Лечение с пчелен мед и пчелни продукти

Как да се избавите от мазолите

Приложение на лазерите в офталмологията и профилактика на редица заболявания

Причини и симптоми на херпес зостер

Ако страдаме от жлъчка - какво да отбягваме в храненето

Лечение на миома

Алергиите дебнат и през есента

Компреси според болката и проблема

Повишената кръвна захар и сигналите на тялото за нея

Анемия: 100 г бадеми с 60 г мед; 30 г пчелен прашец и 250 г мед; мляко с мед 4:1; боровинки с мед.

Ангина: чай, мед и лимон; инхалации с мед.

Алкохолизъм: по 2 с.л. мед преди ядене (съдържащият се калий в меда намалява пристрастеността към алкохола и ускорява изтрезняването).

Атеросклероза: чай от шипки с мед; сок от лук с мед по равно; боровинки с мед, чай от тях; пшеничени кълнове с мед.

Артрит: чист мед; 250 г счукан чесън с 350 г мед - по 1 ч. л. преди ядене; бъзов сок с мед.

Алергия: мед с восък(от питата); инхалации с мед при алергия на дихателните пътища.

Астма: инхалации с мед; запарка с алое (от аптеката) с мед; 40 капки прополис (тинктура от аптеката) във вода (до 50 мл) или в смес с краве масло и мед; пчелно млечице с мед 1:50.

Безсъние: натурален мед; мед с лимон; топло мляко с мед преди сън;


сок от тиква с мед; ябълков оцет с мед по 1 чаeна лъжичка преди ядене.

Бронхит: сок от лук с мед 1:1; сок от моркови с мед 1:1; сок от краставици с мед 2:1; сок от боровинки с мед; сок от хрян с мед 1:1; краве масло с мед; мляко с мед и сода за хляб; настойка от чесън, пчелен клей и мед 20:3: 5 по 5-15 капки в мляко.

Болки в главата: натурален мед; чай от листа на алое с мед; настойка от боровинки с мед.

Вулвовагинит: натурален пчелен мед - локално.

Трихомонада: натурален пчелен мед - локално; 20-30% разтвор на мед в минерална вода - при мъжете с катетър; мед с раз- твор на новокаин 0.5%(1:1), при жените - 10дни тампони във влагалището, при мъжете - локално приложение с катетър 2 пъти дневно, 4-5 дни.

Уретрит (при мъже): мед като храна; мед с разтвор на 0.5% новокаин (1:1), приложение - както при трихомонада.

Воднянка: сок от ряпа с мед 1:1; отвара от овес с мед на вкус преди ядене.

Гастрит: натурален мед в чаша топла вода или чай; картофен сок с мед; сок от листа на алое с мед 1:1 - по 1 ч.л. преди ядене; прополис - 40 капки в топла вода; чай от мента с мед.

Глисти: отвара от корен на мъжка папрат с мед; тиквени семки с мед; сок от ряпа с мед.

Грип: лимон с мед; чесън с мед в топла вода; разреден сок от лук с мед в носа; сок от хрян с мед.

Гингивит (възпаление на венците): натурален мед.

Промени и загуба на гласа: в 1 ч.ч. вода се приготвя настойка от 1/2 ч.ч. анасон, добавят се по 1 с.л. коняк и мед, пие се през час и полови- на; сок от черни боровинки с мед; сок от моркови с мед; сок от ряпа с мед.

Болки в гърлото: 6 г корени от ружа, стрити на прах в 180 г минерална вода. Сместа се пие подсладена с 1 с.л. мед.

Диабет: 1. Морков (6 части), маруля или салата (4 ча- сти), зелен фасул (3 ча- сти), брюкселско зеле (3 части). 2. Морков (7 части), целина (5 части), цикория (2 части), магданоз (2 части).

Диария: 1с.л. надробени бадеми се накисват в 1 чаша топла вода за 1-2ч. и се подслажда с мед. Пие се по 1 с.л. 3-4 пътидневно 20 мин. преди хранене; оризова вода смед.

Запек: клизма със 100 мл топло мляко и 15 г мед; 500 г тиква, сварена с 60 г грис, 2 с.л. мед и 50 г краве масло.

При по-никване на зъби: венецът се намазва с мед.

Кашлица: 8 счукани скилидки чесън се варят в 2 чаши мляко 5 мин. и след прецеждане се дава няколко пъти на ден по 1с.л., 20 минути преди хранене; сок от лук с мед 1:1 по 3-4 пъти на ден по 1 ч.л. преди хренене; сок от салата с мед 1:1 по 3-4 пъти на ден по 1 ч.л. преди хранене.

При нощно напикаване: 1 ч.л.мед.

Депресия: пчелно млечице с мед 1:100, 2-3пъти дневно се държи под езика до пълно разтапяне.

Дерматити: 3 с.л. от трицветна теменуга (стебла и листа) се накисват в 0,5 л топла минерална вода за 1-2 часа, добавя се мед на вкус.

Импотентност: смлени бадеми и мед (равни части) в мляко - по 1 с.л. 30 мин. след ядене; пресен сок от моркови с мед 1:1 - по 1 к.ч. 3 пъти дневно; отвара от жен шен с мед - по 1/2 чаша 3 пъти дневно.

Инфекциозни болести (като спомагателно средство): сок от лук с мед 1:1 - без ограничения; настойка от трицветна теменуга с мед; чай от пелин с мед.

Изтощение: пчелен мед 3 пъти дневно - общо 100 г; чашка мед с 1 л. ябълков оцет; овесени ядки, житни или ръжени кълнове, орехи или лешници с мед; пчелен прашец с мед 1:2 - по 1 лъжица 3 пъти дневно; зелен чай с мед - 3 пъти дневно; пресен сок от пащърнак с мед - по 1 с. л. 3 пъти дневно; чай от цикория (корен) с мед; настойка от листа на черни боровинки с мед.

При умствени и физически натоварвания: пчелно млечице с мед 1:100 - под езика.

Ларингит: липов мед 30% във вода - за инхалации; стрит хрян с липов мед 1:1 - всеки час по 1 ч. л.; сок от моркови с мед; лимонов сок с мед 1:2 - през 5 минути по 1 ч. л.

Мигрена: При пристъп - 1 с. л. мед, разтворен в 100 мл хладка вода; 30 капки 30% спиртен разтвор на прополис в чаша хладка вода. Профилактично при отсъствие на пристъпи - смес от 100 г мед, 20 г цветен прашец, 1 г пчелно млечице; по 1 с. л. мед в чаша вода 3 пъти дневно в продължение на 1 месец.

Миокардит: при хроничен миокардит - смес от 1 или 2 части мед и 1 част пчелно млечице, по 1/2 ч. л. 2 пъти дневно.

Hервни разстройства: При безсъние: чаша топло мляко с 1 с.л. мед преди лягане; настойка от пелин с мед - 3 пъти дневно преди ядене.

Неврози: до 100 г дневна доза мед в топла вода на 3-5 приема; сок от малини с мед; вани с мед: 60 г мед се разтваря във вода с температура 37 градуса, процедурата се прави всекидневно за 15-20 минути, в продължени е на 12-15 дни, може да се съчетае с хвойна. Ефектът е по-добър, ако се използва лавандулов мед.

Невралгии и неврити: правят се разтривки с 3 части пресен сок от репко, 2 части мед и 1 част спирт (ракия); затоплящ компрес с настойка от корени на репей с мед.

Неврастения и истерия: 100-120 г мед в чаша вода 3 пъти на ден; 1 с.л мед с 1 ч. л. пчелен прашец, разтворени във вода се пият сутрин и вечер.

Нимфомания: приготвя се настойка от 1,5 с. л. от женските съцветия на хмел и 3 чаши кипяща вода, подслажда се с мед и се пие по 1 чаша преди ядене и по 1 преди заспиване.

Общоукрепващи средства: Акациев, балкански, еспарзетен мед по 2-3 с.л. се пият с чай, мляко или със сок от моркови (препоръчва се за всички над 45-годишна възраст). Децата всеки ден трябва да поемат мед по 1 ч.л. Отвара от 1 чаша овес в 1 л кипяща вода се вари, докато остане 1/2 от течността. След прецеждане и подслаждане с мед (най-добре с акациев, балкански или еспарзетен) се пие по 1 чаша преди ядене. Има и противовъзпалителен ефект при гастрити ентерит.

Медина дробени бадеми по 50г. дневно преди ядене. 1,5 чаши мед се смесват с 1 чаша смлени сухи кайсии, 1 чаша смлени бадеми, 1 чаша смлени стафиди и 2 смлени с кората лимона. Взема се преди ядене. За деца дозатае 1 ч. л., а за възрастни - 1 с.л.

Сок от пащърнак се подслажда с мед и се взема по 1 с.л. преди ядене.

250 г мед се разтваря в 750 мл гореща вода, охлажда се до 25 градуса и се добавят 5 г дрожди и сок от 1/2 лимон. След 12 часа на стайна температура, след като дрождите ферментират, се прецежда и се пие по 1 чаша.

Общоукрепващи средства:

3 ябълки се надробяват и се заливат с 1 л гореща вода, варят се 10 минути и след 1/2 час чаят се подслажда с мед. Пие се по 1 чаша няколко пъти дневно. Полезен е и при анемия.

Стрит хрян се смесва с мед и се маже върху филия хляб.

3 с.л. сухи листа от касис се заливат с 0,5 л гореща вода и след 15 минути отварата се подслажда с мед.

Чай от шипки, подсладен с мед.

Червено вино - 350 мл, сок от алое - 150 мл и 250 г мед (най-добре събиран през май) се смесват и се държат 5 дни в хладилник. Приема се по 1 с.л. преди ядене.

100 мл сок от алое, 500 г бадемови ядки, 300 г мед и сок от 3-4 лимона се смесват добре. Приема се по 1 ч.л. преди ядене.

1 чаша мляко, 1/2 чаша сок от моркови, 1 яйце и 1 ч. л. мед се разбиват и се пият преди ядене.

Сок от един портокал и два лимона се смесва с 2 кг мед, посипва се обилно с надробени бадеми и сместа се охлажда. Приема се вместо закуска.

Настойка от овес в мляко се смесва с мед 2:1 и се пие по 1 с. л. преди ядене.

180 г мед се разтваря в 0,8 л топла вода, прибавя се с разбъркване 50 г пчелен прашец. Сместа се държи на стайна температура, докато започне ферментация. Пие се по 1/2 чаша преди ядене.

250 г мед, 25 г пчелен прашец и 1 г пчелно млечице се разбъркват добре и се държат в хладилник. 3 пъти на ден преди ядене се поставя в устата 1 ч. л. от сместа и се държи, докато се разтвори.

100 г акациев, еспарзетен или балкански мед, 100 г краве масло, 100 г топена свинска или гъша мас, 1 с. л. сок от алое и 100 г какао се подгряват (но не над 40 градуса!), докато съставките се разтопят. Тази смес се приема по 1 с. л. в 1 чаша топло мляко сутрин и вечер.

Остри респираторни инфекции:

Инхалации с топла вода с мед (липов, боров, балкански от мащерка) в домашна обстановка.

Инхалации с мед чрез разпрашаване с компресорен апарат, с ултразвук или чрез електрофореза (при ринити, синузити, фарингити и др.).

Липов, боров или балкански мед - за деца по 1 ч.л., а за възрастни - по 1 с.л., разтворен в шипков чай или мляко.

Мляко, сок от хрян и сок от лук 1:1 по 1 ч.л. 3 пъти дневно.

Сок от червено цвекло с мед 1:1:1 - по 1 с.л. 3 пъти дневно.

Липов чай с мед.

Малини с мед; чай от листа на малини с мед.

Отравяния:

При хранителни отравяния - нишесте във вода, подсладено с мед.

Настойка от корен от ружа, подсладена с мед; чай от копър с мед.

При алкохолно отравяне - ако сте препили, изяжте 100-150 г мед на гладно с интервал от 30 минути.

При отравяния с пчелна отрова - 100 г мед, 200 г ракия и 1 г аскорбинова киселина (витамин С).

Остеохондроза: Медови компреси с хрян и 1 стрита таблетка аналгин.