимателен избор на здрави пчелини без болести.

Търтеево пило и роене
През април се появява и първото търтеево пило, което може да предизвика естествено роене при пчелите. Пчеларите трябва да поддържат оптимален брой търтеи, за да предотвратят роенето и да осигурят нормалното развитие на семействата.
Подготовка за главната паша
Април е периодът, в който пчелите трябва да бъдат транспортирани към насажденията с интензивен цъфтеж, за да осигурят добро опрашване. Пчеларите трябва да се грижат за разширяването на кошерите и да предоставят необходимото пространство на пчелите за развитие преди главната паша.

Април е ключов момент за пчелите и техните грижи. Пчеларите трябва да бъдат внимателни и отговорни, за да осигурят здравото развитие на своите пчелни семейства.