ПЧЕЛАТА УСТРОЙСТВО
- Детайли
- Категория: Отглеждане на пчели
- Публикувана на Неделя, 25 Февруари 2018 06:10
- Написана от Super User
- Посещения: 1505
Восъчни огледалца
Восъчни огледалца – тънки, прозрачни и с овална форма участъци на телесната хитинова покривка по долната страна на последните 4 коремни членчета на пчелите работнички. Те са пронизани от множество финни пори през които образуваният във восъкоотделителните жлези восък се прецежда.
Восъкоотделителни жлези при пчелите
Восъкоотделителните жлези представляват видоизменени хиподермални клетки от хитиновата покривка на пчелите работнички и са разположени чифтно по долната страна на последните им 4 коремни членчета. Тези жлези се развиват най силно у пчелите на възраст 10-12 до 18 дена.Клетките им имат цилиндрична и силно удължена форма. При усилено хранене на пчелите в тази възраст с мед и прашец във восъко отделителните жлези се образува значително количество восък, който в самите жлези е в течно състояние, след това восъка се процежда през порестите восъчни огледалца и в съприкосновение с въздуха по външната и повърхност се превръща в твърди восъчни люспици с приблизително овална или петоъгълна форма. От тях пчелите изграждат питите. Всяка лщспица тежи около 25 мг. и за исграждането на 1 кг восък пчелите трябва да отделят и употребят 4 милиона люспици. Восъкотделителни жлези не са развити у майката и търтеите.
Вкусови усещания при пчелите
Способността на пчелите да възприемат вкусови усещания по контактен път и от разстояние е силно развита. Органите на вкуса са разположени в основата на езичето и представляват хитинови пръчици и власинки. С тях пчелите си служат за изпитване пригодността на храната. Доказано е че вкусови органи при пчелите има и по антените и стъпалата на краката. Със вкусовите си органи пчелите усещат и четирите основни вкусови усещания – сладко, солено, горчиво и кисело, но качествено те не винаги съответват на същите усещания при човека. Пчелите могат да различат киселото от соленото но отказват да приемат захарина, който при човека предизвиква усещане за сладко. Обратно към някои много горчиви за човека вещества каквито са хинина и октазона пчелите не са чувствителни и ги приемат когато са добавени към захарния сироп.
Поначало пчелите събират по охотно нектара с по високо захарно съдържание. Нормално те не събират нектар с по ниско съдържание от 5% и по високо от 40% захарно съдържание. Пчелите долавят присъствието на готварска сол в захарния сироп но го приемат ако концентрацията на солта не е по голяма от 1,5%.
Антени- Устройство на пчелите
Антените – усетни (сетивни ) органи на пчелите. Те са удължени, чифтни, начленени придатъци които имат цилиндрична форма и са съчленени във вдлъбнатинки към челната част на главата на пчелите.Посредством 4 мускула антените могат да бъдат насочвани в различни посоки – нагоре, надолу и в страни. Те са съставени от по 12 членчета у пчелите и от по 13 при майката и търтеите. Те биват основно членче, завъртващо членче и камшиче. Камшичето е съставено от 10 членчета при майката и работничките и от 11 при търтеите.
Всички членчета са окосмени, а освен това от третото до последното са разположени голям брой усетни (сетивни клетки) наречени порови пластинки с помоща на които пчелите възприемат обонятелните усещания. С антените пчелите също възприемат сътресенията и дразненията, които се получават при допир с предмети.