Работа на пчелина и грижа за пчелите през месец март

Ако през февруари не сме извършили първия осведомителен пролетен преглед, поради студеното време, това трябва обезателно да стане в началото на март, като неблагополучията веднага се отстраняват. Пчелните семейства се осигуряват с храна, а при липса на прашец се подхранват с кърмова маса, а по-късно със сироп, приготвен с белтъчна храна. Гнездата се стесняват и затоплят, защото топлината сега е не по-малко важен фактор от храната, като се има предвид, че времето е твърде променливо. Слабите пчелни семейства се присъединяват по две в един кошер, за да се топлят по-добре. В по-късен етап, когато в силните семейства вече има повече новоизлюпени пчели, слабите семейства с добри майки се подсилват, като по обяд им се сметат от 1 – 2 пити млади пчели върху платно, постлано пред пчелния кошера. Това може да се повтори след 10 – 15 дни, като им се даде пита с люпещо се пило и друга с пресен прашец и нектар. Така майките бързо увеличават яйцеснасянето и слабите семейства се засилват за главната паша. Полагат се грижи и за запасните майки, и за помощните семейства. Обикновено през втората половина на март със затопляне на времето се извършва и главният пролетен преглед.

Поилката в пчелина редовно се зарежда с вода – по възможност затоплена. Следи се за болести – нозематоза, паратиф, септицемия, които започват да се проявяват през март.

През март пчеларят трябва да проведе пролетно почистване, подреждане и благоустрояване на пчелина. Сега времето е много подходящо за засаждане на дървесни, храстови и цветни медоносни видове за ветрозащитен пояс, жив плет, както и за ориентиране на пчелите и за украса на пчелина.