РАБОТА НА ПЧЕЛИНА ПРЕЗ МЕСЕЦ МАРТ

Месец март е първият пролетен месец. Времето е променливо, със значителни денонощни колебания на температурите, увеличено слънчево греене, по-обилни валежи предимно от дъжд. Вследствие затоплянето и повишената влажност зацъфтяват ранно пролетните медоносни растения – подбел, явор, върби (ива, бяла върба), бадем, някои овощни видове (джанка, кайсия, праскова). Повечето от тях цъфтят преди разлистване и отделят прашец и нектар. През този месец в живота на пчелните семейства настъпват съществени промени: n Активира се летателната им дейност, в резултат на което те внасят прашец и нектар в пчелните гнезда;

 

Пчелите кърмачки хранят по-добре пчелните майки, вследствие на което се активира яйцеснасянето и броят на снесените от майките яйца за едно денонощие се увеличава значително (респективно увеличава се и количеството на пилото в пчелните гнезда).
Поради променливите температури пчелите консумират повече храна, за да поддържат оптималната за нормалното развитие на пилото температура – 32-34ОС.
Независимо, че в семействата се отглежда повече пило, силата им (броят на пчелите в тях) намалява. Причината е, че постепенно умират презимувалите пчели, а броят на излюпващите се млади е недостатъчен и не може да покрие ежедневната загуба.
Следователно, месец март е кризисен за пчелите период, през който на пчелните семейства трябва да се окаже помощ. Някои от тях могат да загинат от глад, поради засилената консумация на храна. Това налага при подходящо време (тихо, слънчево) питите в гнездото да се прередят. Тези с мед се преместват към средата където е заложено пилото.

Променливите температури налагат стесняване и допълнително затопляне на гнездата. Mесец март е последният срок за извършване на пролетния осведомителен преглед на пчелните семейства.

 

Важен момент в работата на пчелина през месец март (за предпочитане след приключване на първия осведомителен преглед) е почистването и дезинфекцията на кошерите. За да се спазва необходимата хигиена на пчелина цялостно почистване и дезинфекция трябва да се правят веднъж в годината, най-добре след зимуването. В повечето райони на нашата страна към края на март се прави главният пролетен преглед. Поради това, че се изваждат и преглеждат основно всички пити от пчелното гнездо, минималната температура за провеждане на прегледа трябва да е 14-16ОС.
След анализиране на резултатите се пристъпва към отстраняване на установените нередности като вниманието на пчеларя трябва да се насочи към нуждаещите се от помощ пчелни семейства.

 

Когато пчелното семейство е слабо, то се присъединява към друго. Обединяването се извършва след спазване на определени условия – постепенно приближаване на кошерите един към друг, уеднаквяване миризмата на двете семейства, отнемане на пчелната майка от слабото семейство, временно затваряне на другата майка в клетка.
На осиротелите семейства или на тези с дефектна пчелна майка се придават запасни оплодени майки. Когато в пчелина няма запасни майки, осиротялото семейство се обединява с друго, имащо нормално развита пчелна майка. Семействата с недостатъчно хранителни запаси се подхранват. Най-добрият начин е чрез използване на запасни пити (от предходния пчеларски сезон) със запечатан мед. Питите се оставят известно време в затоплено помещение и след това се подреждат в гнездото до питите с пило. Когато пчеларят не разполага със запасни пити с мед, семействата се подхранват с центрофугиран мед или гъст захарен разтвор (съотношение захар – вода 2 : 1), подаден в горните хранилки.

 

При недостатъчно количество прашец в пчелните гнезда, на пчелите може да се помогне по няколко начина: използване на прашецови пити, запазени от предната година; подхранване със захарен разтвор смесен с прашец (събран с прашецоуловители и съхранен при подходящи условия); прилагане на прашецови заместители – сухо обезмаслено мляко, бирена или хлебна мая, извара и др., включени към захарен разтвор или медно-захарно тесто.

През месец март в райони, в които няма ранна паша може да започни пролетното подбудително подхранване. Пчелните семейства се подхранват в продължение на един месец. Най-добрият начин, без риск от изтощаване на пчелите, е използването на пити с мед. Непосредствено преди поставянето на питите в пчелните гнезда се разпечатват участъци от меда. Големината на разпечатаните участъци зависи от силата на семейството. Когато пчеларят не разполага с пити с мед може да използва захарен разтвор с концентрация 1 : 1.

Подбудителното подхранване се прави всеки ден или през ден като на всяко семейство се осигуряват съответно 200 – 250 куб.см или 300 – 400 куб.см захарен разтвор. Ежедневното подаване на малки количества въглехидратна храна имитира поддържаща паша, което активира секрецията на глътъчните жлези на пчелите работнички. По този начин пчелите хранят по-интензивно пчелната майка, в резултат на което тя снася повече яйца.

Поради увеличеното количество на пилото, което пчелите отглеждат в пчелните гнезда през пролетния период, се повишава нуждата от вода. Ето защо е необходимо на всеки пчелин да се постави поилка, за предпочитане с течаща вода.