Медът е истински, ако се захароса.

Началото на август е периодът на ваденето на стоковия мед – за продажба. След това пчелите продължават да събират, но за себе си - мед, който трябва да остане за зимата, като нужният им минимум е 14 килограма. През зимата те създават кълбо, в чиято периферия е около 15-16 градуса, а в средата е 36 градуса. Самите пчели с крилата си подгряват кошера. Лятно време, в активния сезон, когато събира мед, една пчела живее около 20 дни. През това време тя се амортизира от работа и умира от изтощение. Пчелите, които ще се излюпят през септември месец, живеят чак до пролетта.

Пчелите непрекъснато събират мед и се изхранват с него. За пчелата-майка те приготвят специална смес, т. нар. кърма. Единственото задължение на майката в кошера е да снася яйца. Тя спира да снася през септември и започва отново през януари. Това се случва в килийките, които предварително са почистени от пчелите. Пчелите работнички се раждат в килийките, които сами правят в магазинните рамки на кошера. Магазинните рамки са дървени и са различен брой, в зависимост от кошера, по тях пчелите работят и изграждат килийки, в които се събира мед и се снасят яйца. За раждането на нова майка се прави специална килийка – маточник, в която се снася едно яйце. Когато пчелите рояват (залагат килийки и произвеждат нови майки), с излюпването на новата майка, старата напуска с част от пчелите кошера, за да създаде ново пчелно семейство. Майката живее около 4 години. Тя снася около 700-800 яйца на ден, а в най-силния сезон стига до 2000 яйца.Другите обитатели на кошера са търтеите – мъжките пчели. Единственото им задължение е да оплодят майката и да ядат мед. Търтеите се излюпват през пролетта и живеят до есента. Към края на лятото пчелите ги гонят от кошера. Тъй като не умеят да си събират сами прашец, няма с какво да се хранят и умират.Пчеларят винаги е екипиран, когато е около кошера. Важно е да не се правят резки движения и дори пчела да лази по костюма, да не се изпада в паника. Пчелите нападат само ако се почувстват застрашени. Разбира се, няма как пчеларят да е непрекъснато нащрек.Жилото е като трион – с контри. Когато се забие в кожата, то се изскубва с жлезата, която прави пчелната отрова. Пчелата умира след около три дни. Ужиленият пръст на пчеларя малко се подува. „Постепенно човек става резистентен към пчелната отроваПодготовката за работа при кошера започва с пълненето на „пушалката” – уред, който създава пушек, разгонващ пчелите. Пълни се с изгнило дърво, изсушен говежди тор, кори за яйца или специален материал за „пушалката” от пчеларските магазини. Рамковият повдигач и четката са другите нужни инструменти. С рамковия повдигач е по-лесно да се отвори кошерът, чийто капак залепва, заради пчелния клей (прополис). Пчелите запълват и най-малкия процеп. С четката пък насекомите се почистват от магазинните рамки, докато пчеларят ги проверява.

Възглавницата на кошера – частта под капака, се прави от стиропор, който го изолира добре. Пчеларят повдига капака и вкарва пушек, за да разгони пчелите. Магазинните рамки са обикновено 10-12 в кошера. Това са работните места на пчелите. Най-добре е да се вадят към 10-11 часа, при хубаво време, когато пчелите са заети с работа. Ако е лошо времето, всички са в кошера и нямат работа. Тогава е опасно да се отваря, защото пчелите реагират моментално.Видът на меда зависи от това какви растения са специфични за дадения район, както и от периода на цъфтежа им. Акациевият мед, например, се вади в края на юни. Ваденето на меда става в дома на семейството в стая със специална центрофуга. Питите, направени от пчелите, се разпечатват предварително сьс специална вилица и се слагат в центрофугата. Когато ръчката се завърти, от центробежната сила медът излиза от килийките и потича през чучурчето.Друга възможност за проверка е да се сложи химически молив в меда. Ако остане синя диря, то в него има вода. Но най-сигурният и вкусен вариант е да видите как се вади медът пред вас.