Тайните на производството на пчели - как се прави мед?

Приготвянето на мед е уникален естествен процес, който пчелите извършват със своите собствени характеристики. За да разберем как пчелите правят мед, трябва да решим няколко въпроса.

Какво представляват клетките и за какво са?
Пчелните пити са клетки, специално създадени за съхранение на храна (приг и мед). Там, в гребените, се отглежда потомството, което в бъдеще ще се превърне в същите геттери като по-старото поколение пчели. Формата на клетките на клетките е шестоъгълна, правилна, геометрична. По същество, пчелната пита е идеално разположено пространство, което може да се напълни с най-ефикасната пчелна суровина с максимална ефективност.

 

Как се строят медена пита
Има няколко вида:

маточни клетки (там се отглеждат дами);
преходни (за млади, т.е. ларви);
дрон (построен е от старите матка и работните пчели);
пчели (те се пълнят с мед от възрастни работещи насекоми).
Размерите на пчелните пити обикновено варират в зависимост от размера на рамката на кошера (често те са не повече от 5 мм в диаметър). Основата за клетките е восъкопоглъщането - специален восъчен тънък лист с начални “рамки” на клетките. Тя се поставя върху телена рамка от човек, след което поставя празната рамка с восъчната плоскост в кошера. След това пчелите сами увеличават петоъгълниците до желания размер от двете страни на рамката.

 

Процесът на създаване на клетки на пръв поглед изглежда прост, но не е такъв. Всъщност, по същество всяка клетка не трябва да има дупки по отношение на другата. Всички стави и несъответствия на пчелите са внимателно запечатани и коригирани. Инсектите вземат средно по 13 mg восък за една секция.

Пчелите прекарват малко повече сурови гребени - 30 мг. Средно, общото тегло на всички празни (без мед и ларви) медена пита на рамката е приблизително 150 грама. Восъкът при раираните работници започва да се развива независимо от специални жлези с начало на отпътуване за първите цветя. Ако клетките останат от миналата година, те са "завършени" и са оформени допълнителни шестоъгълници, т.е. клетка.

Какво и откъде идва медът?
Производството на мед започва с събирането на цветен прашец и нектар. Трябва да се отбележи, че в процеса на създаване на този полезен продукт участват пчелите от всички поколения - млади и вече зрели. Работещият индивид засмуква нектар със специална гуша. По стените му има специални жлези и кръвоносни съдове. Именно те произвеждат ензимите, необходими за разграждането на нектарната глюкоза.

 

След като захарта се разцепи, тя се обогатява с декстрини. Като цяло, производството на такъв мед, което сме свикнали да виждаме в банките на пазара и гребен, отнема около 10 дни. През цялото това време младите индивиди обработват нектара, прибавят към него ензимите си и, прехвърляйки се от клетка в клетка, постепенно попълват пчелните пити в кошера с мед.

Тези насекоми имат два стомаха, един от тях е необходим за директното хранене на насекомото, а другият служи за събиране на нектар. За да се запълни такъв стомах (70 mg) в един индивид, насекомото трябва да посети около един и половина хиляди цветя.

Събиране на суровини
Главната суровина за меда е нектарът от цветя. Прашецът (пчелар), който пчелите вземат и от цветето, може да се нарече страничен продукт, но не по-малко важен продукт, който в малки количества попада и в мед. В пчелните кошери пчелните клетки се образуват на ниво с мед, но последните, разбира се, са по-големи. Следователно, когато видите пълна рамка, трябва да знаете, че клетките на пергите са жълти, а клетките на меда са по-тъмни, почти кафяви.

Така пчелите събират нектар от почти всички цъфтящи растения. Самият нектар е доста течен и е 60% вода. Но зрелият мед има съдържание на влага около 20%. Нектарът се натрупва в така наречения нектар в дълбините на цветето, но прашецът (жълт прах, който оцветява носа ни, когато мирисваме цветя) е върху прашника близо до тичинката. Ето защо, пчелата извършва два вида работа наведнъж - отнема както цветен прашец, така и нектар.

 

Като цяло процесът на събиране на суровини за мед може да бъде описан по следния начин. Летящ до цвете, малката пчела седи на своята поленова част, след което изсмуква нектара в хобот, като в същото време събира трохи от полени. Със задните си крака, насекомото “почиства” жълтия прах върху специалните четки на предните си крака, но когато четките се напълнят, поленната маса отново се прехвърля на задните крака. След това се оформя специална топка за цветен прашец, която от своя страна се поставя в "кошницата" на долния крак на пчелата, където се задържа от фини косми.

Средно едно полено кълбо от едно насекомо се събира от хиляди цветя. Ако поленната част на растението е голяма, събирането може да отнеме малко по-малко време. Събраният нектар се съхранява в гуша, преди да се върне в кошера. Там той инвестира в килия, лежи няколко дни, а след това попада под "грижата" на младите пчели кошери. На същото място, в съседни клетки с медни клетки, остават бучки от полени.

Тънкостите на правене на мед
Всъщност медът е продукт, състоящ се от гроздова и плодова захар. Тези видове захари по чудо възникват от захарна тръстика, която е в основата на нектара.

В кошера на младите пчели се възлага задачата за пренасяне на нектар, който лежи в продължение на 2-3 дни в една клетка (и вече леко узрял) към други клетки. Всеки път, когато една млада пчела се движи, тя добавя слюнка към нектара. Бъдещият мед се инжектира във восъчната повърхност и поради доста високата температура на кошера, излишната вода се изпарява от нея.

 

Понякога така наречената паджа се смесва с истински мед - нискокачествена сладка течност, секретирана от насекоми като листни въшки или червеи. Колкото по-суха е пролетта и лятото, толкова по-нискокачествен мед е направен в кошерите и го нарича светлобежов. Друг източник на сладост е медена роса, сладкият сок, който се отделя от листата на растенията и дърветата.

Това е най-големият улов на насекоми, тъй като това е медена роса и падането през зимата има пагубен ефект върху техните метаболитни процеси. Ако медоносните растения са били правилни, тогава крайният продукт ще получи страхотен вкус.