• Събираният от пчелите цветен прашец се нарича пчелен прашец. Цветният прашец представлява зърна с овална...

  • Медът може да се използва като приспивателно не само с топла вода или мляко – рецептите срещу безсъние,...

  • Загрубели и напукани петиКъм 1 пакетче хума добавете 1 чаена лъжичка мед и леко разредете с вода до...

  • Апитерапия се нарича лечението чрез пчелни продукти. Медът е не само вкусна храна и подслаждаща добавка към...

  • Медоносни са растенията, от които пчелите събират нектар и пчелен прашец. АкацияАморфа, черна...

  • От него пчелите събират: нектар и прашецЦъфти през: от юни до октомвриНаведеният магарешки бодил е медоносно...

  • Асклепиас От него пчелите събират: нектарЦъфти през: юниАсклепиасът е многогодишно полухрастовидно...

  • Субстрат: Смес от оптимална пръст или TKS 2 и малко градинска пръст. Поливане, торене: През лятото се поддържа...

Новини

ЦВЕТНИЯТ ПРАШЕЦ ПРИ ЗИМУВАНЕТО НА ПЧЕЛНИТЕ СЕМЕЙСТВА

Цветният прашец влиза в състава на пчелното млечице и в храната, с която се изхранват по-възрастните ларви. Той е носител на белтъчини, под формата на аминокиселини, на микроелементи, витамини и мастни вещества, които са нужни за изграждането на тялото на ларвите, а след това и на пчелите.

 

Медът е съставен от прости захари, нищожни количества прашец, витамини и ензими. Той служи като допълнителна съставна част в пчелното млечице и в храната, с която се хранят ларвите и майката, а пчелите и търтеите го използват като източник на енергия.

При научни изследвания е установено, че пчелни семейства от храната, на които е бил премахнат прашеца още през есента са се развивали нормално през зимата. Консумирали са по-малко количество мед и са отделяли по–малко количество екскременти, през пролетта са имали по-малък подмор. При тези семейства обаче пилото било с 50% по-малко, отколкото при контролните семейства, като това забавяне в развитието продължавало и по-късно, при набавяне на прашец от природата. Следователно цветният прашец не е задължителна храна за пчелното семейство през зимата, но е необходим за развитието на семействата, поради което не бива да се изземва от кошерите.

 

От горните научни изследвания следва извода, че при направата на кърмова маса за подхранване на гладни пчелни семейства през зимата не е жизнено важно слагането на прашец и друга белтъчна храна. Макар и минимални останки от прашец в семействата са достатъчни за иззимуването на пчелите. България е страна, в която има изобилие от пролетни цветя, като се започне от кокичето, което се появява в различните райони още от средата на февруари, в по-топлите райони се разпукват и ресите на лешниците, разцъфва и минзухара. През март започва цъфтежа на много от пролетните медоносни растения: леска, кукуряк, жълт гарвански лук, синчец, дрян, бряст, чемшир, подбел, иглика, медуница и други. По поречията цъфти елшата, ивата, черната топола, бадемът, кайсията, джанките. Всички те предлагат на пчелите изобилие от прашец и пресен нектар.

 

С оглед правилно развитие на семействата всеки пчелар може да си изготви фенологичен календар и няколко години подред да отбелязва началото и продължителността на цъфтежа на растенията около собствения си пчелин. Така той с голяма точност ще знае кога и кои растения ще цъфтят и ще може да прави сметка за усиленото развитие на пчелните си семейства за главния медосбор и събирането на прашец.

В средата или към края на март времето в повечето райони на страната е благоприятно за извършване на основния пролетен преглед. Тогава се прави и допълнително стесняване и затопляне на гнездата с оглед по-нататъшното бурно развитие на семействата. Технологичното време необходимо за развитието и подготвянето за медосбор на едно средно семейство е около 40 дни. Първата акациева паша в различните райони на страната е в началото на месец май. Така че при нормално извършване на работата по развитие на семействата, ако започне от средата на март, то в началото на май в семействата ще има нужните за медосбор 50-60 хилади пчели.

 

Първите пролетни облитания обикновено стават през февруари, когато температурата на сянка е около 8°С, а денят е тих и слънчев. Снегът все още не се е стопил и пчеларят трябва да го отстрани от прилетната дъска и пред кошерите да постави картонени плоскости с цел падналите пчели да могат да хвръкнат и се приберат в кошера. Входовете трябва да се отварят по-широко и с тел да се почистят падналите по дъното отпадъци и умрели пчели. След облитането картоните се прибират, а входовете стесняват отново.

Най-подходящата посока на входовете на кошерите при първото облитане е да са на югозапад, защото облитането се извършва обикновено в следобедните часове на деня, когато температурата на въздуха е най-висока и слънцето грее от югозапад. По-късно през лятото входовете може да се обърнат и на изток, с оглед първите слънчеви лъчи да падат директно в прелката и да предизвикват излитането на първите пчели за медосбор.

Кошерите след зимата

След зимата: До 90% стигат загубите на кошери в пчелините
Голяма част от пчеларите в цялата страна отчитат сериозни загуби на пчелни семейства след зимата. Такива регистрирани случаи идват от Русенско, Плевенско и други места в страната. Какви са причините, Агри.БГ коментира с професионалисти в пчеларството от различни краища на България.
По думите на пчеларя основна причина за големите загуби на пчелни семейства е подценяването на грижите за кошерите и ненавременното третиране срещу акарът вароа. Именно и опаразитяването на пчелните семейства е довело до загубата им.
Има колеги, които имат нормални загуби на пчелни семейства след зимата в рамките на 5%, по-голяма част от стопаните са със загуби около 50%, а над половината са със 70-90% загубени кошери
има и случаи на напълно празни пчелини, като собствениците им вече се разделят със занаята.
при подобни загуби секторът ще има нужда от няколко години, за да се възстанови.
Ако 10% от пчелите са останали живи, пчеларите ще могат да получат отводки за другите кошери, но това е крайно недостатъчно. Иска се много време напред - поне 2-3 години за възстановяване на тези големи загуби
През сезон 2024/2025 г. ще трябва да има реално подпомагане, за да могат колегите да се възстановят”, категоричен бе председателят на плевенската пчеларска кооперация.
Според сметките отводка в момента се търгува по 110-120 лв, а цяло пчелно семейство - по 230-250 лв.
Големи загуби на кошери отчитат и в Русенско, където между 50 и 60% е смъртността на пчелите
Пчелните семейства са по-слаби са от обичайното за сезона, но са живи. Миналата година беше изключително лоша, за 20 г. пчеларство имам само 2 такива години. Голямата суша и недостигът на прашец се оказа проблем. Резултатите от меда през 2024 г. бяха 3 пъти по-ниски и това се отрази на силата на пчелните семейства сега напролет”, допълни още професионалният пчелар.
Според него климатът през настоящата година ще бъде определящ за резултатите от пчелните семейства в края на сезона.

ДА ПРЕБОРИМ ПРОЛЕТНАТА УМОРА С АПИТЕРАПИЯ

Тази отминала вече топла зима с честите си грипни пикове, съпроводини с инфекции на дихателните пътища и усложненията като пневмонии с вирусна или бактериална причина, доведоха до “стрес” много хора поради постоянното боледуване на близък от семейството. След прилагане на компетентно лечение в острия стадий на заболяванията, настъпва период на възстановяване, който е с различна продължителност.

Доброто лечение на инфекциозните заболявания изисква овладяване и на всички симптоми в периода на възстановяване. Един от често наблюдаваните признаци в този период е субективното усещане за лесна умора и отпадналост, които се дължат на интоксикацията и увеличаване на вътрешната киселинност след прекараните инфекции. Значение има и сезонният ритъм в нивото на хормоните и свързаните с това депресивни оплаквания. Най-често депресиите се появяват през пролетта, с денонощен ритъм – лошото настроение е най-вече сутрин и се подобрява вечер. Жените боледуват два пъти по-често от мъжете във връзка с определени полово-хормонални особености. При тях преходните сезони, като пролетта в случая, създават условия, при които приспособеният вече към зимната среда организъм трябва рязко да измени своите функции.

С хилядолетията хората са придобили начин за сравнително лесно приспособяване към сменящите се метеорологични колебания, но пролетта настъпва с по-голяма възбудимост на висшата нервна система, със засилване на обмяната на веществата, с бурното отделяне на хормони. Тази повишена обмяна на веществата, повишения тонус на нервната система и повишената секреция на жлезите с вътрешна секреция, протичат на фона на едно състояние на организма, при което хронично болните, наскоро боледувалите, а и понякога напълно здравите, изпитват нарушения в своето самочувствие от различен характер и в различна степен. Именно този комплекс от обективни и субективни нарушения наричаме “пролетна умора”.

Кои са признаците на “пролетната умора” и как да ги различим от някое сериозно заболяване? Ако имаме мускулна слабост (повечето пациенти усещат, че предишни леко повдигани предмети са станали “много тежки”), лесната умора в края на зимния сезон (който за някои хора, като пчелари например е сезон за почивка), раздразнителността, загубата на апетит, неспокойният сън. Може да се прибавят и трудности при концентрация на вниманието, отслабване на паметта, промени в поведението, намалена сексуална активност. Чест признак е главоболието и болките в ставите. Последните признаци са особено чести при пациенти, които водят през зимата заседнал начин на живот. При тях “пролетната умора” може да протече със спадане на кръвното налягане, често придружено с неприятното “виене на свят” и сърцебиене. Специално внимание на здравословното си състояние трябва да си обърнат пациенти, страдащи от сърдечно-съдови заболявания и това налага те да спазват по-строги профилактични мерки – да избягват преумората, да се радват на пролетното слънце и да си почиват по-често.

 Всички трябва да знаем, че обикновената умора след работа е едно нормално физиологично състояние и изисква активна почивка, след което настъпва бързо възстановяване, за разлика от “пролетната умора”, което е резултат на едно дълготрайно разстройство на жизнените функции и тя винаги се появява вследствие на системно пренебрегване на общовалидни природосъобразни изисквания.

Защо възниква “пролетната умора”? На първо място тава е следствие на значително по-малкото количество витамини, които човек поема през студените зимни месеци. Витамините в храните, консумирани през зимата, са в нищожни количества. Ние нямаме натрупани запаси и затова липсата на Вит. С и Вит. А води до такова отслабване на защитните сили на организма. Друга немаловажна причина за “пролетната умора” се дължи на намалената двигателна активност на хората през зимата. Затова и нашата страна е на едно от първите места по мозъчни инсулти, диабет и хипертония.

 Какви “пчелни лекарства” да Ви препоръчам? Най-добре такива пациенти да приемат пчелен билков (балкански) мед и пчелен прашец. Приемайте дневна по 2 грама на килограм телесно тегло натурален мед заедно с пчелен прашец в лечебна доза – 40 грама дневно. Или ако теглото на един човек е например 50 кг в 100 гр. мед прибавете 40 гр. прашец, размесете го добре и го разделете за два приема – сутрин и вечер, приет един час преди храна, разтворен в чаша топла вода. Може да включите и прополисов извлек, но и само тава ще е достатъчно.

 Препоръчвам основно пчелен прашец поради съдържанието в него на 22 различни аминокиселини и най-вече на аминокиселината аргинин. Чрез тези аминокиселини и глюкозния потенциал на меда, приемащият ще постигне три основни действия:

1. Ще подобри енергийните резерви на организма, като складира необходимата енергия за подобряване на мускулната и мозъчната активност.
2. По-лесно ще отстрани от организма си крайните токсични продукти на обмяната, защото комбинацията пчелен мед-пчелен прашец има добре изразено детоксично действие.
3. Ще се подобри сънят, паметта, а депресията ще изчезне.
Желателно е да се провеждат годишно по два двумесечни курса: зима-пролет и лято-есен.

Пчелен прашец – ползи и вреди

Пчелите работнички посещават цветята, за да събират нектар. Него използват за направата на мед и цветен прашец, които след това служат за храна на колонията. Наред с меда този събран пчелен прашец е един от най-богатите източници на хранителни вещества в природата. Неговите многостранни ползи за здравето го правят изключително ценен.
Пчелният прашец е естествено вещество, събирано от медоносните пчели от тичинките на цъфтящите растения. Той представлява смес от полени, нектари, ензими, витамини и минерали, които те събират и обработват. Използва се като основна храна и строителен материал за пчелните кошери.
Прашецът се съхранява в пчелната пита на кошера и служи като основен източник на протеин за пчелите. Богат е на множество хранителни вещества, включително витамини, минерали, протеини, липиди, въглехидрати и антиоксиданти.
Пчелният прашец е концентриран източник на основни хранителни вещества, което го прави ценна добавка към диетата. Съставът на пчелния прашец варира в зависимост от растенията, от които е събран. Като цяло той съдържа разнообразен набор от хранителни вещества, а въглехидратите съставляват по-голямата част от съдържанието му.
В него се съдържат:

 

Въглехидрати. Въглехидратите като глюкоза, фруктоза и захароза представляват значителна част от пчелния прашец. Те служат за енергия на пчелите и другите организми, които консумират пчелния прашец.
Протеини. Пчелният прашец е богат източник на протеини, съдържащ всички основни аминокиселини, необходими на човешкото тяло. Протеините съставляват приблизително 20% до 40% от сухото тегло на пчелния прашец, което го прави изключително ценен източник на растителен протеин.
Липиди. В него се съдържат незаменими мастни киселини (включително омега-3 и омега-6 мастни киселини), които играят важна роля в клетъчната функция, регулирането на възпалението и цялостното здраве. Липидите обаче съставляват относително малък процент от състава на пчелния прашец в сравнение с протеините и въглехидратите.
Витамини: Богат е на витамини, като съдържа голямо количество В1 (тиамин), В2 (рибофлавин), В3 (ниацин), В5 (пантотенова киселина), В6 (пиридоксин) и В9 (фолат). Освен това в него се откриват съединения като витамин С, витамин Е и провитамин А (бета-каротин).
Минерали. Пчелният прашец е добър източник и на минерали като калций, магнезий, калий, фосфор, цинк, желязо и селен, наред с други. Те играят съществена роля в различните физиологични процеси и подпомагат здравето на костите, имунната функция и ензимната активност.
Антиоксиданти. В прашеца има разнообразен набор от антиоксиданти, сред които е и супероксид дисмутазата – ключов антиоксидант за тялото ни. Антиоксидантите помагат за неутрализиране на свободните радикали, намаляване на оксидативния стрес и защита на клетките от увреждане.
Ензими. Също така той съдържа ензими, произведени от пчелите по време на процеса на ферментация, като амилаза, протеаза и липаза. Тези ензими помагат за разграждането на сложните хранителни вещества в прашеца, което подпомага процесите на смилане и усвояване.

Пчелен прашец – ползи

Пчелен прашец

 

Пчелният прашец носи множество ползи за здравето, които включват:

Стимулира имунната функция. Имуностимулиращите свойства на пчелния прашец допринасят за укрепване на защитните сили на организма срещу инфекции.
Подобрява храносмилането. Пчелният прашец съдържа ензими, които помагат на тялото да разгражда и усвоява храната по-ефективно.
Подобрява фертилността. За мъжете пчелният прашец може да повиши фертилността. За жените той регулира хормоналния баланс и подобрява репродуктивното здраве.
Подпомага здравето на мозъка. Някои изследвания показват, че пчелният прашец може да помогне за предотвратяването на невродегенеративни заболявания като Алцхаймер и Паркинсон.
Подобрява здравето на сърдечно-съдовата система. Благодарение на високото съдържание на антиоксиданти и флавоноиди пчелният прашец благоприятства сърдечното здраве и намалява риска от сърдечно-съдови заболявания.
Намалява възпаленията. Пчелният прашец съдържа вещества, които могат да намалят възпаленията в тялото и да помогнат в борбата с хронични възпалителни заболявания като артрит.
Подпомагане на детоксикацията: Черният дроб играе решаваща роля в детоксикацията на тялото чрез филтрирането на токсините и отпадъчните продукти, като пчелният прашец може да подпомогне този процес, поддържайки нормалната функция на черния дроб.
Повишава енергията и издръжливостта. Някои хора съобщават за повишени нива на енергия и подобрена издръжливост след редовната консумация на пчелен прашец.
Антиоксидантни свойства. Наличието на антиоксиданти в пчелния прашец намалява възпалението и предпазва от хроничните заболявания.
Подпомага здравето на кожата. Пчелният прашец допринася за неутрализирането на свободните радикали, които причинят преждевременното стареене на кожата.

Начини на прием и дозиране
Пчелният прашец може да се консумира в различни форми, включително като добавка към хранителния режим, като се разтваря в течност (вода, чай, сок), или като се приема на капсули. Обикновената препоръчителна доза е около 1 до 2 чаени лъжички дневно, в зависимост от индивидуалните нужди и целите на приема.

 

Вреди от пчелен прашец
При прием на пчелен прашец са възможни някои рискове, сред които:

Алергични реакции. Пчелният прашец може да предизвика алергични реакции, особено при хора с поленови алергии или алергии при ужилване от пчела. Симптомите включват сърбеж, подуване, копривна треска, затруднено дишане и анафилаксия в тежки случаи.
Замърсяване. Също така в него може да се съдържат замърсители като пестициди, тежки метали и гъбични токсини, в зависимост от растенията, от които е събран, и факторите на околната среда.
Храносмилателни проблеми. В някои случаи консумацията на пчелен прашец може да причини храносмилателен дискомфорт като гадене, диария или стомашни спазми.

При какви заболявания е полезен пчелният прашец?

Пчелен прашец

Пчелният прашец е полезен при следните състояние:

Доброкачествена простатна хиперплазия (ДПХ). Някои проучвания предполагат, че пчелният прашец може да има потенциални ползи за мъже с ДПХ – нераково уголемяване на простатната жлеза, което причинява проблеми с уринирането. Изследвания показват, че екстрактът от пчелен прашец може да помогне за облекчаване на симптомите, свързани с ДПХ, като неотложни позиви и често уриниране или непълно изпразване на пикочния мехур.
Симптоми при менопауза. Пчелният прашец облекчава симптомите, свързани с менопаузата, като горещи вълни и промени в настроението. Добавките с пчелен прашец могат да помогнат за намаляване на тежестта и честотата на симптомите на менопаузата при жените.
Стомашно-чревни разстройства. Съдържанието на ензими и фибри в него поддържат здравето на храносмилателната система и могат да облекчат симптомите на стомашно-чревни разстройства като синдром на раздразнените черва (IBS), лошо храносмилане и гастрит. Някои хора използват добавки с пчелен прашец, за да стимулират редовните движения на червата и да облекчат храносмилателния дискомфорт.
Сърдечно-съдови заболявания. Пчелният прашец има кардиопротективни ефекти и може да е от полза за хора с риск от сърдечно-съдови заболявания. Някои проучвания показват, че пчелният прашец допринася за понижаване на кръвното налягане и подобряване на липидния профил.
Кожни състояния. Витамините, минералите и антиоксидантите в пчелния прашец могат да помогнат за подобряването на тена, текстурата и цялостния външен вид на кожата. Понякога се използва локално или се приема през устата поради потенциалните му ползи – от насърчаване на красивия вид на кожата до облекчаване на симптомите на определени кожни заболявания.

Интересни факти за пчелите

Пчелите, подобно на мравките, са изключително организирани насекоми. Техният начин на живот е подчинен на строго спазвана йерархия. Пчелното семейство се състои от пчела майка, която снася яйца, пчели работнички, които се грижат за изхранването на пчелното семейство и поддържането на кошера, и търтеи, чиято функция е единствено оплождаща. Тук ще се спрем на някои интересни факти за тези неуморни насекоми, благодарение на които можем да се храним със здравословния и така полезен пчелен мед.

Пчелите са единствените насекоми, чието тяло е 100% стерилно. По повърхността му има вещества с антибиотично действие. Те убиват напълно всички микроби и бактерии и не позволяват тяхното разпространение. Това е от жизненоважно значение за съществуването на кошера и неговата чистота.
Интересен факт е, че от всички снесени яйца от пчелата майка - оплодени и неоплодени, се излюпва живот. От оплодените - пчели работнички, а от неоплодените - търтеи. В процентно съотношение превес взимат яйцата, от които ще се излюпят женски индивиди. Обикновено в едно пчелно семейство има една майка, стотици търтеи и няколко десетки хиляди пчели.
Живота на търтеите е кратък - само 3 месеца. Те нямат жило. Пчелите работнички ги хранят с пчелен прашец и мед, защото те не могат сами да си доставят храна. След като извършат "съпружеското" си задължение, търтеите умират или биват изхвърлени от кошера.
Любопитно за пчелата майка е, че тя е два пъти по-голяма по размер от обикновената пчела. Изниква въпросът защо това е така? В генетично отношение те са идентични. Отговорът се крие в храната, с която се хранят двата вида пчели по време на зародишното си развитие и през целия си остатък от живота. Пчелата работничка се храни с пчелно млечице само 3 дни от своето развитие, след това храната ѝ се състои от пчелен прашец и мед, докато пчелата майка не спира да се храни с пчелно млечице наред с всичко друго до края на жизнения си път.
Общуването между пчелите е подчинено на феромони. Това са вещества, които се отделят от жлезите на насекомите. Чрез тях тези насекоми се обединяват в биологично семейство със строго определени функции. Пчелата майка привлича търтеите, за да бъдат оплодени снесените от нея яйца и в същото време потиска развитието на яйчниците на другите пчели в кошера, за да предотврати появата на друга майка. Благодарение на секретиращите феромони пчелите работнички координират действията си при събирането на мед, съобщават си за възникнали опасности, градят и поддържат кошера.
Зрението и обонянието на пчелите е изключително развито. Те имат 5 броя очи - 1 чифт разположен отстрани на главата (сложни очи) и три броя позиционирани отгоре на главата под формата на триъгълник (прости очи). Смята се, че сложните очи им служат за фокусиране на предмети на близки разстояния, различаване на цветовете, ориентиране във времето и пространството, а простите им очи имат помощна функция. С тях те не виждат изображения. Известно е, че пчелите не разпознават червения цвят, но пък ясно разграничават синия и жълтия. Поради този факт кошерите се боядисват предимно в тези цветове. Освен това, пчелите улавят и ултравиолетовото лъчение на слънцето. Те разпознават и фиксират различни предмети много по-бързо от човешкото око. Ориентират се по слънцето и колебанията в поляризираната светлина. Именно затова и не излизат от кошера си в мъгла. В този случай, когато са на тъмно, те включват друго свое оръжие - обонянието. Чрез него не само разпознават миризмите, но и формите на предметите около тях. Добиват представа за температурата, влажността и количеството на въглероден двуокис в кошера. За добрата си ориентация на тъмно използват земното магнитното поле.
Пчелите умеят да обменят информация за мястото и разстоянието, на което се намира откритата от тях паша. При завръщането си в кошера те се движат по формата на осморка, наподобяваща "танц", за да покажат на другите пчели правилната посока. Освен това, носят по крачетата си малки "мостри" от аромата на откритите растения.
През зимата пчелите успяват да оцелеят благодарение на своята организираност и всеотдайност към пчелното семейство. Оформят кълбо, в чиято вътрешност температурата на въздуха е около 28 до 32 °C, а по периферията му е около 8°C. Периодично сменят своите места, за да могат пчелите от външната стена да могат да се стоплят. Ако някоя пчела се отдели от кълбото, тя загива.
Пчелата майка може да живее от 4 до 8 години, докато пчелите работнички в зависимост от периода на излюпването си, живеят съответно до 5 месеца през зимния или само до 50 дни през активния пролетно-летен сезон.

Пчелен мед в зависимост техниките за обработка

● Чист пчелен мед.

Чистият пчелен мед е медът в необработен вид, в състояние, в каквото съществува в кошера. Съдържа известно количество полен и малки частици восък. Той се извлича от питите и се пакетира без каквато и да било друга обработка и е една от най-чистите храни.

● Биологичен пчелен мед.

За да бъде медът сертифициран като биологичен, производителите трябва да отговарят на набор от стандарти и условия, които включват: източник на нектар, площ за пчелна паша, процеси на извличане, преработка, транспортиране, опаковъчни материали и мн. др. Медът се тества, за да се гарантира, че не съдържа никакви остатъци от пестициди или замърсители на околната среда.

● Отцеден пчелен мед.

Този мед е добит при отцеждане на разпечатана восъчна пита и преминал през мрежест филтър за отстраняване на по-едрите восъчни парченца. Той е по-мътен заради съдържанието на цветен прашец и е особено популярен сред привържениците на здравословни храни.

● Центрофугиран пчелен мед.

Извлича се чрез центрофугиране на разпечатаните восъчни пити.

● Пресован пчелен мед.

За добиването му пчелните пити се пресоват, със или без прилагане на умерено нагряване, но не повече от 45°С.

● Филтриран пчелен мед.

Обработва се чрез много фина филтрация под високо налягане, за да се отстранят всички чужди органични или неорганични частици и примеси. Той е много бистър, тъй като след филтрацията съществено се намалява съдържанието на цветни полени.

● Пастьоризиран пчелен мед.

Пастьоризацията предотвратява кристализацията на меда, поради което се предпочита от търговската мрежа.

● Кремообразен пчелен мед.

Докато обикновения пчелен мед кристализира с времето, кремообразният пчелен мед се кристализира целенасочено, чрез контролиран процес. Най-общо, процесът включва загряване и много бързо охлаждане на меда и смесването му с 20 пъти по-малко количество кристализирал мед, който служи като „мая”. Кремообразният мед има изключително фини кристали, размазва се като масло и не капе.

Пчелен мед в зависимост от произхода

Нектарен пчелен мед.

Не всички цветя отделят нектар, от който може да се направи хубав мед. На вкус и цвят, медът се определя от източника на нектар. Но както и при виното, вкусът и цветът на меда могат да се различават всяка година, дори и да е от едно и също място и пчелар – разликите във времето и сезона за цъфтеж се отразяват на вкуса и аромата на меда. Такива различия се наблюдават и когато медът е направен от нектар на един и същ вид растение, но от различни региони. Някои видове мед на вкус наподобяват техния източник, например, медът от елда. Но не е задължително медът да има вкуса на плодовете на растението, тъй като той е направен не от извлек на плода, а от нектара на цвета му.

От своя страна, нектарният пчелен мед може да се раздели на монофлорен и полифлорен.

Монофлорният мед е получен от нектара на много растения, но при него силно доминира нектарът на едно от тях. Сто процентов монофлорен мед би могло да се получи, само ако пчелинът се намира в област с диаметър 4-5 км., засята с едно единствено растение.

Полифлорният мед се получава от нектара на множество едновременно цъфтящи медоносни растения, в приблизително равни количества.

В зависимост от източника на нектар, съществуват стотици видове пчелен мед, с цвят от тъмно кафяво до почти прозрачен, с лек, деликатен до силен аромат и разнообразен вкус.

 

Мед от:

Цвят, вкус и аромат

Свойства

Акация

Прозрачен, лек и приятен вкус и аромат

Висококачествен мед, с противомикробно, отхрачващо и общоукрепващо действие; прилага се при безсъние, жлъчни, бъбречни и стомашно-чревни заболявания. Кристализира бавно.

Балкански мед

Жълт цвят, приятен вкус и аромат.

Получава се от нектара на едновременно цъфтящи планински храсти и растения. Притежава чудесни хранителни и лечебни свойства, много добро общоукрепващо действие, полезен е при заболяване на дихателните пътища, стомашно-чревния тракт, при гнойни и травматични рани.

Бор*

Воднопрозрачен, приятен вкус и ароматна смола.

Висока лечебна и хранителна стойност, съдържа много смолисти вещества, масла и витамини. Притежава противовъзпалително, антибактериално, болкоуспокояващо действие; прилага се за лечение на болести на дихателните пътища, бъбреците и пикочния мехур, кожни и простудни заболявания, бронхити. Дребнозърнеста кристализация.

* Този мед се добива от цветен прашец и мана. Известният в търговската мрежа „боров мед” е изкуствен, направен от борови шишарки и захарен сироп и няма нищо общо с пчелния мед!

Глухарче

Златистожълт, силен аромат.

Препоръчва се при заболяване на черния дроб, бъбреците и пикочния мехур; колики и гастрит.

Детелина

Цвят от млечнобял

(бяла детелина)

до червеножълт

(червена детелина).

Има общоукрепващо действие, благоприятен за белите дробове.

Кестен

Тъмен цвят, възгорчив вкус, лек аромат на кестенов цвят.

Преобладаващо противомикробно действие. Приема се при стомашно-чревни и бъбречни заболявания.

Комунига

Светложълт до бял цвят, аромат на ванилия.

Отлични хранителни и вкусови качества, има болкоуспокояващо действие. Вътрешно се приема при главоболие, безсъние, неврастения, дихателни и стомашно-чревни заболявания. Външно действа добре на гнойни рани и циреи.

Лавандула

Златист цвят, много приятен аромат.

Съдържа танинови вещества и етерични масла. Има противомикробно и успокояващо действие. Действа добре при мигрена, колики, неврастения.

Липа

Бледожълт цвят, аромат на липов цвят.

Един от най-доброкачествените и търсени видове мед, със силни хранителни и лечебни свойства.

Мащерка

Светложълт цвят, много приятен аромат.

С лечебни и хранително-диетични свойства. Успокоително действие при кашлица, коклюш, астма, бронхит и други белодробни възпаления, препоръчва се при спазми, колики и язви. Прилага се за промивки при трихомонални заболявания и възпаление на устната кухина.

Магарешки бодил

Жълточервеникав цвят

Препоръчва се при високо кръвно налягане и аритмия., успокоява нервната система и стимулира половата активност.

Мента

Жълт цвят, много приятен аромат и вкус.

Действа противовъзпалително, болкоуспокояващо и кръвоспиращо. Има жлъчегонно действие и се препоръчва при жълтеница и камъни/ пясък в жлъчката. Стимулира сърдечната дейност, премахва главоболието. Добре действа при заболявания на дихателната система.

Полски

От безцветен до оранжевожълт цвят.

Има силни лечебни, профилактични и хранителни свойства. Действа много добре на сърдечно-съдовата, нервната, гинекологичната и храносмилателната система.

Рапица

От бял до жълт цвят.

Богат на етерично рапично масло, белтъчини и глицериди. Много полезен при заболявания на дихателната система и стомашно-чревния тракт.

Риган

Жълт цвят, нежен аромат и вкус.

Прилага се при лечение на дихателните пътища, стомаха и червата, нервна възбуда, болезнена менструация, смущения на жлъчката и черния дроб.

Синап

Златистожълт цвят с кремав оттенък след кристализация.

Чудесни хранителни и лечебни свойства, полезен при възпаления на белите дробове и горните дихателни пътища.

Слънчоглед

Златистожълт цвят, неопределен аромат.

Изключително лечебна, профилактична и хранителна стойност, потиска бронхиални спазми и колики.

Тютюн

Тъмнокафяв цвят, възгорчив вкус, аромат на тютюн.

Проявява противомикробно действие. При загряване горчивината му намалява. Не е много подходящ за хора, но е пригоден за зимните запаси на пчелите.

Манука

Тъмен цвят, гъста консистенция.

Манука е храст (чаено дърво), което расте в Нова Зеландия. Медът от манука притежава силни антибактериални и антисептични свойства, дължащи се на съдържащия се в него дефензин – вещество, което присъства в естествено състояние в човешкия организъм и е част от имунната система. Антибактериалната активност на меда се анализира лабораторно (за всяка партида) и се указва чрез UMF (уникален манука фактор), който варира от UMF5+ дo UMF25+.

 

● Манов мед.

Пчелите правят манов мед от сладък, безцветен сок, наречен мана. Маната бива два вида – растителна и животинска.

Растителната мана се секретира от листата и прилистниците на дървесни, храстови и тревни растения, във вид на малки капчици, затова се нарича още и медна роса. Пчелите я събират, когато съдържа над 4% захари и е богата на ароматни и други съединения.

Животинската мана се отделя от различни видове листни въшки, които смучат от листата медна роса. Храносмилателната система на тези насекоми е устроена така, че не всичкият сок преминава през стомаха им. В стомаха попадат белтъците и други съставки, които се усвояват, а излишните захари се изхвърлят през хранопровода във вид на малки сладки капчици – животинска мана. Пчелите събират тази течност и я преработват в манов мед.

Съществуват различия в химичните, физичните и биологичните свойства на нектарния и мановия мед. Мановият мед съдържа голям брой свободни аминокиселини, органични киселини, от 5 до 9 пъти повече минерали и до 6 пъти повече декстрини, които предотвратяват кристализацията на мановия мед, въпреки по-голямата му гъстота. Поради богатото си минерално съдържание, мановият мед не трябва да се оставя за храна на пчелите през зимата, тъй като може да им причини манова токсикоза. Може да се използва само за ранно пролетно подхранване. За хората обаче, мановият мед е изключително ценен и полезен и обикновено е с по-висока изкупна и продажна цена.

● Смесен пчелен мед.

Този вид пчелен мед се получава в райони, бедни на медоносни растения, поради което пчелите събират едновременно мана и нектар.

● Експресен мед.

Представлява пчелен мед, изкуствено обогатен с лекарствени или други хранителни вещества. През пролетта и есента, когато в природата няма достатъчно медоносни растения, пчелите са принудени да се хранят от основните си запаси мед. Пчеларите предварително отстраняват този мед от кошерите и подхранват пчелите със сладък захарен сироп, с добавени лекарствени вещества, витамини, минерали, плодови или зеленчукови сокове. Пчелите бързо преработват този разтвор в мед и запълват килийките си с него. Питите с експресен мед обаче, бързо трябва да се отстранят от кошера и да не се оставят за подхранване на пчелите, тъй като този мед е различен по съдържание от нектарния и може сериозно да навреди на пчелите.

По този метод се произвежда витаминен мед, женшенов мед, мед с пектин, с ендокринни препарати и много други. С течение на времето, лекарствата и витамините губят своята активност. Експресният мед запазва за дълго качествата на вложените лекарствени продукти и е много по-приятен за прием от самите лекарства. Може да се използва за лечение и профилактика, но е вид фалшификат и не трябва да се продава с етикет на пчелен мед.

● Токсичен мед.

Пчелен мед, произвеждан от цветовете на рододендрон понтикум (зеленика), зокум и азалия, може до доведе до интоксикация на консуматора. Токсичността на меда се дължи на алкалоида андромедотоксин, намиращ се в нектара цветовете. Симптомите включват световъртеж, отпадналост, изпотяване, гадене, повръщане, в някои случаи дори загуба на съзнание. В райони, в които тези растения са разпространени, пчелите могат да се използват само за восък.

Известен е метод за обезвреждане на отровния мед чрез загряване до 46°С, при налягане 65 мм. живачен стълб. При тези условия, токсичните вещества се разрушават, а вкусовите свойства на меда се запазват.

Да си направим медоносна градинка

Направете си медоносна градинка в някой слънчев ъгъл на двора или на балкона и се насладете на естествената природа в двора. Не е нужно да разполагате с голям двор, а с мъничко желание! Няколко саксии с подходящи растения са достатъчни, за да създадете медоносен рай! Ето как да го направите:

Изберете медоносни растения.
Медоносните растения се характеризират с ярки цветове и високо съдържание на нектар, който привлича пчели и други полезни насекоми. Освен полезни, медоносните растения са и много красиви и благоуханни.

Обичайно, местните растения привличат пчели, пеперуди и други полезни насекоми и са най-лесни и непретенциозни за отглеждане. Те са важна част хранителната верига във всяка екосистема!

Сред най-богатите на нектар и прашец местни растения са: Метличина, Маргаритки, Лупина, Невен, Слънчоглед, Кученце, Незабравка, Иглика, Лавандула, Риган, Мента, Салвия, Мащерка, Детелина, Горска ягода, Ралица, Лайка и мнооого други!
Изберете подходящо място.
Повечето медоносни растения се нуждаят от поне 6 часа дневно слънчева светлина, така че изберете слънчево и заветно място.

Нарисувайте го на лист хартия и разположете мислено растенията, така че да ги подредите според височина им, нуждата им от пространство и добросъседството им. Докато сте на етап планиране, помислете откъде ще черпите вода за поливане и разположете растенията така, че до всяко растение да достига вода и светлина. За да се наслаждавате на градинката си, засадете най-високите растения най-отзад, а най-ниските – отпред.

Подгответе почвата.
Пролетта почвата е влажна и мека и лесно ще можете да разкопаете мястото, което искате да превърнете в градинка. Ако има едно нещо, в което си заслужава да инвестирате, това е качествената почва. Премахнете камъни, едри буци, корени и листа от почвата и добавете стерилна органична материя под формата на торф или компост. В зависимост от това дали почвата на двора ви е глинеста или песъчлива, добавете торф за олекотявате на структурата и по-добро оттичане на водата или компост за по-добро задържане и усвояване на водата и хранителните елементи.

Засейте семената
За най-бързи резултати, ви съветвам да си купите разсад от многогодишните растения, а едногодишните да отгледате от семена. Тъй като техния жизнен цикъл е къс, растат бързо и много скоро ще развият красиви цветове и форми!

Общото правило е, че семената се засяват на дълбочина от 2 пъти размера им.

Няма смисъл да правите разсад прекалено рано, защото растенията ще израснат преди времето да позволява да ги пресадите на постоянното им място навън. Ако пък ги засеете твърде късно, няма да имат време да се развият правилно. На повечето пакетирани семена е оказано подходящото време за отглеждане на разсад. Освен това, там ще намерите и информация за най-подходящото време за пресаждане навън, както и кога да очаквате първа реколта. Покрийте с 1-2 см. почва и притиснете за контакт и полейте на лека струя.

И след това: няколко съвета за най-добри резултати:
Следете почвата и поливайте, когато изсъхне.

Когато растенията покълнат, ги пазите докато укрепнат и се установят.

Не берете цветята и подправките преди пчелите да им се насладят.

Радвайте се на природната хармония.

Накрая: Какво още можете да правите, за да привличате и други полезни насекоми като дребни птици, пеперуди, бръмбари, и други:
Ако имате тревни площи, обогатете ги с любим цветен микс и не косете. Това ще ви спести много усилия и ще помогне на полезните насекоми да се насладят на естествената природа в двора ви.
Изберете подходящо място и си направете мини езерце. В него можете да си отглеждате водни лилии за разкош!
Не използвайте пестициди. Ако растенията ви са нападнати от вредители, ползвайте натурални методи за борба като ръчно премахване на заразените растения, пръскане с разтвор от коприва, или засаждане на растения, които отблъскват вредителите с миризма или чрез други химични реакции. Такива растения са: тагетес, латинка, хризантеми.
Направете хотел за насекоми и го закачете в близост до медоносната градинка. Това ще им осигури подслон за студените и дъждовни дни. Различните видове насекоми предпочитат различни по форма и вид пространства, затова обикновено в един и същи хотел се комбинират фигури, с което се цели да се осигури място за всички малки обитатели на хотела.

Свойства и приложение на пчелния мед

Ползите от пчелния мед надхвърлят по значимост великолепния му вкус. Ето защо, той е бил използван от милиони хора в продължение на хиляди години. Научете за някои от невероятните му ползи за здравето:

● Енергиен стимулатор. Пчелният мед е източник на въглехидрати, които дават сила и прилив на енергия на нашия организъм, увеличават неговата издръжливост и му помагат да се пребори с умората. Ако сутрин се чувствате слаби и отпуснати, заменете с мед чашата кафе или енергийна напитка или вземете лъжица мед преди тренировки, за да си позволите допълнителни усилия. С редовна консумация на мед, може да сте сигурни, че ще останете здрави и силни, дори когато старостта наближи.

● Имуностимулатор. Богатият на витамини и минерали пчелен мед значително подсилва имунната система. Започнете деня си с чаша тонизираща напитка, приготвена от 1-2 супени лъжици мед, разтворен в топла вода и пресен лимонов сок.

● Антиоксидант. Медът съдържа хранителни добавки, които са много ефективни за отстраняване на свободните радикали от тялото. Той не може да лекува ракови заболявания, но редовната му употреба може да ги предотврати.

● Антибактериален. Медът има антибактериални и противогъбични свойства, затова често се използва като естествен антисептик в традиционната медицина. Успешно ускорява оздравителния процес при различни наранявания.

● Пробиотичен. Противно на всички схващания, че тялото трябва да стои настрана от всички видове бактерии, в действителност, има някои полезни бактерии, необходими на организма да функционира адекватно. Едно от основните предимства на меда е способността му да предостави на организма ни тези полезни бактерии, например, лактобацили.

● Минимизира диабетните проблеми. Това за някои изглежда странно, защото медът е изключително сладък и калоричен, но въпреки това, той е естествено сладък, а фруктозата и глюкозата могат да регулират нивото на кръвната захар. Пълната подмяна на захар с мед води до 60-70% намаляване на скоростта на диабета. С мед могат да се лекуват диабетните язви, за които много други лекарства се оказват безрезултатни.

● При дентални проблеми. Зъбният кариес се дължи не само на бактерии, прикрепени към зъбния емайл, но и на някои метаболитни нарушения и консумацията на захар. 200 години след появата на захарта в храната, заболявания като кариес, диабет и затлъстявания нарастват значително. За да ограничите тези проблеми, заменете захарта с мед.

● Предотвратява остеопорозата. Остеопорозата възниква, когато в тялото няма достатъчно хормони, които играят решаваща роля за фиксиране на калция в костите. Всички видове мед съдържат малки количества пчелно млечице, най-богатият естествен източник на този вид хормони. Ежедневната консумация на пчелен мед може да предотврати това заболяване.

● Успокояващ ефект. Сред многото ползи на меда е способността му да успокоява болки в гърлото. Ако имате лоша кашлица и проблеми с гърлото, идеалното решение е мед. Чаша топло мляко с лъжица мед преди лягане ще ви успокои и помогне да заспите бързо.

● Ускорява загубата на тегло. Някои хора намират това твърдение за абсурдно, тъй като медът съдържа много калории и захар, но въпреки това, със сигурност е вярно, че той може да предизвика загуба на тегло. Последните изследвания показват, че над 60% от затлъстелите хора по света са пристрастени към захарта, докато при меда тази зависимост не се появява. Подменете захарта с мед и приемайте чаша топла вода с разтворена лъжица пчелен мед преди хранене.

● Козметични свойства. Друго незаменимо качество на меда е, че той може да подхранва, почиства и овлажнява кожата. Приложен с други съставки, например мляко, медът може да направи кожата ви красива и млада, дори в напреднала възраст. Пчелният мед може да предотврати и много други кожни заболявания, като акне.

Комбинацията не мед с канела отстранява лошия дъх.

Задачи за пчеларя през февруари

През месец февруари продължавайте да следите състоянието на пчелните семейства.

Чрез извършване на периодични външни огледи на семействата, а в топлите дни, когато температурата е над 12°С, извършете първият пролетен преглед, за установяване силата на семействата, наличност на майка, състояние на гнездото, подреждането му, проверява количеството и качеството на хранителните запаси и при необходимост извършете подхранване със запечатан течен нектарен мед, а при липса на медови пити подхранете с кърмова маса или ако времето позволява в празните пити откъм пилото налейте 0,5-1кг. топъл гъст захарен сироп /2:1/ и при необходимост добавете по 1 до 2 пити прашец, които поставете до пилото.

Отстранете снегът от покривите и прилетните дъски. Довършете ремонта на инвентара. Бракувайте негодните пити.

Пчеларите трябва да посещават по-често пчелина, особено в слънчево време
рез февруари зацъфтяват първите растения – предвестници на наближаващата пролет. Първо се появява кокичето. От него пчелите събират първия нектар и прашец. В по-топлите райони се разпукват провисналите реси на леската, от които пчелите пълнят кошничките си с прашец, когато времето е слънчево и тихо. В горите започва да цъфти и минзухарът.
Състояние на пчелните семейства
Пчелите се облитат и охраняват кошера. Пчелите в кошерите се намират все още на кълбо. Понякога те развалят кълбото и излизат навън за да се облитат. Това става само в топли и слънчеви дни при температура на въздуха по-висока от 10-12 градуса. Пчелите стават по-активни – разпечатват мед, освобождават килийки от средата на гнездото, полират ги и ги подготвят за снасяне на яйца. Нормално явление е майките да започват да снасят яйца. По това време в кошера има 1-2 до 3 пити с разно възрастно пило, а дори и новоизлюпени млади пчели. Това зависи от района, силата на семейството, възрастта и качеството на майката, храната и затоплянето на гнездата. Около появилото се пило пчелите поддържат постоянна температура 34-35 градуса. Пчелите консумират мед и цветен прашец за да хранят пилото и за да поддържат необходимата температура. Разхода на мед става от 1,5-2 кг на пчелно семейство. В резултат на по-голямата консумация на храна особено на прашец в дебелото черво на пчелите се натрупват все по-голямо количество не смлени остатъци. Ето защо пчелите използват макар и краткотрайното затопляне през някои дни за облитане и прочистване на дебелото черво. Едновременно с това те почистват вътрешността на кошерите, принасят нектар, прашец и вода. При невъзможност от облитане и при лошокачествена храна може да се появи диария.

Пчеларите трябва да посещават по-често пчелина, особено в слънчево време. Наблюдава се облитането, прослушват се пчелните семейства и се съди за тяхното състояние. Използва се възможноста през топлите часове 10-12 градуса да се извърши първия пролетен преглед. При първа възможност се оказва помощ на най-нуждаещите се семейства. Отстранява се снегът от кошерите, защото след стопяването му, влагата прониква вътре в кошера. Влагата е много вредна за пчелите и не бива да се допуска. Следи се да не чукат по кошерите кълвачи, синигери и др. Сега може да се местят и подреждат кошерите в пчелина.

Състав на пчелния мед

Пчелният мед е съставен основно от фруктоза, глюкоза и вода. Той съдържа също така други захари, ензими, минерали, органични киселини, витамини и аминокиселини:

● Въглехидрати. По-голямата част от състава на меда включва въглехидрати – около 80%. От тях, преобладават монозахаридите (фруктоза и глюкоза между 65-75%), както и около 20 други ди- три- и олигозахариди.

● Протеини и аминокиселини. Медът съдържа редица ензими, сред които инвертаза (превръща сложните захари в глюкоза и фруктоза), амилаза (разгражда нишестето в дизахариди), глюкозооксидаза (превръща глюкозата в глюконолактон), каталаза (превръща водородния пероксид в кислород и вода), фосфорилаза (премахва неорганичните фосфати от органичните фосфати).

Медът съдържа осемнадесет свободни аминокиселини, от които най-често срещаните са пролин, лизин, хистидин, аргинин, треонин, аспарагинова киселина, глутаминова киселина, глицин, метионин, изолевцин, левцин, тирозин, триптофан, фенилаланин и др.

● Минерални вещества. В най-голямо количество са калий, натрий, калций, фосфор, сяра, магнезий, желязо, мед.

● Органични киселини. В малки количества – глюконова, ябълчена, лимонена, оксалова, винена, млечна, малеинова, янтарна, пироглутаминова, бензоена, мравчена.

● Витамини. Медът съдържа незначителни количества от витамините рибофлавин, ниацин, фолиева киселина, пантотенова киселина и витамин В6. В състава му също влиза аскорбинова киселина (витамин С).

● Антиоксиданти. Основната групата антиоксиданти в меда са флавоноиди, единият от които, пиноцембрин, е уникален за пчелния мед и прополис. Аскорбиновата киселина и селенът са също антиоксиданти.

Как се прави пролетното третиране на пчелите?

През пролетта пчеларят за кратко време трябва да извърши редица важни дейности, чиято основна задача е да премахне неблагоприятните ефекти от зимуването на пчелите и да създаде най-добрите условия за развитието на пчелните колонии.
В края на зимата е необходимо особено внимателно да се следи поведението на зимуващите семейства. Колкото повече наближава пролетта, толкова по-неспокойни стават семействата, лесно се вълнуват и шумят. Ако температурата на въздуха в помещението се повиши, пчелите могат да развият диария от безпокойство и много мъртви пчели ще се появят в колониите. Пчелите също могат да вдигат много шум, когато храната кристализира в гнездата им. Необходимо е веднага да им се даде вода или да се сложат 2-3 шепи сняг върху леглото. Пчелите, преминали през зимата на храна с медена роса, се притесняват много и след това се изхождат по входовете и рамките.
Поведението на зимуващите семейства се проверява ежедневно и помещението се охлажда по всякакъв начин, като не се допуска повишаване на температурата над +4°C. За да направите това, отворете всички вентилационни отвори и отворете вратата през нощта.

Семействата с нормална сила, добре снабдени с храна, понасят безболезнено повтарящите се настинки, които са често срещани по това време на годината. Ако през март има топло време, пчелите частично или напълно облитат, изпразвайки червата си от изпражнения.

Ранното третиране е полезно и за онези колонии, които са презимували безопасно: активира пчелите, допринася за рязкото увеличаване на снасянето на яйца от майките и отглеждането на пило. Ето защо, ранното третиране на пчели, 2-3 седмици преди обичайната дата, се практикува успешно от пчеларите. Рано оперените (спрямо неолетените) пчелни семейства през май имат 3-4 рамки повече разпечатано пило.

 Колко пчели средно има в един кошер

Много пчелари в края на февруари - началото на март, ако времето е слънчево, успешно облитат пчелите в оранжерия (температурата в тях се повишава до +30 ° C) или в домашни целофанови палатки, а след това пчелните семейства или се връщат обратно зимната колиба, където майките започват да сеят и до момента на изложбата имат няколко рамки с пило или се оставят на място.

Когато пчелите зимуват в дивата природа, с настъпването на пролетното размразяване, снегът се отстранява от стените на кошерите, покриват се около кошерите с тънък слой слама, черни парчета покривен филц се поставят пред кошерите и отварят се входове, за да облитат пчелите. При тихо, слънчево време, с този метод на зимуване пчелите могат да летят вече при +6°C - +7°C.

Ако зимуването протича нормално, тогава няма нужда да бързате да извадите пчелите от зимната колиба. За третиране изберете тих, топъл ден с температура на сянка не по-ниска от +12°C, въпреки че често средни и силни колонии пчели вече летят наоколо при +8°C - +9°C.

Можете да извадите пчелите вечер, или рано сутрин - както ви е по-удобно. Първи започват да облитат силните колонии пчели, след това средните и накрая слабите. Ако искаме пчелите да започнат да летят по-бързо, може да затоплите кошера, като поставите върху гнездото стъклена или дървена рамка, покрита с целофан.