ЗАЩО ПЧЕЛИТЕ ПРАВЯТ МЕД?

Пчелите правят мед, за да си осигурят храна за зимния период.Медът осигурява на пчелите необходимата енергия за да могат да летят и да поддържат кошера топъл през зимните месеци.Пчелите в колонията се разделят на три касти – пчелата майка, търтеите и пчелите работнички. Най-често хората виждат пчели от кастата на работничките, тъй като едно от техните задължения е да събират нектар от растенията. Пчелите работнички са женските пчели, чиито тела не са се развили достатъчно за репродукция.Създаването на меда се осъществява в най-голяма степен от пчелите работнички. Те изсмукват нектара от растенията и го складират в специална медена торбичка във вътрешността на тялото си.Именно там вследствие на процес наречен инверсия, сложните захари и нектара биват разградени до два вида прости захари.

След като събраният нектар бъде доставен в кошера, по-голямата част от водата в него се изпарява и течността се сгъстява. В допълнение пчелите добавят и ензими към меда, които му придават и характерният му вкус.

Освен производството на мед, пчелите работнички имат и още редица други отговорности, като например изграждането, почистването и защитата на кошера.

Докато са все още млади пчелите работнички отговарят за храненето на ларвите и почистването на кошера. В по-късния етап от живота си те обикновено остават във вътрешността на кошера, за да могат да охраняват колонията.

Пчелите работнички могат да живеят между 4 и 9 месеца през зимния период. През лятото обаче, продължителността на живота им е едва около 6 седмици, което се дължи на усилената им работа през този период.

Пчелата майка
Пчела майка означена с номер 37
Пчела майка означена с номер 37
Във всеки кошер живее само една пчела майка. Нейното тяло е напълно развито и през целият си живот разполага с функционираща репродуктивна система. Осигуряването на нови поколения пчели е и нейното основно задължение.

Процесът на размножаване се случва само веднъж, но в него участват няколко различни търтеи. Пчелата майка има способността да снася до 2000 яйца на ден. Всяко яйце бива снасяно и позиционирано в отделна клетка на медената пита, изградена от пчелите работнички.

Пчелата майка има анатомичната възможност да избере кои яйца да оплоди и кои не. От оплодените яйца се раждат пчели работнички, а от неоплодените – търтеи.

Второто по важност задължение на пчелата майка е да регулира дейността на останалите пчели посредством произведени от самата нея феромони.

След смъртта на пчелата на майка
Продължителността на живота на една пчела майка варира между 3 и 5 години. Когато тя умре, останалите пчели в колонията избират млада ларва, която да стане новата пчела майка. В продължение на 16 дни, те хранят бъдещата пчела майка с пчелно млечице.

Пчелното млечице е изключително богато на витамини от група В и е една от най-скъпите хранителни добавки. То се отделя от специални жлези, с които разполагат пчелите и има много висока хранителна стойност. Пчелите, които се занимават с производството му се наричат пчели кърмачки.

Мъжките пчели
Търтей (мъжка пчела)
Търтей (мъжка пчела)
Всички мъжки пчели стават търтеи. Единствената им цел и задължение е размножаването им с пчелата майка, която успяват да локализират благодарение на своите големи очи.

Между 300 и 3000 търтея обитават кошера по време на летния размножителен период. През есента обаче, когато размножителния период приключи, те биват изгонени от кошера, тъй като вече не са необходими.

През зимата, останалите пчели, както и ларвите, се изхранват със събрания прашец и мед. За да поддържат температурата в кошера, през студените месеци пчелите се струпват около пчелата майка.

По този начин без значение колко е студено навън, във центъра на кошера се поддържа винаги температура от около 34 градуса по Целзий.