Февруари - наближава пролетта

Февруари е последният зимен месец. Времето започва осезателно да се променя. Цъфтят и първите растения: кокиче, минзухар, леска, дрян. Хубаво е да ги имаме на пчелина си - това са първите източници на цветен прашец, така необходим на пчелите за раннопролетното им развитие. Наличието на цъфтяща растителност и затоплянето на времето стимулират развитието на семейството. Към края на февруари е нормално в кошерите да има пило на 1-2 пити, за отглеждането на което пчелите имат нужда от прашец, а още по-добре перга.

През пролетта, когато пчелите усилено събират прашец, те отнемат по една/две пити, запълнени на 2/3 с прашец от кошер. Връщат ги през август, след свалянето на магазините. Пчелите допълват клетките с прашец с мед и ги запечатват. Отново изваждат питите и ги съхраняват, за да ги използват за старта на пролетното развитие на семействата през следващата година.

Една от основните дейности през този февруари е провеждането на първия осведомителен преглед.
За целта се избира топъл слънчев ден, без вятър. Кошерите не се отварят напълно, за да не се изстуди пилото, което вече трябва да е налице. Използва се кърпа, с която се покриват рамките, като открита е само тази част, която се преглежда в момента.
Прави се бърз преглед, при който се следи за:
наличие на майка - достатъчно е да се извади централна пита - ако на нея има пило, особено ако е разновъзрастово и се виждат и яйца - всичко е наред. Ако обаче липсва пило - това не значи автоматично, че няма майка - особено ако пчелите са спокойни. Най-лесно наличието на майка се определя чрез поставяне на контролна рамка в центъра на гнездото. Контролната рамка е рамка с току що снесени яйца. Ако след 3-4 дни на нея има заложени маточници, това е сигурен белег, че семейството е осиротяло. Ако се установи липса на майка, трябва да се придаде такава от запасните семейства или да се обедини кошера с друг. В този случай не може да се очаква семейството да създаде само пълноценна майка, защото тя няма как да бъде оплодена (все още няма търтеи) и ще стане търтовка.
наличие на храна - може да се установи по местонахождението на пчелите: ако са надолу между рамките - имат достатъчно храна. Ако са излезли отгоре, това значи че храната в центъра е привършена. Най-добре е питите да се разместят, така че да в близост до кълбото да се осигури храна. Ако няма резервни рамки с мед се дава твърда храна,която се поставя над кълбото, върху рамките.
топлинен режим, влага - влажните затоплящи материали се подсушават. Ако е необходимо (наличие на голям подмор напр.) гнездото се стеснява на толкова пити, колкото са заети от пчелите. Празните пити и тези с по-малко мед се преместват зад преградната дъска. По този начин се подпомага семейството да осигурява необходимата топлина за отглеждане на пилото.

Прегледът през февруари е осведомителен. Той дава обща представа за състоянието на семейството и за най-неотложните предстоящи дейности. Прегледът не се провежда задължително през февруари. Той се прави в зависимост от температурните условия и ако външния оглед дава признаци, че нещо не е наред. Много пчелари съветват да не се закачат пчелите до март, когато заедно с осведомителния преглед се извършва и първия основен преглед на семействата.
Вниманието на пчеларя през февруари е насочено основно към успешното завършване на зимния период от живота на пчелните семейства.
При нормални условия, когато температурата през надхвърли 12 градуса на сянка, пчелите излитат от кошера. Това правят и през януари, стига да е топло, но февруарското облитане е по-масово. От гледище на физиологията им то е много важно.Пчелите се очистват от хранителните остатъци в задното черво.Заедно с това те изнасят падналите на дъното мъртви пчели, восъчни капачета и други отпадъци и донякъде успяват.

Когато облитането е затруднено поради непрекъснато лошо време, а също и когато при оглед и прослушване се установят аномалии в живота на пчелното семейство, кошерът трябва да се внесе в топло помещение. Така и в мразовити дни може да се осигури необходимото облитане.

Помещението трябва да е чисто, светло и затоплено до 20-25 градуса, а отсъствието на каквито и да било други предмети улеснява работата.Най-добре е кошерът да се разположи срещу светъл прозорец на поставка, така че прилетната дъска да опира о стената под долния ръб на черчевето.Входът на кошера се отваря и гнездото се открива.Почувствали топлината, пчелите излитат и се прочистват.Те се устремяват към светлината от прозорците и се блъскат в стъклата.За да не става това, на единия прозорец се изпъва тензух, а другите се затъмняват.Докато трае облитането, пчеларят може да прегледа внимателно състоянието на кошера и да отстрани нередностите.Ако се налага, семейството може да бъде прехвърлено в друг чист кошер с чисти пити нектарен мед и прашец.Събралите се по тензуха пчели лесно се смитат в картонена кутия и се изсипват в кошера.Той не може да бъде изнесен веднага на открито.Трябва да се пренесе в друго помещение с температура 8-10 градуса.При такива условия за 3-4 часа пчелите оформят отново зимното си гнездо.През това време може да се извърши облитането на друго пчелно семейство.