• Събираният от пчелите цветен прашец се нарича пчелен прашец. Цветният прашец представлява зърна с овална...

  • Медът може да се използва като приспивателно не само с топла вода или мляко – рецептите срещу безсъние,...

  • Загрубели и напукани петиКъм 1 пакетче хума добавете 1 чаена лъжичка мед и леко разредете с вода до...

  • Апитерапия се нарича лечението чрез пчелни продукти. Медът е не само вкусна храна и подслаждаща добавка към...

  • Медоносни са растенията, от които пчелите събират нектар и пчелен прашец. АкацияАморфа, черна...

  • От него пчелите събират: нектар и прашецЦъфти през: от юни до октомвриНаведеният магарешки бодил е медоносно...

  • Асклепиас От него пчелите събират: нектарЦъфти през: юниАсклепиасът е многогодишно полухрастовидно...

  • Субстрат: Смес от оптимална пръст или TKS 2 и малко градинска пръст. Поливане, торене: През лятото се поддържа...

Хранене през годината

РАБОТА НА ПЧЕЛИНА ПРЕЗ ФЕВРУАРИ И МАРТ

Определянето през март на точното време за подбудителното подхранване е от изключително значение за медосбора и особено за първата главна паша
ГРИЖИ ЗА ПЧЕЛНИТЕ СЕМЕЙСТВА Природо-киматични условия през месец февруари ФЕВРУАРИ е вторият типичен и последен зимен месец. В сравнение с януари средната месечна температура се повишава. Продължителността на деня е по-голяма, слънчевото греене се увеличава, зачестяват слънчевите дни. През този месец зацъфтяват първите предвестници на пролетта - кокиче, минзухар, леска, дрян, от които пчелите започват да събират цветен прашец. За нашите климатични условия с началото на цъфтежа на раннопролетните растения започва активизиране на пчелните семейства. Във всички вече има пило на 1-2 пити, а в по-силните са налице и млади пчели. Консумацията на мед се увеличава и достига до 1,5-2 кг месечно.
В различните райони на страната прегледът не се прави в един и същи период - необходима е температура, която позволява на пчелите да излитат. За кратко време пчеларят се осведомява за състоянието на семействата и оказва съответната помощ на нуждаещите се. При осведомителния преглед се проверява за: - наличие на майка; - количество и качество на хранителните запаси в гнездото; - топлинен режим; - смъртност и здравословно състояние на пчелите. За да се установи наличие на майка, се изважда централната пита от гнездото. Когато на нея има яйца и разновъзрастово пило, всичко е наред, семейството е с пчелна майка. Ако липсва майка, на осиротялото семейство веднага се придава резервна заедно с пчелите. Още при откриването на гнездото стопанинът добива представа за разпределението на хранителните запаси. Ако пчелите са на кълбо, дълбоко в междурамията - в гнездото има достатъчно мед. Когато пчелите са излязли върху горните летви на питите, това означава, че медът в централната част на гнездото е изконсумиран и веднага трябва да се направи преразпределение на хранителните запаси, т.е. да се осигури централната част на гнездото с храна. За да се подобри топлинният режим, гнездото се стеснява своевременно - оставят се толкова пити, колкото се покриват плътно от пчелите, а излишните празни се изваждат. Влажните изолационни материали в гнездото се изсушават или се подменят със сухи. МАРТ е първият пролетен месец Денят нараства, слънчевото греене се увеличава, средната месечна температура се повишава. Времето е променливо. В сравнение с февруари валежите са по-обилни, предимно от дъжд. В северна България и в планините често превалява и сняг. През този месец цъфтят различни пролетни растения - кукуряк, синчец, подбел, великденче, ива, леска и др. Започват цъфтежа си и някои овощни видове - бадеми, кайсия, зарзала, джанка и др. Непрекъснато се увеличават източниците на пресен нектар и прашец.

ПО-ТОПЛОТО ВРЕМЕ И НАЛИЧИЕТО НА ЦЪФТЯЩИ ПРОЛЕТНИ РАСТЕНИЯ АКТИВИЗИРАТ ПЧЕЛИТЕ. ЕЖЕДНЕВНОТО ПРИНАСЯНЕ НА ПРАШЕЦ И НЕКТАР ВОДИ ДО УВЕЛИЧАВАНЕ НА ЯЙЦЕНОСНАТА ДЕЙНОСТ НА ПЧЕЛНАТА МАЙКА. В РЕЗУЛТАТ НА ТОВА ПИЛОТО СЕ УВЕЛИЧАВА И В ДОБРИТЕ СЕМЕЙСТВА ТО Е НА 3-4 ПИТИ. Към края на месеца разходът на мед е 4-5 кг, а на прашец - 1-2 пити. ОСНОВНИТЕ ЗАДАЧИ на ПЧЕЛАРЯ през МАРТ са: - да извърши осведомителен преглед на пчелните семейства, ако времето през февруари не е било подходящо за това; - към края на месеца при подходяща температура да направи ГЛАВНИЯ ПРОЛЕТЕН ПРЕГЛЕД. Поради това, че ТОЗИ ПРЕГЛЕД е ПО-ПРОДЪЛЖИТЕЛЕН - ГНЕЗДАТА СЕ ОТКРИВАТ за ПО-ДЪЛЪГ ПЕРИОД, той СЕ ИЗВЪРШВА при ПО-ТОПЛО ВРЕМЕ. При прегледа се установява НАЛИЧИЕТО НА МАЙКА и се преценяват КАЧЕСТВАТА Й. За качествата на пчелната майка се добива представа от нейния външен вид и от количеството и плътността на пилото, което е показател за яйценосната й дейност. МЛАДАТА И КАЧЕСТВЕНА МАЙКА СНАСЯ БЕЗ ПРОПУСКАНЕ НА КИЛИЙКИ. Старата или с някакви недостатъци майка пропуска килийки, в резултат на което пилото е рехаво, а не плътно. ЛИПСАТА НА ПИЛО Е ПРИЗНАК ЗА ОСИРОТЯВАНЕ. На осиротялото семейство се придава запасна майка или се присъединява към друго. При прегледа пчеларят трябва да обърне внимание на КОЛИЧЕСТВОТО, КАЧЕСТВОТО И РАЗПОЛОЖЕНИЕТО НА ХРАНИТЕЛНИТЕ ЗАПАСИ. За да не се спира развитието на ПЧЕЛНОТО СЕМЕЙСТВО, сега то ТРЯБВА ДА РАЗПОЛАГА с 5-8 КГ МЕД и 2-3 ПИТИ С ПРАШЕЦ. Попълването на хранителните запаси се извършва по известните начини: - с резервни медени пити; - подхранване с медно-захарно тесто; - с малки количества топъл захарен сироп - в краен случай. Стопанинът трябва да осигури условия за нормалното развитие на пчелните семейства, като направи всичко възможно, за да се поддържа ОПТИМАЛЕН ТЕМПЕРАТУРЕН РЕЖИМ В ГНЕЗДОТО. През март е налице т.нар. пролетно отслабване на пчелното семейство - новоизлюпените пчели все още не могат да компенсират загубата на голяма част от презимувалите. Затова гнездото се стеснява своевременно и се затопля добре отгоре и встрани.
ПРОЛЕТНОТО ЗАТОПЛЯНЕ Е МНОГО ПО-ВАЖНО ДОРИ ОТ ЕСЕННОТО! Отговорна задача на ПЧЕЛАРЯ е ДА ОПРЕДЕЛИ КОГА ДА ЗАПОЧНЕ ПОДБУДИТЕЛНОТО ПОДХРАНВАНЕ на семействата. Фиксирането на точното време е от изключително значение за медосбора и особено за първата главна паша. Ако се закъснее, семействата остават недобре развити за пашата. Ако се започне много рано, точно по време на главната паша голяма част от тях могат да изпаднат в роево състояние.

НАЧАЛОТО НА ПОДБУДИТЕЛНОТО ПОДХРАНВАНЕ ОБИКНОВЕНО Е 60-70 ДНИ ПРЕДИ НАСТЪПВАНЕТО НА ПЪРВАТА ГЛАВНА ПАША! • За районите с ранна паша това е началото на март. • За тези с късна паша - последната десетдневка на месеца. Биологическата същност на подбудителното подхранване се състои в това, че като се създава илюзия за паша у пчелите, се активизира отделянето на млечице и се подобрява храненето на майката. Резултатът от това е засилената й яйценосна дейност и отглеждането на повече пило. Най-добър ефект от подбудителното подхранване се получава, ако то се извърши чрез разпечатване на медовите запаси около пилото. Подбудително подхранване се прави и с кърмово тесто, обогатено с белтъци /цв. прашец, сухо мляко, соево брашно, извара, хлебна мая и др./.
Най-характерна за този период е зимно-пролетната смъртност. Тя се дължи на различни причини - от заразно или незаразно естество. Това се предимно технологични грешки при отглеждането и неправилното зазимяване на пчелните семейства - неизвършена профилактика срещу някои заболявания, влияние на неблагоприятни атмосферни условия, безпокоене и други неблагополучия. Смъртността на пчелните семейства през този период може да се дължи на следните заболявания: - незаразна диария; - нозематоза; - висока степен на опаразитяване от акара Varroa, поради неправилно третиране - със слабоефективни препарати, късно, неспазване на времетраенето, кратността и дозата. При по-голям подмор и дори най-малко съмнение за заболяване на семейството, от подмора се взема проба и се изпраща за изследване в диагностична лаборатория. Ако по питите има килийки с неизлюпено пило, изрязано парче от тях също се изследва в лаборатория, за да се установи причината. Поради забрана на употребата на антибиотици и сулфонамиди за профилактика и лекуване на американския и европейския гнилец, бактериалните болести по пчелите и нозематозата, се въвеждат алтернативни методи.

ПРЕЗ ФЕВРУАРИ ВСИЧКИ УМРЕЛИ СЕМЕЙСТВА, ПРИ КОИТО СЕ ДОКАЗВА АМЕРИКАНСКИ ГНИЛЕЦ, ТРЯБВА ДА БЪДАТ УНИЩОЖЕНИ, А ИНВЕНТАРЪТ - ДЕЗИНФЕКЦИРАН С 3-ПРОЦЕНТЕН РАЗТВОР НА НАТРИЕВА ОСНОВА И ОБГАРЯНЕ. Всички стари пити трябва да се претопят. ОСТАНАЛИТЕ ЖИВИ СЕМЕЙСТВА В ЗАСЕГНАТИЯ ПЧЕЛИН НЕ СЕ ТРЕТИРАТ С АНТИБИОТИК! Те се оставят да изконсумират запасите, с които са зазимени, и се наблюдават. ПРЕЗ МАРТ ЗАПОЧВА ТРЕТИРАНЕТО СРЕЩУ ВАРОАТОЗАТА. РЕГИСТРИРАНИТЕ ПРЕПАРАТИ за това са ВАРОСТОП, ВАРОТОМ, БАЙВАРОЛ, ФУРМИТОМ, ОКСАВАР, ВАРОСТАТ-Р. Прилагането на лентите /Варостоп, Варотом и Байварол/ изисква те да престоят 1 месец в гнездото и да се извадят 1 месец преди поставяне на магазините. Ако използва Варостоп или Фурмитом, пчеларят трябва да се съобрази с температурата на въздуха. Първият се прилага при температура над 14 градуса по Целзий, а вторият - между 15 и 25 градуса, които да се поддържат в продължение на минимум 3 часа, за да е ефективен препаратът и да няма поражения върху пчелите. През март при някои семейства може да се прояви и аскосфероза, затова трябва да се отстранят всички неблагоприятни фактори. Семействата се стесняват, дъната се подсушават. Прилага се Фунгисан по указанията на фирмата - 2-4 мл на 1 л сироп, 2-3 пъти през 4-5 дни. АКО ПЧЕЛАРЯТ РЕАГИРА СВОЕВРЕМЕННО И ИЗВЪРШИ НЕОБХОДИМИТЕ ТРЕТИРАНИЯ, НЯМА ДА ИМА ЗАГУБИ ОТ ЗАБОЛЯВАНИЯ ПРЕЗ ТОЗИ ПЕРИОД!

Подхранване на пчелите

Първото подхранване на пчелите за стимулиране на майката е около 5-10 март
Кога се прави първото пролетно подхранване? За да се постъпи правилно, трябва да се съобразите с показателите за опрeделянето на срока за пролетното подбудително подхранване, съветва проф. д-р Георги Цанков.

 

Първо следва да се определи времето за началото на главната паша около пчелина. В зависимост от надморската височина и климатичните условия за всяка година този срок е различен. На базата на своя опит и наблюденията от други години пчеларят следва да определи този срок. След това се извършват следните изчисления:

* За излюпването на една генерация от пчели работнички е необходимо 21 ден. След като се излюпят пчелите работнички, веднага не започва събиране на нектар и цветен прашец. Известно е, че до шестия ден след излюпването си младите пчели работят в кошера по почистването на килийките. Те са чистачки. След тази възраст се развиват и укрепват техните слюнчени жлези и те започват да произвеждат пчелно млечице. Те стават кърмачки до 12-ия ден от излюпването си. След това се развиват техните восъчни жлези и стават строителки на восъчните пити. Това продължава до 18-20 ден от излюпването им. Едва след тази възраст те са в състояние да излизат и да стават събирачки. От времето, когато те са били яйце, са минали вече 40 дни.

Освен това през пролетта, както е известно, зимните пчели, които са били 20-30, а в някои случаи и до 40 хиляди, умират и те се заменят с нови вече летни пчели. Майката по това време може да снася до 2000 яйца на денонощие.

Не забравяйте, че за да се подменят зимните пчели с летни са необходими също още около 20 дни. Така че изчисленията показват, че за да се получат по време на главната паша пчелни семейства с численост около 80 хиляди пчели, голямата част от които да са събирачки и да могат да оползотворят отделящия се нектар и цветен прашец са необходими около 50-60 дни.

Това показва, че подхранването за стимулирането на майката следва да започне около 2 месеца преди главната паша. Ако акацията, която най-често е първата, а в някой случай и единствената, която осигурява главната паша започва да цъфти около пчелина около 5-10 май, то подхранването на пчелите за стимулиране на майката следва да започне около 5-10 март.

Какво трябва да знаем за месец Септември:

 

Това е първият месец на есента. Температурите са все още високи. Растенията, отделящи нектар в този период са: магарешки бодил, късен слънчоглед, блатна мента, глухарче, което е от голямо значение за есенното развитие на пчелните семейства. Какви са дейностите през този месец: - до средата на месеца приключва есенното подхранване (най-късно края на септември), - в края на месеца се махат лентите, срещу вароатоза, ако е престояло указаното от производителя време (предполага се, че са добавени през август след сваляне на магазините.

 

- прави се основен преглед на семействата, като се оценяват:

сила на семейството
количеството и качеството на запечатаното пило
медови запаси
всички на кошерите

- проверява се здравословното състояние на всяко семейство. Принение съм прави консултация с ветеринар или проверител.
- пристъпва се към зазимяване на семействата

Важно при работа с пчелните семейства в този период: Поради намаляването на пашата и инстинкта на пчелите за запазване на опасността от нападение с целкражаба е много голямо. Ето защо трябва да се има предвид следното:

 

Работи се бързо и внимателно;
Кошерите не се държат отворени;
Използва покривно платно (парче плат, с което се покриват откритите пити). Баща ми използваше едновременно две, която дава възможност за работа с винаги покрити, като се оставя процеп само там, където се работи в момента. Мисля че е удачно за учените се пчелари, които имат нужда от повече време. Продава се в пчеларските магазини, но може и да се използва обикновено плътно платно. Препоръчва се да е тъмно, макар че съм виждала да се използва и светли такива.
Прегледите, разпечатването на питата за подхранване, поставяне на сиропа се извършват привечер, когато пчелите са се прибрали.
Хранилките със сироп се затварят плътно.
За дезориентиране на пчелите е добре да не се отварят последователно кошерите, стоящи в близост до един до друг, а да се избират отстоящите на по-голямото разстояние кошери.

Паша и грижи за пчелите през юни

През юни, а и през другите месеци използването на ливадната, плевелната и горска паша от пчелите трябва да става съобразно с тяхната сила...
През юни, а и през другите месеци използването на ливадната, плевелната и горска паша от пчелите трябва да става съобразно с тяхната сила, за което пчеларят е нужно да е организиран и подготвен. Тези паши са по-продължителни, но значително по-слаби и доброто им използване за получаването на стоков мед зависи много от обема на гнездата на пчелните семейства. Когато площите за снасяне на майката са достатъчно големи, майката развива много активна яйценосна дейност.

 

 

Донасяният нектар е малко, има по-малко съдържание на вода и с него пчелите не могат да я ограничават, както е при акациевата паша. Това довежда до отглеждането на много пило. Докато излюпените от него пчели станат летящи, пашата преминава и те се явяват само консуматори на готовия мед, без да има откъде да пренасят нов нектар. И обратно, когато на майката се представя малък обем за снасяне, стоковия мед се увеличава.

 

Затова при постоянните пчелини, които използват за главна паша ливадната, плевелната и горската растителност, майките трябва да се ограничават с ханоманова решетка само в плодника /дори на 10 пити с 2 преградни дъски/ при дадан – блатовите кошери или долния корпус при многокорпусните. Когато обаче пчелинът от ливадна паша ще се превозва на слънчогледова, ограничението през тези паши трябва да бъде по-слабо, за да се отгледат повече пчели за слънчогледовата паша.

 

 

 

 

 

През този месец на всички семейства трябва да се дават пити за изграждане и редовно да се изрязват и стопяват далаците от строителните рамки. Трябва да се обърне внимание за опазване на питите от молци. Най-добре е, ако питите се поставят в семействата. Пчелите ги охраняват много добре. Питите, намиращи се извън пчелните семейства, трябва да бъдат опушвани срещу молци на всеки две седмици /най-малко 2-3 пъти през сезона/. Опушването става със сяра в помещението или корпусите и магазините, в които се съхраняват, като се спазват противопожарните изисквания . Ореховите листа, лавандуловите и ментовите растения, както и нефталина само отблъскват с миризмата си молцовата пеперуда да не снесе по питите яйца, но снесените вече не се влияят от тях и ако не се унищожат ларвите чрез опушване, те унищожават питите.

 

 

 

През юни се центруфугира медът от магазините и корпусите. Желателно е той да бъде запечатен поне до половината в питите, за да е намалено водното му съдържание и избягната опасност от ферментиране при съхранението му. При изваждане на питите за центрофугиране трябва да се провери има ли в плодника достатъчно мед за нормалното изхранване и развитие на семейството до следващата паша. Правилно е пчеларят да остави по няколко пити с мед нецентрофугирани, които да използва при зазимяването.

 

 

 

Този мед не е захаросан в питите и за слънчогледовите райони е полезен. През този месец трябва да се следи за прояви на заболявания по пилото-европейски гнилец, така и от американски. Трябва да се правят редовни проверки за наличието на майките и пронасянето им в плодните отделения, на рояците, отводките и семействата, където са дадени маточници. Към края на месеца пчелните семейства трябва да се подготвят за изкарване на слънчогледовите масиви за опрашване и медосбор.

КАЛЕНДАР НА ПЧЕЛАРЯ МЕСЕЦ – МАЙ

Май е месеца, през който настъпва първата главна паша от рапица, бяла акация и еспарзета. Започват да цъфтят – бук, летен дъб, клен, смърч, бял и черен бор. От тях пчелите събират прашец и манов мед. Цъфтят още татарски нокът, гледичия , питомен кестен, мъждрян, детелина, (бяла, розова, червена), кучи дрян, маргарит, гръклян, звездел, инкарнатка, мащерка, синап, градински чай, малина, спирея, подъбиче, зимен фий, мак, кориандър, бораго и др. Продължават цъфтежа на глухарчето и някои от овощните видове.

Продължава интензивното снасяне на яйца от пчелните майки. Те снасят от 1500 до 2000 и дори повече яйца на денонощие. Силните семейства вече имат по 8 – 10 цели пити с пило. Пчелните семейства са готови да използват настъпващата главна паша. Пчелите са изпълнили целия плодник на дадан – блатовия кошер и около 2 корпуса на многокорпусния. Пчелите усилено произвеждат восък и градят поставените в кошерите восъчни основи. Във всяко пчелно семейство има естествен стремеж към размножаване и поради тази причина пчелите изграждат поставените восъчни основи с повече търтееви килийки. В тези килийки майката снася неоплодени яйца, от които се излюпват търтеи. Всеки пчелар желае пчелите да изграждат пити с работнически килийки и затова трябва да се поставят в кошерите строителни рамки. На тях пчелите изграждат пити с търтееви килийки. Майката снася неоплодени яйца в тях. Излюпват се и все повече търтеи. Заработва роевия инстинкт на семействата, особено на тези, които са в кошери с по – малък обем. Тези семейства се подготвят за естествено роене, като залагат роеви маточници.
Пчеларят трябва да бъде постоянно в пчелина. Гнездата трябва да се разширят напълно, като се използват восъчни основи и едновремено с това трябва редовно да се изрязват изградените и запечатани „далаци” на строителните рамки. Пчеларят трябва да вземе навреме мерки срещу изпадането на пчелните семейства в роево състояние. Пчеларят може да постави и магазин върху плодника при дадан – блатовия кошер, както или нов корпус при многокорпусния. По този начин се продължава развитието на пчелните семейства, когато корпусът е изпълнен с пило, мед и прашец преди още да е настъпила главната паша. Когато някои семейства са изпаднали в роево състояние, пчеларят трябва да го прекрати.
Когато настъпи главната паша от акация, еспарзета и др., пчеларите трябва да откарат кошерите навреме при цъфтящите култури. Трябва да се полагат необходимите грижи за пълноценното използване на главната паша. Не се препоръчва да се струпват много кошери на едно място. Кошерите трябва да се поставят на групи от 30 до 50 броя. Всяка група кошери трябва да е отдалечена на около 1 – 2 км от другата. Правилното разположение на кошерита зависи от площта на културата, нейната продуктивност на нектар и прашец и от нуждата от пчели за опрашване. Пчелните семейства не трябва да се безпокоят с излишни прегледи.
Трябва да се вземат мерки за опазване на пчелите, когато предстои третиране на селскостопанските култури или горите с отровни препарати.
През месеците април, май и юни трябва да се извършат задължителните прегледи на пчелните семейства. Те се правят профилактично за откриване на европейския, киселия и мехурчестия гнилец, на парагнилеца и на други заболявания. Прегледите се извършват от проверителите под ръководството на ветеринарните лекари.

Основни принципи, свързани с подхранването на пчелите

Използването на борови иглички при храненето повишава яйцеснасянето, стимулира растежа и развитието на семейството, повишава устойчивостта към инфекциозните заболявания аскосфероза и гнилец
При подхранването на пчелите трябва да се следват няколко основни принципа
1. Винаги трябва да се помни, че само естествената пчелна храна е истинска.

2. Никакви изкуствени храни не могат да заместят естествената храна на пчелите - меда и прашеца.

3. При подходящо за летеж време и цъфтяща медоносна растителност подхранването не активизира.

4. Хранените със захарен сироп през пролетта пчели закъсняват в развитието си.

5. За приготвяне на кърмова маса на пролет не трябва да се използва захар на пясък, а пудра.

6. Даването на големи порции сироп, без да се проверява има ли винаги свободни площи за осеменяване, фактически ограничава развитието на семейството.

7. Медът в кошера през целия период от развитието на семейството трябва да бъде около 10 кг., а прашецът на две три пити.

8. Най-добрият заместител на цветния прашец е млякото на прах -

- 1-2 лъжици на литър сироп.
- Полезна е и на 1 л. сироп 1 към 1 - 50 гр. мая, предварително възварена, за да се убият дрождите.
9. Литър вода с килограм захар дава 1,6 литра сироп.

Защита на пчелите от мравки

10. Използването на борови иглички при храненето повишава яйцеснасянето, стимулира растежа и развитието на семейството, повишава устойчивостта към инфекциозните заболявания аскосфероза и гнилец. Една част ситно нарязани иглички на бор се смесват с 4 части вода при температура 80-90 градуса. Най-добре е да се приготви в термус. Престоява 10-12 часа. 20-25% от водата се заменя с настойката, тоест в 1 литър сироп трябва да се съдържа 200-250 милилитра настойка.

11. Още през февруари поставяне на дъната на кошерите дребно смляна смес от слънчоглед, царевица и ечемик.

12. Да се подхранва с навлажнена захар в дървени хранилки вместо със сироп. Още по-добре с инвертирана захар, примесена с прашец с прибавяне на боров екстракт. Добър ефект има, ако се прибавя:

- чай от мащерка,
- пелин,
- бял равнец,
- калоферче.
Билките се запарват с вряла вода и се държат 15 мин. в захлупен съд, след това се прецеждат.

13. След акацията - подхранване с рядък сироп за стимулиране на яйценосната дейност на майката, защото по това време в продължение на 15 дни няма приток на нектар.

Терморегулацията на пчелите

14. Не трябва да се забравя, че при ежедневното подхранване на пчелите със захар и други заместители на меда и прашеца, се отслабва връзката на пчелите с медоносната растителност, понижава се способността им бързо да намират цъфтящите растения, организмът им се изтощава и се предразполагат към заболявания. Добре хранените с мед пчели са винаги по-дейни, събират повече мед и отделят много повече восък. При запасяване с центрофугиран мед, той трябва да се разреди с 10-15% вода.

15. Сокът от кромид лук, прибавен към храната подобрява храносмилането на пчелите.

Храна и хранене на пчелите

Медът и прашецът по своя химичен състав и биологични свойства са пълноценна храна не само за възрастните пчели, но и за техните личинки след тридневната им възраст

Обикновената медоносна пчела принадлежи към насекомите с високо специализирано хранене. В състава на пчелната храна влизат въглехидрати, белтъци, мазнини, вода, минерални соли, витамини и др. Тези хранителни вещества пчелите си набавят от меда, цветния прашец и водата. Медът е основен източник на въглехидрати, а цветният прашец - на белтъци, мазнини, соли, витамини и др. Медът и прашецът по своя химичен състав и биологични свойства са пълноценна храна не само за възрастните пчели, но и за техните личинки след тридневната им възраст.

Основната храна на пчелите
Натуралният пчелен мед е основна храна на пчелите през цялата година. В него се съдържат около 75 % инвертна захар, 18-20 % вода, а всички останали вещества са около 5 %. Като основна храна медът има значение за поддържане живота на пчелите и за изхранване на пилото. Едно пчелно семейство за една година употребява 90-100 кг мед. Основната част от това количество се изразходва при пролетното развитие на семейството. Големи количества от храната се изразходват по време на събирането на прашец и нектар и преработването на нектара в мед, при отделянето на восък и при градежа на пити, при летеж, движение и др. По време на зимуването пчелите изразходват относително най-малко мед - средно 0,8 до 1 кг на месец на пчелно семейство. Количеството на консумираната храна значително се влияе от силата на семейството и външната температура през активния сезон.

Цветният прашец
Цветният прашец има извънредно голямо значение за живота на пчелите и на цялото семейство. За тях той е основен източник на белтъци, минерални вещества, мазнини и витамини. Всички тези хранителни съставки са незаменима храна за възрастните пчели и за пчелните личинки. Без наличието на прашец в кошера е немислимо отглеждането на пило. В такъв случай спира яйценосната дейност на пчелната майка, а старите пчели започват да губят своята работоспособност, вследствие на което се нарушават нормалната работа и развитието на пчелното семейство. След съответната преработка цветният прашец се използва за изграждане организма на растящите личинки, за замяна на изхабените клетки и тъкани на пчелите, за произвеждане на восък, пчелно млечице и др. Годишният разход на прашец е средно 18-20 кг на пчелно семейство.

Кога пчелите консумират най-много прашец?
Пчелите консумират най-много прашец при отглеждане на пилото през пролетта и отчасти през есента. Възрастните пчели го използват през есента за попълване на резервите от белтъци и мазнини в организма си. Тези запаси осигуряват нормалното им зимуване и имат голямо значение за отглеждане на първото пило в края на зимата. За нормалното развитие на пчелните семейства е необходимо постоянно да имат достатъчно цветен прашец. Събирането и натрупването му в питите обаче са твърде неравномерни. Особено остро се чувства потребността от прашец в края на зимата и началото на пролетта.

Често към средата на пролетта и преди да настъпи главната паша, пчелите запълват голяма част от питите с прашец, част от който е излишен за семейството. Някои от тези пити трябва да се извадят и съхраняват на сухо и хладно място за следващата година.

Още през февруари (при първа възможност) във всеки кошер се поставят по една-две такива пити. Това облекчава семействата и им осигурява нормално развитие. В противен случай развитието им се задържа, а при по-продължителна липса на прашец личинките измират и пчелите ги изхвърлят навън. Настъпва белтъчен глад, който се отразява неблагоприятно и на състоянието на възрастните пчели.

Водата за пчелите
Значението на водата за пчелите е също голямо. Водата е една от важните съставки на пчелното тяло. В мускулната му тъкан се съдържа около 75 %, а в хемолимфата - до 80-90 % вода. При обмяна на веществата чрез дихателната система се отделя сравнително много вода. Поддържането на необходимото количество у пчелата става за сметка на приетата отвън вода. Потребността от вода се увеличава с нарастване на интензивността на обменните процеси, т.е. при усилена работа и летеж.

Ролята на инвентара за разпространението на болестите по пчелите и пилото

Пчелите изразходват много вода и при преработване на цветния прашец и меда за изхранване на личинките, при отделянето на млечице и др. Ако медът не е узрял или има голям принос на нектар, те принасят и употребяват много малко вода, а задоволяват потребностите си главно за сметка на водата в нектара. Това става непосредствено и по време на главната паша. Тогава пчелите не само че не принасят вода, но усилено изпаряват излишната, която се намира в нектара, за да го превърнат в соли, витамини и др.

Медът и пчелният прашец
Медът и прашецът по своя химичен състав и биологични свойства са пълноценна храна не само за възрастните пчели, но и за техните личинки след тридневната им възраст. Натуралният пчелен мед е основна храна на пчелите през цялата година. В него се съдържат около 75 % инвертна захар, 18-20 % вода, а всички останали вещества са около 5 %. Като основна храна медът има значение за поддържане живота на пчелите и за изхранване на пилото. Едно пчелно семейство за една година употребява 90-100 кг мед. Основната част от това количество се изразходва при пролетното развитие на семейството. Големи количества от храната се изразходват по време на събирането на прашец и нектар и преработването на нектара в мед, при отделянето на восък и при градежа на пити, при летеж, движение и др. По време на зимуването пчелите изразходват относително най-малко мед - средно 0,8 до 1 кг на месец на пчелно семейство. Количеството на консумираната храна значително се влияе от силата на семейството и външната температура през активния сезон.

Значението на цветния прашец
Цветният прашец има извънредно голямо значение за живота на пчелите и на цялото семейство. За тях той е основен източник на белтъци, минерални вещества, мазнини и витамини. Всички тези хранителни съставки са незаменима храна за възрастните пчели и за пчелните личинки. Без наличието на прашец в кошера е немислимо отглеждането на пило. В такъв случай спира яйценосната дейност на пчелната майка, а старите пчели започват да губят своята работоспособност, вследствие на което се нарушават нормалната работа и развитието на пчелното семейство. След съответната преработка цветният прашец се използва за изграждане организма на растящите личинки, за замяна на изхабените клетки и тъкани на пчелите, за произвеждане на восък, пчелно млечице и др.

Приложение за пчелари предава опита и знанията на следващото поколение

Годишният разход на прашец е средно 18-20 кг на пчелно семейство. Пчелите консумират най-много прашец при отглеждане на пилото през пролетта и отчасти през есента. Възрастните пчели го използват през есента за попълване на резервите от белтъци и мазнини в организма си. Тези запаси осигуряват нормалното им зимуване и имат голямо значение за отглеждане на първото пило в края на зимата.

За нормалното развитие на пчелните семейства е необходимо постоянно да имат достатъчно цветен прашец. Събирането и натрупването му в питите обаче са твърде неравномерни. Особено остро се чувства потребността от прашец в края на зимата и началото на пролетта. Често към средата на пролетта и преди да настъпи главната паша, пчелите запълват голяма част от питите с прашец, част от който е излишен за семейството. Някои от тези пити трябва да се извадят и съхраняват на сухо и хладно място за следващата година. Още през февруари (при първа възможност) във всеки кошер се поставят по една-две такива пити. Това облекчава семействата и им осигурява нормално развитие. В противен случай развитието им се задържа, а при по-продължителна липса на прашец личинките измират и пчелите ги изхвърлят навън. Настъпва белтъчен глад, който се отразява неблагоприятно и на състоянието на възрастните пчели.

Значението на водата за пчелите е също голямо. Водата е една от важните съставки на пчелното тяло. В мускулната му тъкан се съдържа около 75 %, а в хемолимфата - до 80-90 % вода.

При обмяна на веществата чрез дихателната система се отделя сравнително много вода. Поддържането на необходимото количество у пчелата става за сметка на приетата отвън вода. Потребността от вода се увеличава с нарастване на интензивността на обменните процеси, т.е. при усилена работа и летеж. Пчелите изразходват много вода и при преработване на цветния прашец и меда за изхранване на личинките, при отделянето на млечице и др. Ако медът не е узрял или има голям принос на нектар, те принасят и употребяват много малко вода, а задоволяват потребностите си главно за сметка на водата в нектара. Това става непосредствено и по време на главната паша. Тогава пчелите не само че не принасят вода, но усилено изпаряват излишната, която се намира в нектара, за да го превърнат
в зрял мед.

В ранна пролет, когато в кошерите постъпва малко и съвсем нередовно нектар, пчелите си набавят вода отвън. При внезапни застудявания и липса на възможност да се снабдят с вода може да се стигне до изхвърляне на личинките от килийките. Установено е, че едно средно по сила пчелно семейство изразходва около 50 мл вода за денонощие. В зависимост от условията количеството на водата може да достигне 200 мл и повече. Набавянето на такова количество вода струва доста усилия за семейството, защото при едно излитане една пчела може да принесе около 0,2 мл. Това означава, че 50 пчели ще принесат 1 мл. За да доставят нужното количество вода на семейството за един ден, необходимо е 1000 пчели да направят по 10 из- литания, т.е. да работят цял ден. Ако се вземе предвид целият пчелин, ще се види какъв голям брой пчели трябва да полагат максимални усилия, за да набавят необходимата вода. Ето защо пчеларят е длъжен да ги подпомогне в това отношение. За целта още в края на зимата във всеки пчелин трябва да се постави поилка на добре огрявано от слънцето и запазено от ветровете място близо до пчелина. В поилката винаги трябва да има вода. При по-продължителни застудявания в началото на пролетта в горните хранилки се налива слабо затоплена вода или рядък захарен сироп. По такъв начин се осигурява вода на пчелите, без те да излизат навън.

Ненормалните състояния в живота на пчелните семейства

Пренесената и натрупана в питите храна пчелите разполагат по определен начин, което позволява лесно да я използват независимо от състоянието на времето и годишните сезони. По такъв начин се осигурява изхранването им през всяко време и при всякакви изменения на околната среда.

От извършените наблюдения и опити е установено, че пчелите в кошера постоянно си предават храна една на друга, т.е. между тях има постоянен хранителен кош такт Честотата на хранителния контакт зависи от сезона. През юни-юли при усилена работа на пчелите вътре и извън кошера и въпреки приноса на нектар хранителният контакт е постоянен и доста чест. Към края на сезона след прекратяване на пашата той намалява. Установено е, че в едно средно по сила семейство за 8 часа се извършват от 16 до 25 хранителни контакта за всяка пчела, а продължителността на предаването на храната между отделните пчели е от 6 до 20 секунди. Чрез този непрекъснат хранителен контакт постъпващата храна бързо се разпространява между пчелите в кошера.

Предаването на храна от една пчела на друга дава възможност всяка от тях, независимо къде се намира, да получи нужната и храна, без да губи време да я търси в килийките на питите. Така пчелите се хранят и по време на зимуването, когато са събрани в кълбо. По този начин на предаване на храна между всички пчели на семейството бързо се разпространяват различни биологично активни вещества, които са една от формите за взаимна връзка и обединяване на пчелите от отделното семейство в едно цяло. Например чрез храната се предава маточното вещество и пчелите чувстват присъствието на майката, без да имат пряк контакт с нея.

Състояние на пчелните семейства през месец февруари

Предаваната и приетата от отделната пчела храна може да се усвои от организма само чрез съответна преработка, или храносмилане. Храносмилането е сложен физиологичен и биохимичен процес, при който приетата храна се подлага на определена преработка, преди да стане годна за усвояване от организма на пчелата. В процеса на тази преработка голямо значение имат отделни жлези от групата слюнчени жлези. Така глътъчните (фарингеалните) жлези са развити само при пчелите работнички. Техният секрет при младите пчели влиза като съставна част на пчелното млечице, което се използва при храненето на личинките и пчелната майка, а временно и на търтеите (за поява на полово влечение).

При по-възрастните пчели този секрет участва в храносмилателния процес, като активизира някои ензими в средния дял на храносмилателната система. Доказано е, че той овлажнява хоботчето и се използва при разреждането или разтварянето на меда или кристалите на захарта. При използване за храна на кристализирал мед или суха захар пчелите ги намокрят със слюнка, разтварят ги и ги всмукват чрез хоботчето в течен вид, като за целта използват секрета на глътьчната жлеза.

Как да се грижим за пчелите през месец Май

Фенологичен календар през месец Май

 

През месец Май започват да цъфтят много дървета, храсти и различни тревни видове: ябълки и круши (по високите полета), черница, бук, миризлива върба, аморфа, клен, летен дъб, дребнолистна липа, смърч, бял и черен бор, кучи дрян, питомен кестен, конски кестен, рожков, татарски нокът, питомна малина, къпина, шипка, фацелия, бял маргарит, детелина, здравец, глог, мащерка, подъбиче, синап, бяла и жълта комунига, градински чай, храстовиден жасмин, мъждрян, мак, кориандър, градински ягоди, жълт фий, пореч, часовниче и др. През Май настъпва първата главна паша от еспарзета и бяла акация.

 

Работа на пчеларя през Май – как да се грижим за пчелите

 

Пчеларят е доста зает през месец Май. Той трябва да следи пчелните семейства за следните неща:

да ги разширява при нужда
да следи за признаци за роене
да подготви магазините и магазинните рамки
да се възползва от строителната сила на семействата
да смени стари и негодни майки
да направи планираните отводки
да се координира със земеделските стопани в неговия район
да не допусне отравяне на пчелите
да подхранва семействата при нужда
Нека сега да видим по-подробно как да се грижим за пчелите през месец Май.

Подхранване

 

Пчеларят трябва да следи във всяко пчелно семейство да има неприкосновен запас от поне 6 кг мед. За да може пчелите да не гладуват и да хранят ларвите обилно, а не да “пестят” в храненето и по този начин да се раждат слаби пчели. Ако в природата има добро нектароотделяне, подхранване не е необходимо.

Но ако няма такова или времето е лошо и пчелите не летят продължително време, то със сигурност трябва да се намесим и да започнем да подхранваме с рядък сироп. Когато има приток на нектар, пък макар и изкуствен, пчелите не спират своето развитие, градят по-добре восъчните основи и мислят по-малко за роене. Вижте повече за това как да направим качествен захарен сироп за пчелите.

Навременно разширяване на пчелните семейства
През месец Май трябва навреме да разширяваме пчелните семейства. как да се грижим за пчелите
През месец Май пчеларят трябва да следи за навременното разширяване на пчелните семейства, защото всяко забавяне може да доведе до роево настроение и до минималното оползотворяване на восъкоотделянето.

 

Разширяването на пчелното семейство е хубаво да бъде с рамки с восъчни основи, за да може да подменяме старите пити впоследствие с новоизградени. Но и не трябва да разширяваме прекалено бързо, особено в студено време, за да не забавим развитието на семействата и да простудим пилото.

Строителната рамка и восъкоотделянето – как да се грижим за пчелите
През месец Май пчелите активно градят восъчни основи. как да се грижим за пчелите
През месец Май има отлични предпоставки за добро восъкоотделяне, затова трябва да се възползваме. Защото в новите пити ще отгледаме по-големи и по-здрави пчели. Добре е във всяко семейство да имаме по една строителна рамка, от която да изрязваме запечатаното търтеево пило през определено време.

С нейна помощ, намаляваме броя на търтеите и увеличаваме медодобива, намаляваме опаразитеността на вароа кърлежа, добиваме повече восък и пчелите изграждат рамките с основи предимно с работнически килийки. Трябва да сме се запасили с достатъчен брой рамки с основи и да ги даваме на пчелите за изграждане през целия месец, за да може да подменим по-голям брой остарели пчелни пити.

 

Антироеви мерки
Рояците започват през месец Май. Какви антироеви мерки да предприемем? как да се грижим за пчелите
През месец Май пчелните семейства са много склонни да изпаднат в роево състояние. Причините за подготовката за роене са много – липса на паша, натрупване на млади пчели в семейството, които бездействат, стара майка, недостатъчен обем на кошера, дисбаланс между поколенията, задух и т.н.

Целта на пчеларя е да не допусне роене, защото в противен случай няма да получи мед от това семейство. Има много възможни решения, с които пчеларят да помогне на пчелното семейство и то да не се рои. Възможни опции са – правене на отводка, отнемане на запечатано пило, отделяне на майката с една-две пити със запечатано пило, демариране, използване на рошфусов кошер, своевременно разширяване на пчелното семейство, разместване на местата на слаб и силен кошер и т.н. Можем за всеки случай да подготвим 1-2 капана за рояци и да сложим в тях примамка. Тук може да видим как да направим примамка за рояци ВанковРой.

Слагане на магазини преди главната паша
През месец Май цъфтят еспарзета и бяла акация, а те представляват главна паша в районите, където ги има в повече. Преди настъпването на главната паша, ние трябва да направим преглед на семействата и да преценим степента на развитието им. Ако пчелното семейство е изпълнило плодникът изцяло с пчели и има 8 – 10 пити с пило, то това семейство ще е готово за главната паша. Поставяме магазините 3-4 дни преди началото на пашата.

 

Ако имаме средни по сила семейства и искаме и от тях да добием мед, можем да ги подсилим със зряло пило или с летящи пчели от по-слабите здрави семейства. Акациевата паша е кратка, но изключително обилна. Затова трябва да следим нектаропотока и при нужда да добавим втори магазин или респективно трети. Запечатания мед трябва да изцентрофугираме.

съвет , знаете ли че - как да се грижим за пчелите
СЪВЕТ: Ако искате до добиете мед и от по-слабо развитите пчелни семейства, може да направите следното нещо. Няколко дни преди настъпването на обилната паша, махате 1-2 рамки с мед и прашец от плодника и слагате преградна дъска. Поставяте отгоре цял магазин с добре изградени магазинни рамки. Ако нямате достатъчно изградени магазинни рамки, може да редувате 1 изградена и 1 с восъчна основа. След преминаването на главната паша започвате да разширявате отново плодника с плодникови пити, като махате магазина. За да може семейството да набере сила за евентуална късна паша.

Създаване на отводки и майки – как да се грижим за пчелите
Направата на пчелни майки е важно мероприятие, което всеки пчелар трябва да умее да прави. как да се грижим за пчелите
Месец Май е особено подходящ за направата на нови пчелни майки и отводки. Условията в природата, като топло време, добър прашецо и нектаропоток, наличие на достатъчно търтеи и други фактори са добра предпоставка за производството на качествени майки и направата на нови отводки.

 

Но за тази цел се съобразяваме с настъпването на главната паша и силата на семействата, за да можем да планираме това мероприятие в най-добрия момент. Задължително е да си произведем нови майки и да заменим старите. Защото семейства с млада майка дават повече мед, зимуват по-добре, боледуват по-малко и т.н. Тук можем да видим как да направим пчелни майки.

Отравяне на пчелните семейства
В последните години има огромен брой натровени пчелни семейства от недобросъвестни арендатори. Затова е добре всеки пчелар да бъде в контакт с всички земеделски стопани, които отглеждат различни земеделски култури. И да се координират по такъв начин, че да няма натровени пчелни семейства.

Профилактични мерки против болести
През месец Май продължаваме профилактичните мерки против болести и неприятели в пчелното семейство. При лошо време и продължително задържане на пчелите в кошера е възможна появата на майската болест. Тя се дължи на липсата на пресен нектар и вода, поради което прашецът не може да бъде преработен и използван. В такъв случай подхранваме с рядък (1:3) захарен сироп. Продължаваме борбата с вароатозата, с която трябва целогодишна борба. Следим за появата на различни видове гнилец, а най-доброто лекарство е силното семейство.

ХРАНИТЕЛНИТЕ ЗАПАСИ ПРЕДИ ЗАЗИМЯВАНЕ

След приключване на последната главна пчелна паша започва периодът на подготовка за зимуване на пчелните семейства. От неговото правилно провеждане зависи успешното зимуване, пролетното и по-нататъшното развитие на пчелите.

За кратко време /от началото на август до средата на септември/ пчеларят трябва да извърши много пчеларски практики: сваляне на магазините /корпусите/; извършване на основен предесенен преглед /преценяване силата на пчелното семейство, годността на пчелната майка, количеството на пилото, здравословното състояние на пилото и семейството, количеството и качеството на хранителните запаси/; установяване състоянието на кошера; пререждане на питите в гнездото; подбудително подхранване и др.
Основната грешка, която се допуска от младите и неопитни пчелари, а и от пчеларите-професионалисти, е неправилната оценка на наличните хранителни запаси в пчелното гнездо – тяхното, качество и количество. Не на последно място и състоянието на пчелния кошер.
За да могат пчелните семейства нормално да презимуват и правилно да се развият през следващата пролет е нужно да бъдат осигурени в края на лятото с достатъчни по количество и качество хранителни запаси /пчелен мед и цветен прашец/.
Това се постига, като се спазват следните практики:
А. Относно качеството на хранителните запаси:
– Не по-малко от 75% от меда, който ще остане в кошера, трябва да е запечатан.
– Оставят се в гнездото питите с нектарен мед, който е и запечатан /и пити с мед и прашец/;
– Изваждат се питите с кристализирал и прокиснал мед. Пчелите не могат да го използват през зимата за храна.
– Отстраняват се всички пити с манов мед и се центрофугират. В противен случай пчелните семейства, зимуващи върху такъв мед, боледуват от манова токсикоза или нозематоза.
Б. Относно количеството на хранителните запаси:
– На едно плътно междурамие пчели е необходимо да се оставят през есента по 2-2,5 кг мед. Общо за пчелното семейство 15-20 кг, в зависимост от силата му и района. Излишните пити се изваждат и съхраняват. Подават се при нужда в края на зимата и през пролетта. Когато се определя количеството на меда и цветния прашец е важно да се има предвид, че те трябва да са достатъчни, не само за зимния период, но и за пролетта до настъпване на първата главна пчелна паша.
– Количеството на меда се определя окомерно, или като всяка пита се претегля с ръчно пружинно кантарче /докато се придобие опит/.
– Една пълна запечатана плодникова пита от система Дадан-Блат съдържа средно 3,6 кг мед, а една пита от многокорпусен кошер -2,5 кг.
След извършване на основния предесенен преглед, ако се окаже, че наличните запаси са недостатъчни, те се попълват. Преди това се подрежда гнездото, за да се даде възможност на пчелите да запечатат дадената им храна /мед, медов или захарен сироп/.
Попълването на запасите се извършва през периода на подбудителното есенно подхранване, но не по-късно до средата на септември.
За целта се приготвя захарен сироп в концентрация захар 1,5 – 2 кг : 1 л вода. Подаването му се извършва в големи дози до 3-4 л от сиропа наведнаж – двукратно или трикратно. Сиропът се дава привечер, а при дъждовно и хладно време – сутрин и вечер. Необходимо е да се спазват правилата срещу появата на кражби. На слабите семейства, за да не се изтощят пчелите, се подават запечатани пити с мед.
Разположението на хранителните запаси в гнездото може да се извърши по следния начин:
– В средата на гнездото се поставят по 2-3 плодникови пити с по 2-2,5 кг мед, а от двете им страни по 2-4 плодникови пити с по 3-3,5 кг мед, /в зависимост от силата на пчелното семейство/. Когато температурата през зимата се понижи под 14°С, пчелите се разполагат и образуват кълбото си в средните пити.
– При по-малки хранителни запаси през есента, средните пити трябва да бъдат с по 3-3,5 кг, а отстрани – с по 2-2,5 кг мед.
Не по-малко значение за успешното презимуване на пчелните семейства има състоянието на пчелните кошери.
Те трябва да са здрави „без пукнатини, цепнатини и отвори“. Старите кошери през август и септември се ремонтират и боядисват. Поправят се покривите, за да прилягат плътно върху плодника. Дъната се притягат много добре. Кошерите се поставят върху поставки /високи 10-15 см/, като се накланят леко напред /за лесно оттичане на дъждовната и снежната вода/. Входовете на кошерите трябва да са обърнати на юг, за да се огряват по-добре от обедното слънце, с което пчелите се подтикват към по-редовно облитане.
нашето пчеларство понася още значителни загуби от зимно-пролетната смъртност, причинена от неправилно зазимяване, гладуване, диария, манова токсикоза, осиротяване и др. Поради тези причини всяка година загиват напълно или отслабват и стават непродуктивни не по-малко от 2-2,5%, а през някои години и до 4-5% от наличните в страната пчелни семейства. Пчелните семейства най-често умират от глад и влага през тежките зимни месеци.
Не бива да се забравя, че основният фактор за успешното презимуване на пчелните семейства е пчеларят. Той не трябва да допуска зазимяването на семействата върху некачествени и недостатъчни по количество хранителни запаси и в непрогонени пчелни кошери.

Работа на пчелина през месец Февруари

Този месец е типично зимен. Това обаче не пречи пчелите да са вече активни. Във всяко нормално пчелно семейство вече има пило. Ако пчеларят не е осигурил достатъчно мед, през този месец има опасност от загиване на пчелни семейства.
След първата седмица може да поставяте пити над пчелното гнездо. Препоръчвам храната – Протеинова бомба, произведена от фирма Вечни пчели ООД .

Тя е с много голям процент протеини, витамини и микроелементи. Важно е в този период пчелите да е поемат белтъчини, това ще стимулира пчелната майка за повече пило.
Не преглеждайте пчелните семейства, дори и времето да е топло. Всяко отваряне на кошера е излишен стрес за пчелите. Преценка на състоянието на пчелните семейства трябва да става по външни белези и ако е наложително, тогава да се отваря кошера.
Направете така, че отгоре семействата да са добре изолирани. Сега топлината и спокойствието са много необходими за вашите пчели.

И в други публикации съм изказвал отрицателно мнение за хранилките тип табли, които са с размерите на 10 рамки кошер.

Те са проводник а не изолатор, правят конденз и крайните пити мухлясват. Някои пчелари хранят със суха захар поставена в турбо хранилките, това е голяма грешка.

Ако искате да имате силни и здрави семейства над ,, Протеиновата бомба “ поставете ЗАТОПЛЯЩ ПЛАТ .

През този месец са първите очистителни облитания. Нормалните семейства облитат задружно и за кратко време. Екстрементите, които отделят са малки, във вид на петна и са далеч от кошера, може да ги забележите върху автомобили, върху капаците на съседните кошери.

Ако забележите диарачни петна по прелките, това знак, че семейството е с Нозаматоза.

В подходящо време прехвърлете семейството в нов кошер, а стария дезинфекцирайте с препарата ,, Чист кошер ‘‘ / Hive Clean / . С този препарат напръскайте и питите, които ще поставите в кошера.

 

Ако установите семейство без майка не се опитвайте да го спасите, най добре е да обедините това семейство с по – силно .

Поставете семейството без майка над нормалното семейство, като поставите два листа вестник между тях. След няколко дни семейството без майка ще се обедени с нормалното.

По този начин ще имате едно силно семейство, което ще ви даде много мед и поне една отводка.

Към края на месеца, препоръчително е да се третира с препарата ОКСАЛИС, така ще елиминирате евентуално презимувалите акари.

В този месец ще видите първите пчели с цветен прашец. Със затоплянето на времето започват да цъфтят кокичета, от тях пчелите събират нектар и прашец. При по – топло време, почва цъфтежа на леската, дърветата отделят обилно прашец и се посещават масово от пчелите. Не по малко атрактивен за пчелите е минзухара . На южни склонове на закътани места минзухара цъфти и привлича пчелите с нектар и прашец.

През февруари, пчелите стават по- активни освобождават и полират килийки за снасяне на яйца от страна на пчелната майка. В нормалните семейства, вече има разно възрастово пили.

В полистеролните кошери в този период сме наблюдавали 4 – 5 пчелни пити с пило. В дървените кошери пилото е 1 – 2 пило.

Препоръчваме ПОЛИСТЕРОЛНИТЕ кошери особено за райони с по оскъдна паша и паша в ранните пролетни месеци. В планинските и полупланинските райони с тези кошери ще увеличите добива на мед с 100%. Ако правите отводки ще сте с двадесет дни пред своите колеги с дървени кошери.

Направете проба с 2- 3 кошера на фирмата Paradise Honey ще се уверите сами. Вижте ТУК

Най важното, през този месец на 10 февруари е празника на пчеларите Свети Харалампий, почерпете с червено вино за здраве и берекет.

РАБОТА НА ПЧЕЛИНА ПРЕЗ ЮНИ

Юни е първият летен месец. Времето е топло със средни за страната температури между 17 и 22°С. Валежите са обилни.

 

Климатичните особености благоприятстват отделянето на нектар. Цъфтящата медоносна растителност е разнообразна. Продължава цъфтежът на гледичията, аморфата, малината, къпината. Зацъфтяват растения, осигуряващи главна паша на пчелните семейства – липа, драка, резене, кориандър, анасон, слънчоглед, люцерна, лавандула. Развива се ливадната, пасищната и плевелната растителност – всички видове детелина, бяла и жълта комунига, конски босилек, полски синап, бодил и др. Пашата от тези видове е по-бедна, но продължителна. През юни цъфтят и растения от групата на специалните медоноси – фацелия, бораго, маточина, асклепиас.

През този период пчелните семейства са в пълно биологично развитие. Пчелите покриват всички пити в плодника, магазина, корпусите. Работят активно като отглеждат много пило (в гнездата то е главно запечатано), пренасят и преработват големи количества нектар и прашец.
В зависимост от района на пчеларстване преди започване на главната паша се прави преглед на семействата. Силните и добре развити пчелни семейства се разширяват ­Дадан ­Блатовите кошери с магазини, а многокорпусните с корпуси. При силна и продължителна паша на пчелните семейства, разширени още през месец май с магазини или корпуси, се поставят втори магазин (между плодника и пълния с нектар магазин) или трети корпус.
Важно условие е да се осигури вентилация за по-бързо изпарение на излишната вода от нектара и превръщането му в мед. За целта основният вход се отваря максимално, дъното се спуска и се открива вентилационният му отвор, а също така и горните входове на корпусите. От друга страна, осигуряването на добра вентилация подпомага пчелите за поддържането на оптималната температура в пчелното гнездо и за по-лесното им справяне с високите външни температури.
За максимално използване на разнообразната медоносна растителност се практикува подвижно пчеларство.
Топлото време и обилното нектароотделяне в природата благоприятстват отделянето на восък от пчелите. За пълноценно използване на строителния им инстинкт трябва да се поставят рамки с восъчни основи за градеж. Новоизградените пити служат за: подмяна на старите пити, предназначени за бракуване; комплектуване на нови пчелни семейства. Чист восък може да се получи и чрез използване на строителни рамки.
През месец юни все още са налице благоприятни условия за роене. Семействата са силни, с много пчели и запечатано пило. Пренаселеността в пчелното гнездо и бездействието на индивидите в него са причина за изпадане в роево състояние. Пчелите подготвят основи за маточници, принуждават пчелната майка да снесе яйца в тях и я изоставят ­не я хранят с пчелно млечице. В резултат на това, че тя се храни само с нектар и мед (въглехидратна храна), теглото є намалява и пчелната майка може да излети с част от пчелите ­да се образува рой.
Независимо, че роенето е естествен начин за размножаване на пчелните семейства, то е нежелателно при съвременното пчеларство. Пчелните майки, получени при роене са едри и с много добра яйценосна дейност. Ройливостта обаче е качество, което се предава по наследство и не е за предпочитане такива майки да се използват за създаване на нови семейства.
За предотвратяване на роенето е необходимо на пчелите да се създават условия за работа:
* Поставяне на рамки с восъчни основи за градеж или строителни рамки;
* Разширяване с празни изградени пити ­така се създават условия за активиране яйценосната дейност на пчелната майка, а заложеното пило ангажира младите пчели-кърмачки;
* Подхранване с рядък захарен разтвор (2 : 1) при влошаване на времето;
* Максимално разширяване на пчелните гнезда с магазини или корпуси ­времето е топло и няма опасност от охлаждане на пилото;
* Отнемане на питите със запечатано пило;
* Пренареждане на питите в пчелното гнездо ­в средата се поставят празни пити;
* Прилагане на изкуствено роене ­формиране на отводки, разделяне на семейството с делене на летящите пчели, налитане при майката.
Налитането при пчелната майка е най-сигурния начин за предотвратяване на роенето, защото имитира създаване на рой. На мястото на основното семейство, което е в роево състояние, се поставя чист дезинфекциран кошер. В него се нареждат 1 ­2 пити с храна (мед и прашец), празни изградени пити и рамки с восъчни основи. От основното семейство се изважда питата, на която е пчелната майка, и заедно с пчелите се поставя в средата на новоформираното пчелно гнездо. В новия кошер, зареден с пити, ще влязат всички летящи пчели. В основното семейство остават само млади нелетящи пчели, на които след 3 ­4 часа се придава зрял маточник или оплодена майка.
Условията през месец юни са благоприятни за производство на пчелни майки и за придаването им в нуждаещите се пчелни семейства. Обикновено това става в осиротели семейства, в семейства със стари или дефектни майки, в новосъздадени семейства. Необходимо е да се спазват следните условия:
1. Семейството, в което ще се придава нова пчелна майка, трябва да е било без такава най-малко 2 ­3 часа;
2. Новата пчелна майка да се придава с клетка:
– най-подходяща за целта е клетка ­калпаче. Тя се забива върху питата, като се избира участък със запечатано зряло пило, мед и празни килийки. Пчелната майка се пуска под клетката и отворчето се затваря плътно. По този начин не се ограничава яйцеснасянето на майката (което улеснява приемането є), а излюпените пчели работнички са нейната „свита“.
– придаването може да се извърши и с транспортна клетка. През първите 24 часа отворът на клетката се затваря плътно. На следващия ден се прави преглед. Ако пчелите пълзят спокойно върху клетката и провират хоботчетата си през отворите є, означава, че ще приемат майката. Отворчето на клетката се замазва с мед и восък и се оставя пчелите сами да освободят пчелната майка.
През юни има добри условия за създаване на нови пчелни семейства. При формирането им, независимо от избрания начин, трябва да се осигури достатъчно храна, пчелна майка и пчели (млади нелетящи или стари летящи), които да покриват добре питите. След 6 ­7 дни новите семейства се подсилват с пити със запечатано пило, взети от други здрави семейства. За да достигнат по-бързо до нормално състояние, се подхранват със захарен разтвор. Когато за тях се положат необходимите грижи, те успяват да отгледат много пчели, да участват активно в следващата главна паша и да се запасят с достатъчно хранителни запаси за зимния период.

Пчелите през август

Месец Август се характеризира с високи температури и ниска влажност. В повечето райони на страната пашата драстично е намаляла.

Пчелите имат нужда от големи количества вода. Подсигурете им в близост поилки с чиста вода, най добре да е изворна или такава в която няма хлор.

При високи температури пчелите се насмукват с мед и излизат на прелката или външните стени на кошера. По този начин пчелите се спасяват от горещините. Най – добре е да се осигури вентилация на кошера и сянка в след обедните часове.
Пчелната майка намалява своята дейност пчелите ограничават пилото. Добре е при Дадан Блат системата да се извадят и из центрофугират пити пълни с мед от плодника. След това да се поставят в средата на кошера, така се осигурява място за работа на майката.
Добре е до средата на месеца пчеларят да е свършил с медодобива. Внимавайте като връщате питите с остатъчен мед, има голяма опасност от нападение.Връщайте питите надвечер, тогава активността на пчелите е по- малка. Помещението където центрофугирате меда, трябва да бъде добре затворено. След работа почистете добре, а съдовете с мед и разпечатки затворете.
Осигурете чиста вода за пчелите, след намаляването на нектара те се нуждаят от повече вода.
След центрофугирането на меда може да поставите анти вароатозните ленти. При високи температури избягвайте препарати, които действат, чрез изпарение.Препоръчваме пиретроидни препарати, които действат при контакт с пчелите. Сменяйте препаратите, така ефективността им е по-голяма и се избягва и резистентността, която акарите придобиват. Ако ползвате Фурмитом, слагайте плаките, когато температурата на въздуха е под 25 градуса.Наблюдавайте пилото в горещото време се проявява американския гнилец.

Обърнете специално внимание на новосъздадените отводки, хубаво е да се подхранват редовно с инвертиран сироп, така се стимулира пчелната майката. При подхранването ползвайте хранителни добавки, витамини, белтъчини, минерали, така ще увеличите пилото и отводките ще са по добре подготвени за зимата.
През този месец може да се направи и подбудително подхранване, ако липсват медови запаси увеличете дозата.
Все още не е късно да подмените майките, които не са продуктивни. Нашия опит показва, че през този период от време, пчелите са по-склонни да приемат придадените им майки.
Ако към края на месеца имате слаби семейства, присъединете ги към други. Не оставяйте слаби пчелни семейства в пчелина, те ще бъдат разграбени още в началото на есента.