Основни принципи, свързани с подхранването на пчелите
- Детайли
- Категория: Хранене през годината
- Публикувана на Петък, 10 Май 2019 05:01
- Написана от Super User
- Посещения: 1444
1. Винаги трябва да се помни, че само естествената пчелна храна е истинска.
2. Никакви изкуствени храни не могат да заместят естествената храна на пчелите - меда и прашеца.
3. При подходящо за летеж време и цъфтяща медоносна растителност подхранването не активизира.
4. Хранените със захарен сироп през пролетта пчели закъсняват в развитието си.
5. За приготвяне на кърмова маса на пролет не трябва да се използва захар на пясък, а пудра.
6. Даването на големи порции сироп, без да се проверява има ли винаги свободни площи за осеменяване, фактически ограничава развитието на семейството.
7. Медът в кошера през целия период от развитието на семейството трябва да бъде около 10 кг., а прашецът на две три пити.
8. Най-добрият заместител на цветния прашец е млякото на прах - 1-2 лъжици на литър сироп. Полезна е и на 1 л. сироп 1 към 1 - 50 гр. мая, предварително възварена, за да се убият дрождите.
9. Литър вода с килограм захар дава 1,6 литра сироп.
10. Използването на борови иглички при храненето повишава яйцеснасянето, стимулира растежа и развитието на семейството, повишава устойчивостта към инфекциозните заболявания аскосфероза и гнилец. Една част ситно нарязани иглички на бор се смесват с 4 части вода при температура 80-90 градуса. Най-добре е да се приготви в термус. Престоява 10-12 часа. 20-25% от водата се заменя с настойката, тоест в 1 литър сироп трябва да се съдържа 200-250 милилитра настойка.
11. Още през февруари поставяне на дъната на кошерите дребно смляна смес от слънчоглед, царевица и ечемик.
12. Да се подхранва с навлажнена захар в дървени хранилки вместо със сироп. Още по-добре с инвертирана захар, примесена с прашец с прибавяне на боров екстракт. Добър ефект има ако се прибавя чай от мащерка, пелин, бял равнец, калоферче. Билките се запарват с вряла вода и се държат 15 мин. в захлупен съд, след това се прецеждат.
13. След акацията - подхранване с рядък сироп за стимулиране на яйценосната дейност на майката, защото по това време в продължение на 15 дни няма приток на нектар.
14. Не трябва да се забравя, че при ежедневното подхранване на пчелите със захар и други заместители на меда и прашеца, се отслабва връзката на пчелите с медоносната растителност, понижава се способността им бързо да намират цъфтящите растения, организмът им се изтощава и се предразполагат към заболявания. Добре хранените с мед пчели са винаги по-дейни, събират повече мед и отделят много повече восък. При запасяване с центрофугиран мед, той трябва да се разреди с 10-15% вода.
15. Сокът от кромид лук, прибавен към храната подобрява храносмилането на пчелите.