Прополис

 

Пчелите събират прополис през втората половина на август и септември от пъпките на някои растения, когато се готвят за зимните студове. Пренасят го на крачката си като прашеца. В кошера го смесват със секрет от жлезите си и попълват дупки, пукнатини, отвори. Употребяват го като технически материал.

Прополисът притежава силно бактерио и плесенно действие. Има старогръцко наименование, ПРО -значи пред и ПОЛИС - което значи град /предградие/, понеже с него стесняват прелките през зимата.

ФИЗИЧЕСКИ СВОЙСТВА: На студено твърд, на топло мек като пластелин, със сивкаво-жълтеникаво-зеленикаво оцветяване. Цветът му зависи от растенията, от които е събран.

ХИМИЧЕСКИ СЪСТАВ: Тъй като е продукт от растителен и животински произход, химическият му състав е твърде сложен. Съдържа около 30% восък, а останалата част е от най-различни съединения, на което се дължи анти бактериалното му действие. При човека намира широко приложение в медицината, фармакологията, микробиологията, химията и много други. Може да се каже, че няма клон от човешкия живот, където да не намира приложение.

Важно за пренасянето на кошерите от едно място на друго

ПОЛУЧАВАНЕ НА ПРЕПАРАТИ ОТ ПРОПОЛИС
1. СПИРТЕН РАЗТВОР
Взема се 100 мл. 96%ов винен спирт. В него се насипва стрит на ситно примерно около 60 гр. прополис. Оставя се на тъмно за 6 - 7 дни, като периодически се разклаща. На седмия ден се прецежда през два слоя марля. Остатъка в марлята се изстисква силно, защото ще се тегли. Това, което остане в марлята е неразтворимата част. Изважда се от 60 гр. Това е разтворената част от прополиса. Тя се изважда от 60те грама. Привежда се към 100-те грама. Да предположим, че в разтвора има 20 гр. Това показва, че в разтвора има 20% прополис. Ако искаме да го направим 10% ще долеем още 100 грама спирт. Обикновено се работи с 10 до 20%. Препаратът е готов за работа. Спиртният екстракт е дълготраен, не се разваля на стайна температура. Обикновено се взимат по 20 - 30 капки три пъти дневно след ядене, 30 минути или 15 минути преди ядене. Приема се обикновено с чаша вода или прясно мляко.

2. ВОДЕН РАЗТВОР НА ПРОПОЛИС
Почти всички съставки на прополиса се разтварят във вода. Водният разтвор се получава по следния начин: 200 мл. вода се загряват на водна баня. Когато водата заври в нея се поставя 100 грама стрит на ситно прополис. Нагряването става на 80° за 2 - 3 часа, след,което се снема от огъня.Сместа се разбърква добре и се прецежда през марля. Остатъка в марлята се претегля и се изважда от 100-те грама. Разликата между остатъка и 100-те грама са разтворените съставки на прополиса. Работи се обикновено с 10 -20%. Да се държи на хладно. Приема се три пъти дневно. Най-добре е да се държи в хладилник. По сведение на учените, в много случаи, водният разтвор е по-полезен от спиртния екстракт. Вътрешно се употребява три пъти дневно по една супена лъжица.

3. ПРОПОЛИСОВА МАС
Взема се 200 гр. свинска мас. Нагрява се да се размекне. Поставя се в нея 100 гр. стрит на ситно прополис. Разбърква се силно докато се получи хомогенна маса. Лекарството е готово. Да се съхранява в хладилник. Лечебното действие е дълготрайно.