Пчеларски вестник

"Пчеларите трудно могат да си представят, какво голямо количество храна трябва на пчелното семейство да отгледа голямата армия пчели в началото на медосбора". (А.И. Рут)
Майсторството на пчеларя се състои в това, пълно да използва медоносната база на своя район и да повиши максималната сила на своите семейства в началото на пашата. В противен случай енергията на пчелите отива в отглеждане на пило вместо в принос на нектар. При това пчеларите получават много пило и малко мед.
В пчеларството няма по-голяма грешка, от тази да се оставят пчелите пролетно време без обилни запаси от храна, защото ръста на семейството в това време на годината е право пропорционално на количеството и качеството на храната.
За една година средно пчелно семейство консумира около 30 кг прашец и 90-120 кг мед.
"Най-голям вредител на пчелите може да се окаже самият пчелар - казва големият руски пчелар Суворин. Непознавайки основните правила в пчеларството такъв пчелар може да нанесе вреди. За запознаване с правилният подход при пчеларстването не е достатъчно само да се слушат беседите в кръга на пчелари, нужно е да се чете специализираната литература и периодичните издания (вестници и списания). Следва да се добави, че прекопирването на чуждия опит не е нужно. На своя пчелин всеки пчелар трябва да се съобразява с пашата, климатичните условия, системата на кошерите и други фактори".
Дезинфекцията е основното мероприятие, което трябва да се извършва ежегодно, особено в пчелини, неблагоприятни по отношение на такива болести като: американски и европейски гнилeц, аскосфероза, нозематоза и др.
Тиха смяна на майките се получава там, където пчеларя не следи за тяхната възраст и качество и своевременно не ги подменя. На големите пчелини следва да се води точен отчет.
Имунната система на пчелите, а следователно и устойчивостта им към болести рязко се снижава след даването на антибиотици за профилактика и лечение.
Трябва да се знае от всеки пчелар, че при 10 000 пчели в семейството - 2000 са работните пчели или 20%, а при 50 000 - 30 000 или 60%. С това положение трябва винаги да се съобразяваме.
Пчелинът се явява фабрика, изработваща хранителен продукт, затова пчеларя е длъжен винаги да съблюдава лична хигиена и хигиена на работните места, особено при центрофугирането на меда.
За предпазване на ръцете от ужилване от пчелите може да се използва 15% спиртен разтвор на прополис. Предварително ръцете се натриват с прополиса, който бързо изсъхва. Пчелите се държат много спокойно при работа.
Ако държите пчелите си в своя двор, поставете ограда не по-ниска от 2 метра. Съседите ще бъдат спокойни.
За предпазване на питите с прашец от плесенясване през зимата трябва да се посипят с пудра захар, по 15 гр. на пита. Пролетно време пчелите много охотно го консумират.
При 3 км полет пчелата загубва 70% от нектара. Най-ефективен е полета до 500-800 м.
Едногодишните майки снасят яйца 10-12 дни по-късно през есента, отколкото двегодишните.
Трябва да се осъзнае от всички пчелари, че пчеларстването поединично, самостоятелно е обречено на гибел от болести, отравяния, злосторства. Сдружени, пчеларите са в състояние взаимно да се информират за своевременно възникнали болести или други нежелани неща, а в същото време ще могат да обменят опит и знания. Пчелната паша в нашата страна е предостатъчна и не се оползотворява пълноценно, така че стига за всички.